Welcome to Ogród Jane Austen!

     Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Co kupić w Amazon
· Forum (otwarte!)
· Księga Gości
· Linki
· Lista użytkowników
· Napisz do mnie
· Poleć nas znajomym
· Ściągnij sobie coś...
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
· Zamieść artykuł

     Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz konta? Załóż teraz!. Będziesz miał kilka przywilejów.

     Reklama

     Szukaj     Artykuły
· Wszystkie kategorie
· !! Konkurs!!
· Duma i uprzedzenie
· Ekranizacje
· Nowości
· O życiu Jane
· Recenzje
· Różne

     Kto jest online
Aktualnie mamy gości:
  niezalogowanych: 68
      zalogowanych: 0

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz zarejestrować się klikając tutaj

     Stara wersja
Stara wersja strony

 Filmując "Dumę i uprzedzenie" cz. I     (Nadesłane przez: Vasco)

Duma i uprzedzenie

Wprowadzenie

Kręcąc 'Dumę i uprzedzenie' - OkładkaJesienią 1986 zostałam zaproszona na przedpremierowy pokaz Northanger Abbey. Był tam też Andrew Davies, pisarz, z którym pracowałam już kilka razy, więc usiedliśmy obok siebie. On bardzo dobrze pamięta tamten wieczór: "To była ciekawa, dziwaczna adaptacja, a po pokazie Sue odwróciła się do mnie powiedziała, Wiem, co chciałabym zrobić: "Dumę i uprzedzenie", tak, żeby była to świeża, żywa opowieść o prawdziwych ludziach. I żeby było wiadomo, że choć jest tam mowa o wielu rzeczach, to głównie chodzi w niej o seks i o pieniądze: to są dwie siły napędowe fabuły. Chciałbyś zrobić adaptację? To moja ukochana książka, więc odparłem tak i na tym się skończyło".

Cóż, wcale nie na tym się skończyło. Między tym wieczorem, naszą wersją Dumy i uprzedzenia, która miała premierę jesienią 1995, upłynęło 9 lat. Czemu zabrało nam to tyle czasu? Co wtedy robiliśmy? Oczywiście – inne projekty (Andrew nawet wiele innych projektów).Kręcąc 'Dumę i uprzedzenie' - Rodzina BennetówOn i ja spotkaliśmy się w następnym tygodniu i rozmawialiśmy o naszej miłości do tej książki. Od początku było jasne, że chcemy zrobić to jak film, żeby przekazać całą żywotność i energię powieści. Ludzie często pytają, Po co robić nową wersję, skoro BBC nakręciło to już na wideo w 1980? Choć wideo jest głównym medium w telewizji i sprawdza się w przypadku wiadomości i filmów dokumentalnych, nie służy wcale fabule. Wypada ona jakoś anemicznie, jest zbyt współczesna, zbyt dosłowna. Jeśli wolicie – mało poetycka. Chciałam, żeby sceny miały oddech niemożliwy do osiągnięcia kiedy nagrywa się je w studio na wideo.

Kręcąc 'Dumę i uprzedzenie' - Producent Sue BirtwistlePostanowiliśmy na tym etapie, że nie pójdziemy do BBC, ale spróbujemy nasz pomysł sprzedać ITV. Wielu ludzi uznało to za dziwaczne, bo BBC jest uważana za dom dla tego typu klasycznej dramy. Rozumowaliśmy jednak w ten sposób, że książkę, która jest ewidentnie najbardziej znaną powieścią w języku angielskim na świecie, należy pokazać jak największej możliwej publiczności. Uznaliśmy, że jeśli zrobimy ją w BBC, publiczność ITV nawet nie da szansy naszej adaptacji. Wiedzieliśmy też, że widzowie BBC obejrzą serial na podstawie Dumy i uprzedzenia w każdej telewizji, w jakiej będzie on wyświetlany.

