Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2008-08-05 11:00:14

ederos
U¿ytkownik

Kolejność czytania książek Jane Austen - wskazówki, podpowiedzi

Witajcie po dłuższej przerwie wakacyjnej smile
Chciałbym uszczypnąć troszkę Waszej wiedzy w temacie. Zapoznając się z informacjami o książkach JA zauważyłem, że pojawiają się w powieściach podobne imiona, nazwiska. W związku z tym podejrzewam, że niektóre postaci pojawiają się w więcej niż jednej książce. Urodzinki mej ukochanej zbliżają się dużymi krokami proszę Was więc o ewentualne sugestie od jakiej ksiązki mogłaby zacząć swą przygodę z JA, i jakie tytuły wskazane byłyby w następnej kolejności.
Pozdrawiam.


Nieprawdą jest, że istotne w życiu jest oddychanie, wręcz przeciwnie - najważniejsze są chwile zapierające dech w piersi.

Offline

 

#2 2008-08-05 12:38:47

Akaterine
Administrator

Re: Kolejność czytania książek Jane Austen - wskazówki, podpowiedzi

ederos napisa³:

podejrzewam, że niektóre postaci pojawiają się w więcej niż jednej książce.

Hmm, akurat się tak składa, że tak nie jest wink. Postaci się nie powtarzają, a zbieżność imion wynika raczej z tego, że nie było wtedy dużego wyboru co do nich - imiona Jane, Elizabeth, Anna, Catherine, Mary, Maria, Fanny itd. były bardzo powszechne, a jako że JA z założenia opisywała rzeczy jej znane i wiarogodne, więc pewnie nie chciała wymyślać mało spotykanych imion (wyjątkiem są tylko siostry z "RiR", Elinor i Marianne), bo mogłoby to brzmieć nieco pretensjonalnie.

A co do kolejności czytania, to nie wiem, co poradzić big_smile. Ale mogę napisać moje rankingi powieści JA i może to pomoże Ci zdecydować wink.
Zatem
1. od mojej najbardziej do najmniej ulubionej:
Duma i uprzedzenie
Perswazje na równi z Mansfield Park
Opactwo Northanger na równi z Rozważną i romantyczną
Emma

2. Kolejność, w której czytałam:
Duma i uprzedzenie
Rozważna i romantyczna
Perswazje
Opactwo Northanger
Emma
Mansfield Park

3. Wg trudności czytania wink (od tej, którą czytało się najlepiej)
Duma i uprzedzenie
Opactwo Northanger
Perswazje
Rozważna i romantyczna
Mansfield Park
Emma

Jak widać, wszędzie prowadzi Duma big_smile

EDIT:
Może jeszcze moje opinie o powieściach pod takim kątem:
Mansfield Park i Perswazje są wg mnie najbardziej dojrzałe i wybijają się ze schematu, z jakim JA się kojarzy, czyli romantycznej, dość banalnej historii (dla jasności - ja tak JA nie postrzegam, ale biorąc pod uwagę pozostałe powieści, mogę zrozumieć, czemu tak może być przez innych postrzegana)
Duma i uprzedzenie jest lekka, błyskotliwa, zabawna itp itd, że aż czasami mam dość, że jest tak idealna big_smile (to oczywiście żart, no, może półżart wink
Opactwo Northanger i Rozważna i romantyczna wydają mi się najmniej dopracowanymi powieściami JA, w sumie to dwie pierwsze powieści i może tak wypadają na tle pozostałych. Opactwo bardzo lubię, bo lubię głównego bohatera, poza tym powieść jest bardzo zabawna. RiR za pierwszym razem mi się podobało, choć może nie powaliło, przez pewien czas było na ostatnim miejscu w rankingu ulubionych, później powoli zmieniałam zdanie i pewnie po kolejnym przeczytaniu też bym zmieniła...
A Emma jest zabawna, choć moim zdaniem momentami trochę przyciężka. Postać Emmy nie irytuje mnie jakoś bardzo bardzo (a to się często zdarza), ale co za dużo, to niezdrowo wink.

Ostatnio edytowany przez Akaterine (2008-08-05 12:55:25)


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#3 2008-08-05 13:36:41

ederos
U¿ytkownik

Re: Kolejność czytania książek Jane Austen - wskazówki, podpowiedzi

Dziękuję serdecznie Akaterine za owocny refereat smile

Akaterine napisa³:

ederos napisa³:

podejrzewam, że niektóre postaci pojawiają się w więcej niż jednej książce.

Hmm, akurat się tak składa, że tak nie jest wink....(wyjątkiem są tylko siostry z "RiR", Elinor i Marianne)

No i właśnie Panny Dashwood doprowadziły mnie do takiej konkluzji smile - oprócz w Rozważna i Romantyczna mignęły mi przed oczami w Rozsądek i Romantyczność - czy to w ogóle jest inna książka?

Ostatnio edytowany przez ederos (2008-08-05 15:24:09)


Nieprawdą jest, że istotne w życiu jest oddychanie, wręcz przeciwnie - najważniejsze są chwile zapierające dech w piersi.

