Welcome to Ogród Jane Austen!

     Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Co kupić w Amazon
· Forum (otwarte!)
· Księga Gości
· Linki
· Lista użytkowników
· Napisz do mnie
· Poleć nas znajomym
· Ściągnij sobie coś...
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
· Zamieść artykuł

     Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz konta? Załóż teraz!. Będziesz miał kilka przywilejów.

     Reklama

     Szukaj     Artykuły
· Wszystkie kategorie
· !! Konkurs!!
· Duma i uprzedzenie
· Ekranizacje
· Nowości
· O życiu Jane
· Recenzje
· Różne

     Kto jest online
Aktualnie mamy gości:
  niezalogowanych: 83
      zalogowanych: 3

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz zarejestrować się klikając tutaj

     Stara wersja
Stara wersja strony

 Ekranizacje: Czasy, gdy małżeństwo było towarem     (Nadesłane przez: Gosia)

Ekranizacje powieściPierwszą wersję Dumy i uprzedzenia wydawca zwyczajnie odrzucił. Rozważną i romantyczną Jane Austen opublikowała własnym nakładem, nie zważając na to, że w jej czasach i w jej sferze pisanie nie było dobrze widziane. Z tego powodu nie podpisała swojego dzieła. Dziś jej powieści rozchodzą się w tysiącach egzemplarzy, raz po raz trafiając na kinowy i telewizyjny ekran.

Łkający reżyser

Co w jej książkach jest takiego, że czytają je kucharki i profesorowie, że od tylu lat inspirują artystów, choć ci nie zawsze się do tego przyznają? Najlepszą odpowiedź na to pytanie daje reżyser nowej filmowej wersji Dumy i uprzedzenia Joe Wright.
- Nigdy nie czytałem Dumy i uprzedzenia, ani nie widziałem żadnej wersji telewizyjnej. Do tej pory realizowałem telewizyjne dramaty oparte na faktach, dlatego byłem do tego materiału trochę uprzedzony. Kiedy jednak przeczytałem scenariusz, zaangażowałem się emocjonalnie, a pod koniec zacząłem łkać. Po przeczytaniu powieści odkryłem natomiast, że Jane Austen była jedną z pierwszych brytyjskich realistek. Czytała modną w tamtych czasach literaturę gotycką, ale odeszła od niej i zaczęła pisać o tym, co znała, tworząc w ten sposób nowy gatunek. Pracując nad filmem chciałem, aby był traktowany jako jedna z produkcji brytyjskiego realizmu. Ważne było dla mnie odejście od powtarzającej się tendencji idealizowania angielskiego dziedzictwa, jako swego rodzaju nieba na ziemi. Chciałem, aby moja Duma i uprzedzenie była tak uczciwa, jak to tylko możliwe. Bohaterowie Austen to młodzi ludzie - Lizzie ma 20 lat, Darcy - 28. Emocje, których doświadczają, to emocje młodych ludzi, którzy zakochują się po raz pierwszy. Bardzo mnie to poruszyło - wyznaje reżyser.

Bogaci i biedni

W filmie w główne role wciela się dwójka niezwykle urodziwych aktorów, Keira Knightley i Matthew MacFadyen. Zobaczymy ich w scenerii malowniczego Netherfield, do którego przybywa przystojny i bogaty Charles Bingley. Przybysz wzbudza zainteresowanie lokalnej społeczności, zwłaszcza niezamożnych panien na wydaniu. Na zawarciu bliższej znajomości z nowym sąsiadem zależy szczególnie pani Bennet, matce pięciu córek, których jedyną szansą na dostatnie życie jest bogate zamążpójście. Sprawa jest paląca, gdyż cały rodzinny majątek ma wkrótce przejść w ręce antypatycznego kuzyna, pana Collinsa. Początkowo wszystko układa się po myśli pani Bennet. Bingley zakochuje się w jej najstarszej i najładniejszej córce, Jane. Tymczasem jego najlepszy przyjaciel, ponury i wyniosły pan Darcy, obdarza zainteresowaniem jej siostrę, Elżbietę.

Jak Bridget Jones

To wszystko Jane Austen znała z autopsji. Przedstawiała obraz wyższych sfer, w których żyła i w których małżeństwo było towarem. Doświadczyła tego sama, gdy jako nastolatka zakochała się w pewnym młodym człowieku. Jednak odradzono jej małżeństwo, ponieważ ani ona ani on nie posiadali żadnego majątku. Swoje emocje przeniosła więc do książek, które raz po raz trafiają na kinowe ekrany i to nie tylko w oryginalnej wersji. Na podobnym schemacie jak Duma i uprzedzenie oparta była choćby pierwsza część głośnej książki i filmu Dzienniki Bridget Jones. Tam też ucieleśnienie męskich cnót nazywa się Mark Darcy, a Bridget Jones ma obsesję na punkcie sceny, w której Darcy - Colin Firth pojawia się w mokrej koszuli.

Katarzyna Kachel
Źródło: Gazeta Krakowska 
     Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4
Głosów: 13


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły     Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Duma i uprzedzenie :: Emma :: Mansfield Park :: Rozważna i romantyczna :: Perswazje :: Opactwo Northanger
Pride and Prejudice :: Emma :: Mansfield Park :: Sense and Sensibility :: Persuasion :: Northanger Abbey

Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Czas generowania strony: 0.075 sekund