Kręcąc 'Dumę i uprzedzenie' - Scenarzysta Andrew DaviesWiedziałam, że jeśli skontaktuję się z ITV i spytam "Chcielibyście wyprodukować "Dumę i uprzedzenie"?, prawdopodobnie usłyszę krótkie ostre nie." Więc zamiast tego zadzwoniłam do Nicka Elliota, który by wtedy szefem działu dramatu w LWT i z którym już wcześniej pracowałam i powiedziałam, Andrew Davies i ja chcielibyśmy zaprosić cię na lunch i sprzedać ci sześcioodcinkową adaptację najbardziej seksownej powieści, jaka kiedykolwiek została napisana. Nie zgodziliśmy się podać tytułu. Był tak zaintrygowany, że spotkał się nami już następnego dnia, a my opowiedzieliśmy mu akcję tak, jak była napisana: Otóż, jest pięć dziewcząt, w wieku od 15 do 22 lat, a matka rozpaczliwe próbuje wydać je za mąż za bogatych mężczyzn, bo, choć niektóre z nich są piękne, to są też biedne i tak dalej. Był podekscytowany i zapytał, czy ktoś ma prawa do adaptacji. Kręcąc 'Dumę i uprzedzenie' - Michael WearingKiedy w końcu zdradziliśmy, że chodzi o Dumę i uprzedzenie, po prostu osłupiał. Ale Nick, co dla niego typowe, podejmuje szybkie decyzje: Uznałem, że to pasjonujący pomysł. Naprawdę przekonał mnie argument, że to może być bardzo popularna adaptacja i postanowiłem od razu na miejscu zamówić trzy pierwsze odcinki. W tamtym czasie w ITV dramat miał szerokie możliwości. Nie było jeszcze takiego parcia na oglądalność, jak teraz. Kiedy otrzymałem pierwsze scenariusze, pomyślałem, że są nieziemskie: jedne z najbardziej ekscytujących tekstów, jakie czytałem. Niestety, inni uważali, że to za szybko – sześć lat po adaptacji BBC, więc projekt został wstrzymany.

Kręcąc 'Dumę i uprzedzenie' - 'The Guardian', 1990Projekt może i został wstrzymany, ale rozgłos - nie. Andrew został zapytany w wywiadzie, nad czym obecnie pracuje. Wymienił Dumę i uprzedzenie, a tym samym zdaniu padły słowa seks i pieniądze. Brukowce nie potrzebowały zachęty. Swawoląca seksowna Jane Austen pojawiła się w nagłówkach. Jak zapewniały z całym przekonaniem artykuły, ta nowa wersja będzie pokazywała pełną frontalna nagość i śmiałe sceny erotyczne. Inne gazety podjęły temat. Doczekaliśmy się nawet obraza satyrycznego na stronie głównej Guardiana. Eksperci od Jane Austen ruszyli do dyskusji i ta nowa pieprzna wersja została szybko potępiona. Nikt oczywiście nie zadał sobie trudu, żeby zadzwonić do mnie i zapytać, czy informacja jest ścisła. A nie była. Bez wątpienia zrobiliśmy błąd mówiąc o powieści jako o seksownej, mieliśmy oczywiście na myśli, że to, jak Darcy patrzy na Elizabeth z drugiego końca pokoju jest podniecające, że dotknięcie dłoni Darcy'ego i Elizabeth podczas pierwszego tańca jest erotyczne. Nie mielimy w ogóle na myśli nagich scen łóżkowych. Ale historia żyła już własnym życiem.

Zaczęliśmy w Grantham, a skończyliśmy w Warwick 1 listopada. Postprodukcja trwała do maja 19965, po czym resztka zespołu ostatecznie się rozwiązała. Wczesną jesienią dowodzenie przejął dział reklamy BBC, w prasie ukazały się artykuły, a aktorzy powrócili na serię wywiadów. Około Bożego Narodzenia 1995 praca była zakończona, a ja wolna, z piórem gotowym do odpowiadania na listy zaczynające się od Drogie BBC, dlaczego, no dlaczego...? I z nadzieja, że niezbyt wiele z nich będzie dotyczyło filiżanek nie pasujących do epoki czy anachronicznych kół w powozach. W trakcie produkcji staraliśmy się być w zgodzie z historią na ile się dało, jednak ważniejsze było dla nas oddanie ducha powieści. Książka, którą czytacie, powstała, żeby odpowiedzieć na wciąż te same pytania dotyczące produkcji, które zadawano nam, gdziekolwiek się pojawiliśmy. Mam nadzieję, że spełni swoje zadanie.