Offline

 

#4 2008-08-05 17:48:46

Vasco
Administrator

Re: Kolejność czytania książek Jane Austen - wskazówki, podpowiedzi

To jest nowe tłumaczenie wydane przez Zieloną Sowę. Nie czytałem - nic więcej nie potrafię powiedzieć sad

Offline

 

#5 2008-08-07 17:03:03

Tamara
U¿ytkownik

Re: Kolejność czytania książek Jane Austen - wskazówki, podpowiedzi

Zaglądałam do nowego tłumaczenia i zdecydowanie obstaję przy starym - Przedpełska-Trzeciakowska to jest to smile . Źle wygląda powieść z początku XIXw. tłumaczona językiem z początku XXI hmm
Co do kolejności czytania - zależy co kto lubi , ja lubię grube książki więc na początek "Emma" była w sam raz , jeżeli kogoś objętość przeraża - "Duma..." lub "RiR" . "Opactwo" jest zamierzonym pastiszem powieści gotyckiej , dla osoby nie znającej gatunku może być pretensjonalne i nienaturalne , bo niemal co zdanie , to kpina odnosząca się do tak modnych wówczas historii pełnych grozy . "Mansfield Park" jest powieścią o głębszej wymowie i całkiem na poważnie .
Właściwie każda z powieści JA jest inna i trudno powiedzieć , od czego najlepiej zacząć - najlepiej przeczytać wszystko , bo nie ma tego tak dużo (jakby się chciało big_smile )

Offline

 

#6 2008-08-07 18:19:23

Akaterine
Administrator

Re: Kolejność czytania książek Jane Austen - wskazówki, podpowiedzi

Tamara napisa³:

Właściwie każda z powieści JA jest inna i trudno powiedzieć , od czego najlepiej zacząć - najlepiej przeczytać wszystko , bo nie ma tego tak dużo (jakby się chciało big_smile )

Tylko nawet mając zamiar czytać wszystko, od czegoś trzeba zacząć big_smile.

Tamara napisa³:

Zaglądałam do nowego tłumaczenia i zdecydowanie obstaję przy starym - Przedpełska-Trzeciakowska to jest to smile

Ja spojrzałam w moją kolekcję JA i nie mam żadnej książki w jej tłumaczeniu... Ogólnie w tłumaczeniach się nie orientuję, jedyne co mogę powiedzieć, że moja "Rozważna i romanyczna" ma takie trochę niezbyt (ale kosztowała 2 zł, więc jestem w stanie wybaczyć; kupiłam z jakimiś krzyżówkami, ma okropną filmową okładkę z ujęciem, które Emmie Thompson uroku nie dodaje; Grant wygląda na niej jak zwykle, czyli głupkowato; żeby móc spokojnie patrzeć na okładkę, zaprojektowałam sobie własną i zakleiłam starą wink). Tłumaczenie mojej "Dumy" też momentami nie najszczęśliwsze (z Zielonej Sowy), m.in. Darcy mówi, że nie będzie tańczył z siostrami Bingley'a, bo są "zaręczone" (w oryginale bodajże engaged)... Wszystkie pozostałe powieści mam z Prószyńskiego i tam tłumaczenia są ok, przynajmniej nic mnie w nich szczególnie nie raziło.

Ostatnio edytowany przez Akaterine (2008-08-07 18:33:40)


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#7 2008-08-07 20:48:45

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Kolejność czytania książek Jane Austen - wskazówki, podpowiedzi

Ja czytałam 2 tłumaczenia P&P, tak jak i RiR. I z cała odpowiedzialnoscia polecam Przedpełską - Trzeciakowską (jak chyba wiekszosc osob zainteresowanych tworczoscia JA). Aby dobrze przetlumaczyc powiesc tego typu nie wystarczy znajomosc jezyka, ale i doglębna znajomosc historii, obyczajowosci, sztuki, czy sytuacji politycznej. Pani Ania posiada tę wiedzę. Osobiscie uwielbiam jej przekłady JA i Dickensa.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#8 2008-08-08 13:03:32

Loana
U¿ytkownik

Re: Kolejność czytania książek Jane Austen - wskazówki, podpowiedzi

A propo kolejnosci czytania NIE polecam na poczatek Mansfield Park. Wg mnie jest naprawde dlugie, przyciezkawe i ogolnie takie, rozwlekle. I bohaterka taka troche malo porywajaca. Jak na pierwszy raz znaczy sie tongue.
Na pierwszy raz polecam Dume & Uprzedzenie - lekkie i przyjemne lub Rozwazna & Romantyczna - tez lekkie, chociaz o niebo mniej zabawne.


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#9 2008-08-08 14:37:40

Akaterine
Administrator

Re: Kolejność czytania książek Jane Austen - wskazówki, podpowiedzi

Oj, Mansfield na początek zdecydowanie nie. To świetna powieść, ale trzeba jednak już być trochę obeznanym z epoką i stylem Austen. Ja zaczęłam ją czytać jako chyba trzecią powieść, ale się poddałam, gdy przemęczyłam z jedną trzecią. Duma jest wg mnie świetna na początek, bo nawet jeżeli jest ciężko przyzwyczaić się do stylu JA, braku opisów itp, to przynajmniej można się wciągnąć w fabułę.


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#10 2008-08-09 11:08:13

JoannaS
U¿ytkownik

Re: Kolejność czytania książek Jane Austen - wskazówki, podpowiedzi

Też na początek polecam Dumę. Zdecydowanie czyta się ją najlepiej. RiR pasuje jako druga. Najtrudniejsza w odbiorze (ale znakomita) jest Mansfield Park.
Emmę przeczytałam chyba tylko raz, bo strasznie mnie złości główna bohaterka.
Atak ogólnie to na pewno warto przeczytać wszystkie książki autorstwa JA, bo są po prostu świetne.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB