Welcome to Ogród Jane Austen!

     Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Co kupić w Amazon
· Forum (otwarte!)
· Księga Gości
· Linki
· Lista użytkowników
· Napisz do mnie
· Poleć nas znajomym
· Ściągnij sobie coś...
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
· Zamieść artykuł

     Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz konta? Załóż teraz!. Będziesz miał kilka przywilejów.

     Reklama

     Szukaj     Artykuły
· Wszystkie kategorie
· !! Konkurs!!
· Duma i uprzedzenie
· Ekranizacje
· Nowości
· O życiu Jane
· Recenzje
· Różne

     Kto jest online
Aktualnie mamy gości:
  niezalogowanych: 65
      zalogowanych: 0

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz zarejestrować się klikając tutaj

     Stara wersja
Stara wersja strony

 O życiu Jane: Biografia - Dzieciństwo i pierwsze prace     (Nadesłane przez: kazik)

O życiu JaneJane Austen urodziła się 16 grudnia 1775 r. w Steventon w hrabstwie Hampshire (England). Była siódmym spośród ośmiorga dzieci, a zarazem drugą i ostatnią córką państwa Austen (George'a i Cassandry).

George AustenGeorge Austen (1731-1805) był proboszczem. Jego roczny dochód - 600 funtów rocznie plus niewielkie korzyści płynące z pełnienia funkcji prywatnego nauczyciela - nie czynił go człowiekiem majętnym, zwłaszcza z pokaźną gromadką dzieci. A ponieważ wśród nich były dwie córki, ojciec nie był w stanie zapewnić im odpowiedniego posagu, podobnie jak pan Bennet w "Dumie i uprzedzeniu".W 1783 r. Jane i jej starsza siostra Cassandra wyjechały do Southampton, aby tam pobierać pierwsze nauki pod bacznym okiem dalekiej ciotki, pani Cawley. Niestety wybuch epidemii jednej z chorób zakaźnych zmusił je do powrotu do domu. W latach 1785-1786 siostry uczyły się w prywatnej szkole w Reading. Jane była niestety za młoda, aby odpowiednio skorzystać z nauk, jakie dawała szkoła. Tak mniej więcej wyglądała edukacja Jane. Dodatkowo w domu rodzinnym siostry nauczyły się rysowania, gry na fortepianie oraz pozostałych podstawowych umiejętności, które powinny posiadać młode panny w ówczesnych czasach.

Jane, zapewne z dzieciństwa, wyniosła wiele z czytania literatury, tak poważnej jak i popularnej. George Austen posiadał bardzo obszerną domową bibliotekę. W jednym z listów Jane pisała, że jej rodzina to miłośnicy czytania powieści i nikt się tego nie wstydzi. Była bardzo przywiązana do XVIII-wiecznych powieści, dużo mniej zakazywanych niż te późniejsze z ery wiktoriańskiej. Wielokrotnie czytywała powieść Richardson'a "Sir Charles Grandison", bardzo podobały się jej utwory Fanny Burney. Tytuł powieści "Duma i uprzedzenie" Jane zaczerpnęła właśnie z frazy pochodzącej z "Cecylii" pióra Burney. Kiedy inna powieść tej autorki, "Camilla", wydana została w 1796 r., jedną z zamawiających ją byłą panna J. Austen ze Steventon. Trzema powieściami, o których wspomina główna bohaterka "Opactwa Northanger" są właśnie "Cecylia" i "Camilla" oraz "Belinda" Marii Edgeworth.

W 1782 i 1784 r. państwo Austen zainscenizowali kilka sztuk na terenie swojego probostwa. W latach 1787-1788 pojawiły się lepiej opracowane spektakle, możliwe, że pod wpływem dorosłej kuzynki Jane - Elizy de Feuillide. Co ciekawe, Jane w "Mansfield Park" zdecydowanie nie pochwala typowo amatorskich teatrów. Z tymi doświadczeniami państwa Austen wiąże się mała ciekawostka. W 1788r. Charlotte Anne Frances Wattell uciekła do Szkocji z człowiekiem pochodzącym z bardzo skandalicznej rodziny Twistleton. W Szkocji wzięli ślub. Jednak jeszcze przed ucieczką para wielokrotnie występowała w roli aktorów w przedstawieniach wystawianych przez państwa Austen.

W latach 1787 do 1793 Jane pisała swoje "Juvenilia". Odzwierciedlają one w sposób bardzo humorystyczny ówczesne czasy. Opowiadania, zebrane w trzech tomach, zostały napisane dla rozbawienia rodziny i dlatego też Jane dedykuje je poszczególnym krewnym.

Lata 1795 do 1799 to czas, w którym Jane rozpoczynała prace nad pierwszymi powieściami o tytułach znacznie różniących się od końcowych: "Eleonora i Marianna" (ostatecznie "Rozważna i romantyczna"), "Pierwsze wrażenia" ("Duma i uprzedzenie") oraz "Susan" ("Opactwo Northanger"). Prawdopodobnie także opowiadanie "Lady Susan" powstało w tym okresie. W 1797 r. ojciec Jane oddał do wydawcy "Pierwsze wrażenia". Ten jednak nawet nie rzucił okiem na rękopis.Notatka: źródło - Republic Pemberley
tłumaczenie - Kasia Ładyńska
zdjęcia - Valerie Grosvenor Myer, "Niezłomne serce. Biografia Jane Austen", Warszawa 1999 
     Oceny artykułu
Wynik głosowania: 3.65
Głosów: 23


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły     Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Re: Biografia - Dzieciństwo i pierwsze prace (Ocena: 1)
przez pak4 (przemek@iitis.gliwice.pl) dnia 06-09-2006 o godz. 10:00:29
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Trudno mi powiedzieć, skąd JA miała znać powieści 'wiktoriańskie' :) No, ale to drobiazg, bo się można domyślić o co chodzi.

Co do występu amatorskiego teatru w MP -- nie wiadomo, czy to potępienie amatorskich teatrów jako takich, czy tylko pretekst do ukazania nieodpowiedzialnosci młodych, wyrażającego się choćby doborem sztuki -- wyjątkowo niewłaściwym w tym przypadku.


Duma i uprzedzenie :: Emma :: Mansfield Park :: Rozważna i romantyczna :: Perswazje :: Opactwo Northanger
Pride and Prejudice :: Emma :: Mansfield Park :: Sense and Sensibility :: Persuasion :: Northanger Abbey

Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Czas generowania strony: 0.070 sekund