Kręcąc 'Dumę i uprzedzenie' - Plan filmowy w WiltshireKręcenie Dumy i uprzedzenie, choć trudne, było jednocześnie niezwykle przyjemne. Mieliśmy podczas niego wiele bezcennych chwil. Jakiś przedsmak tego może da wam następująca anegdotka z fazy pre-produkcji. Otrzymaliśmy wiele ofert z Ameryki od chcących zainwestować w nasz projekt i pewnego razu ja odebrałam taki telefon od potencjalnego inwestora (spieszę dodać, nie był to nowojorski Arts and Entertainment Network, który ostatecznie został naszym bardzo miłym współproducentem). Rozmowa przebiegała tak:

- Chcielibyśmy zainwestować milion funtów w Dumę i uprzedzenie. Czy może mi pani powiedzieć, kto to napisał?
Rozumiem, że skoro chcą wnieść taki duży wkład, to czytali książkę i chcą tylko wiedzieć, kto zrobił adaptację, więc mówię :
- Andrew Davies – i dodaję po namyśle – na podstawie powieści.
- Powieści? Jakiej powieści?
- Eee... powieści, Jane Austen.
- Proszę to przeliterować.
- A.U.S.T.E.N.
- Dobrze się sprzedaje?
- Eee... bardzo dobrze.
- W jakim nakładzie?
- Całkowitym?
- Tak, od wydania.
- Od... eee... 1813?
Długa chwila ciszy
- Mówi pani, że ona nie żyje?
Kolejna długa cisza
- Więc nie pojawi się na podpisywaniu książki?

Sue Birtwistle
maj 1995

Tłumaczenie: Trzykrotka

Tekst chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie i publikacja w całości lub we fragmentach jedynie za zgodą autorki tłumaczenia i serwisu.
 
     Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.44
Głosów: 9


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły     Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


