Welcome to Ogród Jane Austen!

     Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Co kupić w Amazon
· Forum (otwarte!)
· Księga Gości
· Linki
· Lista użytkowników
· Napisz do mnie
· Poleć nas znajomym
· Ściągnij sobie coś...
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
· Zamieść artykuł

     Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz konta? Załóż teraz!. Będziesz miał kilka przywilejów.

     Reklama

     Szukaj     Artykuły
· Wszystkie kategorie
· !! Konkurs!!
· Duma i uprzedzenie
· Ekranizacje
· Nowości
· O życiu Jane
· Recenzje
· Różne

     Kto jest online
Aktualnie mamy gości:
  niezalogowanych: 86
      zalogowanych: 1

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz zarejestrować się klikając tutaj

     Stara wersja
Stara wersja strony

 Ostatnia publikacja - "Perswazje" i "Opactwo Northanger"     (Nadesłane przez: Akaterine)

O życiu Jane

Opactwo Northanger i Perswazje - strona tytyłowaNa początku 1816 roku rodzinę Austenów dotknęło wiele nieszczęść. Henry zbankrutował, statek Charles'a rozbił się u wybrzeży Smyrny w pościgu za piratami, Edward, pogrążony w procesie o spadek, stał na skraju bankructwa, zaś Jane powoli dopadała choroba, która ponad rok później doprowadziła do jej śmierci. Odbiło się to na Perswazjach, które zaczęła pisać w tym czasie i które można uznać za najbardziej dojrzałe, ale też najsmutniejsze dzieło Jane, mimo zwykłego u niej szczęśliwego zakończenia i szczypty ironii. Zmęczenie spowodowane chorobą sprawiło, że nie była zadowolona ze swojej nowej powieści. Ukończyła ją w lipcu, jednak zakończenie wydało jej się płaskie i nieciekawe; sądziła, że talent ją opuszcza. Jednak pewnego dnia na początku sierpnia obudziła się z nowymi siłami i zmieniła zakończenie. Omówiła też z rodziną tytuł (pierwotnie miał brzmieć Elliotowie ), który, prawdopodobnie za namową Henry'ego, zmieniła na Perswazje.1

23 marca 1817 roku pisała do Fanny: stryj Henry wie o najnowszym [utworze], gotowym do wydania (...) Tobie się nie spodoba, więc nie musisz się niecierpliwić. Może najwyżej polubisz heroinę, gdyż jest prawie za dobra na mój gust. Krytyka głównej bohaterki może trochę dziwić, gdyż niejaka pani Barett, znajoma rodziny, stwierdziła, że Anne Elliot to ona (Jane) we własnej osobie, a jej entuzjazm dla marynarki i wielkoduszność są tu dokładnie odzwierciedlone.2Po napisaniu Perswazji Jane sięgnęła po powieść napisanej wiele lat wcześniej, w latach 1798-1799, a poprawionej pierwszy raz w 1802 lub 1803 roku. Nosiła wtedy tytuł Susan3, ale ostatecznie wydano ją jako Opactwo Northanger. Henry już wtedy wysłał rękopis wydawnictwu Richard Crosby and Sons, które dało za niego dziesięc funtów, nie zdecydowało się jednak na publikację, być może dlatego, że powieść wyśmiewała romanse gotyckie, w dużej ilości wydawane przez spółkę pana Crosby'ego.4

W 1809 roku, gdy Jane zamieszkała w Chawton i wróciły jej siły twórcze, napisała do wydawnictwa list, w którym wyraziła zdziwienie, że powieści nie wydano oraz zgłosiła gotowość dostarczenia drugiego egzemplarza, jeżeli pierwszy się zgubił. Na końcu dodała, że jeżeli nie dostanie odpowiedzi na list, poszuka innego wydawcy. Crosby odpisał, że w umowie nie było mowy o publikacji, a gdyby Jane lub ktokolwiek inny próbował wydać powieść, zostaną podjęte stosowne kroki prawne. Zaproponował również odsprzedanie rękopisu za sumę dziesięciu funtów; Jane nie miała innego wyjścia, jak przystać na propozycję.5

Około 1817 roku Jane zamierzała wprowadzić poprawki do Susan, której tytuł zmieniła na Catherine, jednak musiała z tego zrezygnować, prawdopodobnie przez pogarszający się stan zdrowia. 13 marca 1817 roku napisała do Fanny: Panna Katarzyna spoczęła tymczasem na półce i nie wiem, czy kiedykolwiek ujrzy światło dzienne.

