Welcome to Ogród Jane Austen!

     Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Co kupić w Amazon
· Forum (otwarte!)
· Księga Gości
· Linki
· Lista użytkowników
· Napisz do mnie
· Poleć nas znajomym
· Ściągnij sobie coś...
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
· Zamieść artykuł

     Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz konta? Załóż teraz!. Będziesz miał kilka przywilejów.

     Reklama

     Szukaj     Artykuły
· Wszystkie kategorie
· !! Konkurs!!
· Duma i uprzedzenie
· Ekranizacje
· Nowości
· O życiu Jane
· Recenzje
· Różne

     Kto jest online
Aktualnie mamy gości:
  niezalogowanych: 83
      zalogowanych: 4

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz zarejestrować się klikając tutaj

     Stara wersja
Stara wersja strony

 Recenzje: Duma i uprzedzenie     (Nadesłane przez: Gitka)

RecenzjeSłuchajcie, jest taki film z kraju, w którym powstał Led Zeppelin i The Clash. To opowieść o kasce, seksie, i pięciu pannach, głupich, naiwnych a przy tym wyrachowanych. W najbliższy weekend zapomnijcie o Jarheadzie - bo to dwie godziny oglądania kolesi obłapujących się nawzajem pod prysznicem - i idźcie z dziewczyną na Dumę i uprzedzenie.

Choć może wydawać się, że Duma i uprzedzenie jest najczęściej filmowaną książką na świecie, najnowsza jej ekranizacja w reżyserii Joe Wrighta jest świeża, inteligentna i jak na zmumifikowaną szkolną lekturę zdumiewająco żywa. Panny Bennet mają błoto na butach i skromne koczki na głowie, z których zawsze wymknie się niesforny kosmyk. Wiejskie bale są hałaśliwe i tłoczne, a ich uczestnicy tańczą tak nieskładnie i topornie, jakby kroków uczyli się od cioci na herbatce, a nie u nauczyciela tańca. Raz czy dwa widzimy nawet prawdziwe wiejskie podwórko - nie sielskie, zielone angielskie pastwisko - lecz przaśne, błotniste obejście ze świnią i drobiem przechadzającymi się na samopas.

W tej wersji Dumy i uprzedzenia widać jak na dłoni, ile znaczą pieniądze. Po kroju płaszcza, sposobie chodzenia, czy nawet sposobie garbienia ramion wyczytać możemy lęk i uniżoność lub butę i dostatek. Nie sprawia to, że historia jest mniej romantyczna, wręcz przeciwnie. Gdy bohaterowie stawiają na szali swoje uczucia obok korzyści materialnych, jakie mogą przynieść im bardziej przemyślane związki - stają się naprawdę bezbronni i bliscy. Z książkowych postaci zmieniają się w ludzi z krwi i kości. Zasługa to niewątpliwa aktorów: Keiry Knightley jako Elizabeth i Matthew MacFadyena jako pana Darcy. Muszę przyznać, że do tej pory słabo kojarzyłam twarz Keiry Knightley (mimo iż grała i w Piratach z Karaibów , i Obłędzie i To właśnie miłość), teraz zapamiętam ją na pewno. Jej Elizabeth jest niezależna i uwikłana w konwenanse, błyskotliwa i nieśmiała, chmurna i dziecinnie wesoła. Największym jej atutem jest uśmiech, który pojawia się jak błyskawica i zmienia nadąsaną pannę w uosobienie młodości. Pan Darcy natomiast jest posępny i antypatyczny, naprawdę nietrudno zrozumieć niechęć Elizabeth do tego nadętego typka. Realistyczne i nieuszminkowane kadry i szybka akcja sprawiają, że film Wrighta staje się nie tylko wierny oryginałowi i historycznym realiom, ale przede wszystkim autentyczny, wzruszający i porywający wyobraźnię.

Na swoje nieszczęście tylko ekranizacja Wrighta wchodzi kilka miesięcy po wersji bollywoodzkiej - i kto widział Aishwarayę Rai wirującą wśród śpiewającego, roztańczonego tłumu, niestety porównań nie uniknie. Dla mnie już zawsze Elizabeth powinna nosić purpurowe sari i myślę, że Keira Knightley też nie wyglądałaby w nim źle.

autor: Ewa Szabłowska

żródło: http://www.europaeuropa.pl/rc/rc_0601121.php 
     Oceny artykułu
Wynik głosowania: 3.3
Głosów: 10


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły     Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Duma i uprzedzenie :: Emma :: Mansfield Park :: Rozważna i romantyczna :: Perswazje :: Opactwo Northanger
Pride and Prejudice :: Emma :: Mansfield Park :: Sense and Sensibility :: Persuasion :: Northanger Abbey

Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Czas generowania strony: 0.053 sekund