Jane Austen

Ogród Jane Austen

Biografia - Dzieciństwo i pierwsze prace

Jane Austen urodziła się 16 grudnia 1775 r. w Steventon w hrabstwie Hampshire (England). Była siódmym spośród ośmiorga dzieci, a zarazem drugą i ostatnią córką państwa Austen (George'a i Cassandry).

George AustenGeorge Austen (1731-1805) był proboszczem. Jego roczny dochód - 600 funtów rocznie plus niewielkie korzyści płynące z pełnienia funkcji prywatnego nauczyciela - nie czynił go człowiekiem majętnym, zwłaszcza z pokaźną gromadką dzieci. A ponieważ wśród nich były dwie córki, ojciec nie był w stanie zapewnić im odpowiedniego posagu, podobnie jak pan Bennet w "Dumie i uprzedzeniu".W 1783 r. Jane i jej starsza siostra Cassandra wyjechały do Southampton, aby tam pobierać pierwsze nauki pod bacznym okiem dalekiej ciotki, pani Cawley. Niestety wybuch epidemii jednej z chorób zakaźnych zmusił je do powrotu do domu. W latach 1785-1786 siostry uczyły się w prywatnej szkole w Reading. Jane była niestety za młoda, aby odpowiednio skorzystać z nauk, jakie dawała szkoła. Tak mniej więcej wyglądała edukacja Jane. Dodatkowo w domu rodzinnym siostry nauczyły się rysowania, gry na fortepianie oraz pozostałych podstawowych umiejętności, które powinny posiadać młode panny w ówczesnych czasach.

Jane, zapewne z dzieciństwa, wyniosła wiele z czytania literatury, tak poważnej jak i popularnej. George Austen posiadał bardzo obszerną domową bibliotekę. W jednym z listów Jane pisała, że jej rodzina to miłośnicy czytania powieści i nikt się tego nie wstydzi. Była bardzo przywiązana do XVIII-wiecznych powieści, dużo mniej zakazywanych niż te późniejsze z ery wiktoriańskiej. Wielokrotnie czytywała powieść Richardson'a "Sir Charles Grandison", bardzo podobały się jej utwory Fanny Burney. Tytuł powieści "Duma i uprzedzenie" Jane zaczerpnęła właśnie z frazy pochodzącej z "Cecylii" pióra Burney. Kiedy inna powieść tej autorki, "Camilla", wydana została w 1796 r., jedną z zamawiających ją byłą panna J. Austen ze Steventon. Trzema powieściami, o których wspomina główna bohaterka "Opactwa Northanger" są właśnie "Cecylia" i "Camilla" oraz "Belinda" Marii Edgeworth.

W 1782 i 1784 r. państwo Austen zainscenizowali kilka sztuk na terenie swojego probostwa. W latach 1787-1788 pojawiły się lepiej opracowane spektakle, możliwe, że pod wpływem dorosłej kuzynki Jane - Elizy de Feuillide. Co ciekawe, Jane w "Mansfield Park" zdecydowanie nie pochwala typowo amatorskich teatrów. Z tymi doświadczeniami państwa Austen wiąże się mała ciekawostka. W 1788r. Charlotte Anne Frances Wattell uciekła do Szkocji z człowiekiem pochodzącym z bardzo skandalicznej rodziny Twistleton. W Szkocji wzięli ślub. Jednak jeszcze przed ucieczką para wielokrotnie występowała w roli aktorów w przedstawieniach wystawianych przez państwa Austen.

W latach 1787 do 1793 Jane pisała swoje "Juvenilia". Odzwierciedlają one w sposób bardzo humorystyczny ówczesne czasy. Opowiadania, zebrane w trzech tomach, zostały napisane dla rozbawienia rodziny i dlatego też Jane dedykuje je poszczególnym krewnym.

Lata 1795 do 1799 to czas, w którym Jane rozpoczynała prace nad pierwszymi powieściami o tytułach znacznie różniących się od końcowych: "Eleonora i Marianna" (ostatecznie "Rozważna i romantyczna"), "Pierwsze wrażenia" ("Duma i uprzedzenie") oraz "Susan" ("Opactwo Northanger"). Prawdopodobnie także opowiadanie "Lady Susan" powstało w tym okresie. W 1797 r. ojciec Jane oddał do wydawcy "Pierwsze wrażenia". Ten jednak nawet nie rzucił okiem na rękopis.

źródło - Republic Pemberley
tłumaczenie - Kasia Ładyńska
zdjęcia - Valerie Grosvenor Myer, "Niezłomne serce. Biografia Jane Austen", Warszawa 1999

kazik, 2004-07-11 15:45:27


Komentarze:

www.JaneAusten.pl © Ogród Jane Austen, 2004-2024

Template Licence