Tuż przed śmiercią Jane pracowała nad następną powieścią, którą rodzina zatytułowała Sanditon. Napisała tylko 12 rozdziałów, ostatni fragment miał datę 18 marca 1817. Nie dane było jej dokończyć kolejnego dzieła, tak jak nie doczekała wydania ani jednej, ani drugiej powieści; zmarła cztery miesiące później, 18 lipca 1817 roku. Jednak Henry, który opiekował się publikacjami książek siostry, zadbał, by te również zostały wydane. Ukazały się razem na początku 1818 nakładem Johna Murray'a - Catherine została przemianowana na Opactwo Northanger i zajęła dwa pierwsze woluminy, dwa ostatnie zawierały Perswazje. Poza tekstami powieści w ksiązce znalazła się również notka biograficzna o autorce napisana przez Henry'ego.

Podsumowanie

1. Na Rozważnej i romantycznej Jane zarobiła 140 funtów, na Dumie i uprzedzeniu - 110, Mansfield Park - 350, a na Emmie i drugim wydaniu Mansfield Park - 450; w sumie 1050 funtów. Aby móc porównać to - za czasów, gdy Jane z siostrą i rodzicami mieszkała w Steventon, a bracia jeszcze całkowicie się nie usamodzielnili, rodzina miała dochód 600 funtów rocznie (Jane dostawała 10 funtów na pół roku na własne wydatki)6; około 300 funtów rocznie miała najbiedniejsza szlachta, która ledwo utrzymywała dwie pokojówki; w społeczeństwie uznawano, że aby zachować status gentlemana, należało mieć 2 tysiące funtów7.

2. Twórczość Jane można podzielić na dwa okresy, pierwszy obejmujący lata spędzone w Steventon, drugi - w Chawton, przedzielone smutnym dla pisarki pobytem w Bath. W pierwszym okresie powstały powieści Rozważna i romantyczna, Duma i uprzedzenie oraz Opactwo Northanger, w drugim - Emma, Mansfield Park i Perswazje. Trzy pierwsze powstawały mniej więcej w latach 1795-1800, jednak wszystkie zostały w późniejszym czasie poddane poprawkom - Opactwo Northanger około 1803 roku, zaś dwie pozostałe - od roku 1809 do czasu ich publikacji. Trzy ostatnie powieści Jane napisała na przestrzeni zaledwie czterech lat, w latach 1812-1816. Oba okresy różnią się - utwory z okresu steventońskiego dotyczą w dużej mierze kwestii szans na dobre zamążpójście niezamożnych panien, małżeństwa z miłości i rozsądku; chawtoński również zahacza o ten temat, jednak nie jest on tak wyraźny jak w trzech pierwszych powieściach.

3. Jane publikowała anonimowo i po sukcesie jej pierwszych powieści spekulowano, kim jest owa pewna dama, a nawet zastanawiano się, czy autorką jest na pewno dama - po przeczytaniu Dumy i uprzedzenia pewien literat stwierdził, że książka jest zbyt mądra, by mogła napisać ją kobieta8. Tożsamość Jane stawała się coraz szerzej znana w miarę jak wychodziły jej kolejne powieści. Rodzina obiecała zachować wszystko w sekrecie, jednak niektórzy nie mogli się powstrzymać; podobno długi język miał Henry, ukochany brat Jane, który nie mógł się powstrzymać od chwalenia się, że tajemniczą damą jest jego siostra.

Opactwo Northanger i Perswazje - wydanie zbiorowe4. Jane miała dwóch wydawców - Thomasa Egertona, który wydał Rozważną i romantyczną, Dumę i uprzedzenie i Mansfield Park, oraz Johna Murray'a, który opublikował Emmę, drugie wydanie Mansfield Park oraz Opactwo Northanger i Perswazje. W 1832 roku prawa autorskie do wszystkich powieści za sumę dwustu pięćdziesięciu funtów wykupił Richard Bentley. Książki Jane wznawiano nieczęsto, a rodzina uważała, że jej twórczość nie zainteresuje już nikogo poza krewnymi. W latach 1817-1870 ukazało się tylko jedno zbiorowe wydanie powieści, zaś w 1818 roku biblioteka Uniwersytetu w Cambridge, która przechowywała wszystko, co ukazało się drukiem w Anglii, usunęła dzieła Jane uznając je za mało ważne9. Dopiero XX wiek w pełni docenił talent Jane Austen.

_______

1 Valerie Grosvenor Myer, Jane Austen. Niezłomne Serce, Warszawa 1999, s. 245-246, 249
2 tamże, s. 249
3 nie mylić z inną wczesną pracą pisarki, epistolarną Lady Susan
4 tamże, s. 182
5 Jane Austen, Listy wybrane, Warszawa 1998, s. 103-104
6 Valerie Grosvenor Myer, Jane Austen. Niezłomne Serce, Warszawa 1999, s. 96
7 tamże, s. 40
8 tamże, s. 206
9 tamże, s. 261; ciekawostką jest, że poza dziełami Jane usunięto również dzieła Ludwika van Beethovena.

Fragmenty listów: Jane Austen, Listy wybrane 1796-1817, Warszawa 1998

Akaterine


Tematy powiązane:
 
     Oceny artykułu
Wynik głosowania: 3.85
Głosów: 14


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły     Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

sports shoes (Ocena: 1)
przez coach008 dnia 18-02-2016 o godz. 02:26:41
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://www.nikeairmaxwebsite.net
Quick, can you name the last three Air Jordan retros that have sold out instantly? Don't worry, I'll wait. Hell, not even the Air Jordan 11 72-10 managed under armour curry 1 [www.uastephencurryshoes.com"] to instantly sell out. Do you think this new colorway of the Air Jordan 2 has the potential of changing that, stephen curry shoes brand [www.uastephencurryshoes.com"] or is it just another retro that people new balance tennis shoes for women [www.newbalanceshoeswebsite.com"] will end up passing on? We all know Jordan Brand is releasing their shoes in larger quantities, but there's bound to be a pair that still manages to sell out, right? Can this be that pair?
2016 will have Jordan Brand air jordan retro 1 [www.airjordansneakerretro.com"] hitting us with their brand new retro remaster initiative that features the use of Nike Air branding on the heel. That nike huarache uk [www.nikeairhuaracherun.com] means we're all going to have a chance at scooping up Jordan retros that look and feel just like the originals jordan air force 1 [www.airjordansneakerretro.com"] from back in the day. One of the shoes set to receive the retro remaster initiative is the Air Jordan 5 cheap air max [www.nikeairmaxwebsite.net"] Black Metallic. The shoe will remain true to form as it will come dressed in a Black, Fire Red, Metallic Silver, nike nike free [www.nikefreesinc.com"] and White color scheme. The shoe features an all-black nubuck upper accompanied by the netting placed on the side panels. The new balance usa [www.newbalanceshoeswebsite.com"] metallic colored tongue comes in 3M fashion to really give the shoe some nice pop. Branding comes by way of the nike huarache baseball cleats [www.nikeairhuaracherun.com] Jumpman on the tongue and outsole, and of course the Nike Air on the heel of the shoe to give it mens nike free runs [www.nikefreesinc.com"] the OG look. Additional features on the shoe include the lace locks, the clear icy outsole and the black midsole paired nike air max 2016 [www.nikeairmaxwebsite.net"] up with the metallic shark teeth that we're used to seeing on the Jordan 5.
Reebok has been on a roll http://www.uastephencurryshoes.com [www.uastephencurryshoes.com"] this month as far as releasing packs goes as we've already seen the Reebok Classic Leather Bread & Butter Pack along http://www.newbalanceshoeswebsite.com [www.newbalanceshoeswebsite.com"] with the Reebok Classic Leather Safari Pack.jlgg (Ocena: 1)
przez jlgg dnia 22-09-2016 o godz. 11:56:41
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
yeezy boost 350 [www.yeezy-boost-350.us]
canada goose jacket [www.canadagooseoutlet.us]
sheepskin boots on sale [www.sheepskinboots.us]
Printed t shirts [www.joebuy.com]
coach factory outlet [www.coach-outlet-online.us]
chanel tote [www.chanel-tote.co]
TRX suspension workouts [www.trx-workouts.us]
tiffany co [www.tiffanyco.net.au"]
B Derbyshire [www.whittonlodge.co.uk]
nike shoes australia [www.nike-shoes.net.au]
cheap coach purse [www.coach--purses.us]
landing gear [www.apph.co.uk]
burberry [www.burberry-factory-outlet.com]
ray ban glasses [www.rayban-glasses.us]
coach factory outlet [www.coach-outlet-online.us]
ray ban sunglasses [www.ray-ban-sunglasses.net]
oakley frogskins sunglasses [www.oakleyfrogskins.us]
coach outlet [www.coach-outlet-online.org]
Coach Sunglasses Outlet [www.coach-sunglasses.co]
landing gears [www.apph.co.uk]
coach australia [www.coach-australia.com.au]
pandora necklaces [www.pandoranecklace.us]
michael kors purses outlet [www.michaelkorspurses.us]
longchamp backpack [www.longchamp-bag.us"]
coach purse [www.coach--purses.us]
chanel flap bag [www.chanel-flap-bag.co]
TRX Suspension Straps [www.trx-straps.us]
canada goose sale [www.canadagooseoutlet.us]
cheap trx straps [www.trxstraps.us]
burberry outlet [www.burberry--outlet.org"]
canada goose jacket [www.canadagooseoutlet.us]
TRX Training Straps [www.trx-straps.us]
Abercrombie Fitch [www.abercrombiefitch.nl]
chanel flap bag price [www.chanel-flap-bag.co]
louboutin heels [www.louboutinheels.us]
Coach Purses Outlet Online [www.coachpursesonsale.co]
Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...Womens Nike Air Max 90 (Ocena: 1)
przez online dnia 21-12-2016 o godz. 08:24:47
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Nike Sportswear has debuted the brand new Nike Air Presto Mid Utility Wolf Grey colorway that hitting retailers now.Featuring blends of Grey throughout that’s detailed with Black laces, semi-translucent cage overlay Nike Janoski [www.nikefactorystoresoutlets.com"] on the heel, zippers access built with mesh and neoprene. A compression molded phylon foam sole adds for comfort, while a plastic toe cap gives Nike Factory Store [www.nikefactorystoresoutlets.com"] the shoe more stability.You can now find the Nike Air Presto Mid Utility “Wolf Grey” available now through select Nike Sportswear shops like Bows and Nike Flyknit Trainer [www.nikeflyknitracershoes.com"] Arrows, with sizes coming soon to Nike.com. The retail price tag is set at $140 USD.
Nike Skateboarding continues their shoe box inspired Dunk series nike free flyknit [www.nikefreerunstore2015.com"] with the upcoming Nike SB Dunk Low Pink Box edition.This Nike SB Dunk Low tributes the classic “Pink Box” that was used back in 2005. nike free 5.0 [www.nikefreerunstore2015.com"] Featuring a full Pink-based upper that’s covered in reflective detailing, Black Nike Swooshes and the shoe box logo debossed on the heels. A clean White Nike Air Yeezy 2 [www.yeezyshoesinc.com"] midsole and Black rubber outsole completes the look.Look for the Nike SB Dunk Low “Pink Box” to release on Black Friday, November 25th, 2016 at Nike Air More Uptempo [www.nikefactorystoresoutlets.com"] select Nike Skateboarding retail stores. The retail price tag is set at $100 USD.
Nike Sportswear brings back the original Nike Air Zoom Tallac Lite Nike Outlet Store [www.nikefactorystoresoutlets.com"] for the colder months of the year.Dressed in a Pure Platinum, Blue Lagoon, Black and Deep Night color scheme. The boot combines the rugged construction Nike Juvenate [www.nikefactorystoresoutlets.com"] of a hiking boot with responsive cushioning for a dynamic shoe you can take anywhere.Look for the Nike Air Zoom Tallac Lite OG in Pure Nike Flyknit Air Max [www.nikeflyknitracershoes.com"] Platinum and Blue Lagoon available now through select Nike Sportswear retail stores, including on Nike.com. The retail price tag is set at $180 USD.
Nike Nike Air Max Tavas [www.nikefactorystoresoutlets.com"] SoHo NYC officially opens its doors on Friday, November 11th, and here’s what to expect from the new location.A five-story, multi-sport category, 55,000-square-foot retail experience Nike Air Max Thea [www.nikefactorystoresoutlets.com"] will open in the heart of New York City’s Soho neighborhood at 529 Broadway at Spring Street. Designed to deliver the best of Nike’s personalized Nike Air Presto [www.nikefactorystoresoutlets.com"] services, from exclusive trial spaces to product customization, the store creates a seamless link between Nike’s digital and physical platforms.Aside from the huge space, the Nike Air Force 1 [www.nikefactorystoresoutlets.com"] new store will also feature Nike’s 12 Soles Collection that includes the “Space Jam” Air

Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...Re: Ostatnia publikacja - (Ocena: 1)
przez wq123 dnia 09-11-2017 o godz. 08:18:52
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
hogan shoes outlet [www.hoganshoes.org.uk], true religion jeans women [www.outlet-true-religion.com], plein outlet [www.philipp-pleins.com], ray bans [www.raybans-outlet.net.co], soccer outlet online [www.soccershoes.us.com], true religion jeans outlet [www.true-religionsoutlet.com], mcm bags [www.mcm-backpacks.com.co], nike huaraches [www.air-huaracheshoes.co.uk], fidget spinner [www.fidgetspinner.us.com], birkenstock taschen outlet [www.birkenstocks.com.de], coach factory outlet online [coach.euro-us.net], michaelkors.com [www.outlet-michaelkors.com], mcm bags [www.mcm-backpacks.com.co], nfl rams [rams.nfl-jerseys.org], cheap glasses [www.outlet-oakleys.com], mia jersey [heat.nba-jersey.com], nike store [www.nike-shoesoutlet.co.uk], katespade outlet [www.katespades.com.co], jimmy choo shoes [www.jimmychoo-shoes.com], jordans for sale [www.nike-shoes.com.co], burberry handbags [www.burberry-outlets.ca], rayban [www.raybans.org.es], cheap oakley sunglasses [www.oakleys-sunglass.com.co], scarpe hogan [www.scarpe-hoganshoes.it], new balance shoes [www.new-balanceoutlet.org], coach factory outlet online [coach.euro-us.net], longchamp outlet [www.longchamp-outlet.com.co], coach outlet [www.coachfactory.cc], cheap jerseys [www.cheapnhljerseys.us.com], air jordan retro [www.airjordanshoes.com.co], new balance [www.new-balanceshoes.es], mizuno running shoes [www.mizuno-running.net], dre beats [www.beatsbydrdrephone.com], michael kors australia [www.australia-michaelkors.com], replica rolex [www.rolexwatch-outlet.com], pandora [www.pandora-charmscanada.ca], toronto raptors [raptors.nba-jersey.com], the north face outlet [www.thenorth-face.com.co], nfl falcons [falcons.nfl-jerseys.org], pandora [www.pandora-charmscanada.ca], soccer shoes [www.soccers-shoes.us.com], hermes outlet [www.hermes-birkinoutlet.com], michael kors v?skor, tommy hilfiger online shop [www.tommyhilfigers.de], coach outlet sale [coachoutlet.euro-us.net],
Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...


Duma i uprzedzenie :: Emma :: Mansfield Park :: Rozważna i romantyczna :: Perswazje :: Opactwo Northanger
Pride and Prejudice :: Emma :: Mansfield Park :: Sense and Sensibility :: Persuasion :: Northanger Abbey

Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Czas generowania strony: 0.050 sekund