Tematy powiązane

Ekranizacje powieści

Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

sports shoes (Ocena: 1)
przez coach008 dnia 18-02-2016 o godz. 02:25:21
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://www.nikeairmaxwebsite.net
As for the non-signature sneakers, the first is the Nike Hyperlive that will be worn by Paul George. Ths silhouette has been draped in a bold Canadian-red upper and a maple-inspired air max [www.nikeairmaxwebsite.net"] gum outsole and leaf basketball logo.
The shoe incorporates certain tones and materials that are meant to reflect nike free run 2 mens [www.nikefreesinc.com"] the theme of soar. The 5 Low starts off with a white tumbled leather that is placed on nike huarache trainer [www.nikeairhuaracherun.com] the entire base of the shoe. The white leather is then complimented by the blue placed on the does stephen curry have his own shoes [www.uastephencurryshoes.com"] netting, tongue, lining, eyelets, midsole and the Jumpman on the heel. Additionally, the lace lock and shark teeth cheap air max [www.nikeairmaxwebsite.net"] on the midsole come in gold and the Jumpman on the tongue as well as the laces come nike huaraches [www.nikeairhuaracherun.com] in white. Completing the major features of the shoe is the translucent icy blue finish found on the new balance 608 [www.newbalanceshoeswebsite.com"] outsole of womens nike free run 5.0 [www.nikefreesinc.com"] the shoe. Dropping on February 20th for $175, are you looking forward to this release?Want more information regarding this release? Be sure to visit our Air Jordan 5 Low Dunk From Above hub page for all the air jordan top [www.airjordansneakerretro.com"] latest images and news on the shoe.
With this variation of the silhouette inspired by player exclusive iterations, howard curry shoes [www.uastephencurryshoes.com"] the model is essentially executed in the Chicago Bulls' signature tones of Red and Black. This particular pair http://www.nikeairhuaracherun.com/ [www.nikeairhuaracherun.com] gives a hint at what MJ would have worn during that era. Comprised of smooth nubuck for its air jordan 21 [www.airjordansneakerretro.com"] upper, tonal synthetic elements are evident with the signature netting across its side panels. A reflective tongue, translucent new balance basketball [www.newbalanceshoeswebsite.com"] lace lock, red accents on the outsole and distinctive jagged component on the midsole consists as other notable http://www.nikeairhuaracherun.com/ [www.nikeairhuaracherun.com] elements.dongdong (Ocena: 1)
przez wengdongdong dnia 02-03-2016 o godz. 07:06:19
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
sac longchamp pliage [www.sac-longchamppliage.fr"]
burberry outlet [burberry.shopgioia.com"]
michael kors [www.michaelkorsukbag.co.uk"]
coach outlet [www.coachfactory--outletonline.com"]
adidas shoes [www.adidasshoes.name"]
coach factory outlet online [www.coachoutletonlinespick.org"]
coach outlet online [coach.eshopping.us.com"]
true religion jeans [www.true-religionjeans.net.co"]
ray ban sunglasses outlet [rayban.eshopping.us.com"]
fitflops shoes [www.fitflops.us"]
gucci belt [www.guccioutlet.net.co"]
toms outlet store [www.tomsoutletstore.in.net"]
air jordan 13 [www.jordan13.org"]
micahel kors [www.michaelkorsoutletvip.in.net"]
adidas trainers [www.adidas-trainers.me.uk"]
louis vuitton handbags [www.louis-vuittonhandbags.us"]
louis vuitton outlet [www.louisvuittonoutlets.name"]
christian louboutin shoes [www.christianlouboutinoff.us"]
canada goose uk [www.canadagooseuk.me.uk"]
ralph lauren outlet [www.ralph-lauren.me.uk"]
canada goose sale [canadagoose.adsmall.us.com"]
burberry outlet online [burberry.eshopping.us.com"]
toms outlet [www.outlet-toms.cc"]
michael kors outlet [www.vipmichaelkors-outletonline.com"]
coach outlet [www.coachfactory--outletonline.com"]
adidas uk [www.adidasuk.org.uk"]
nike store [www.quality-outlet.com"]
toms shoes [www.tomsshoes.us.com"]
juicy couture [www.juicy-couture.us"]
running shoes [www.runningshoes.com.co"]
nike trainers [www.nikeuk.me.uk"]
nike outlet [www.quality-outlet.com"]
mont blanc pens [www.montblancpens.us.org"]
christian louboutin [www.christianlouboutinsell.net"]
ray ban sunglasses [www.raybansunglassesdeals.com.co"]
Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...Re: Filmując (Ocena: 1)
przez mosidosa dnia 21-06-2016 o godz. 09:31:48
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Under Armour, ED Hardy Outlet [www.edhardypopsale.com] United States sports equipment brand. Under Armour Michael Kors Outlet [www.michaelkorsoutletsonlines.us.com] (NYSE UA) is headquartered in Baltimore, Coach Outlet Store Online [www.coachstoreonline.in.net] Maryland, the company focuses on production of sports equipment. North Face Outlet UA main production wear Kate Spade Outlet [www.katespadeoutletstore.in.net] tight underwear in sports jerseys Cheap Jordans [www.cheapjordansretro.us.com] (worn under the basketball and Michael Kors Outlet Store [www.michaelkorsoutletsstores.us.com] baseball suits) Coach Purses [www.coachpurses.eu.com] or shoulder pads Coach Outlet [www.coachoutlet2016.us.com] (such as football Kate Spade Outlet [www.katespadeoutletstore.in.net] or hockey shoulder pads), Toms Outlet [www.outlettoms.us.com] but beyond that UA production sweater, Louis Vuitton Outlet [www.louisvuitton-outletstores.us.com] ordinary Tee, sweat pants, Fendi Handbags [www.fendibelt.us.com] and so on. Under Armour led the production Giuseppe Shoes [www.giuseppezanotti.eu.com] of tights, sweat-absorbent Michael Kors Outlet [www.michaelkorsoutletsonlines.us.com] polyester yarn Stephen Curry Shoes [www.stephencurryshoes.us.com] (moisture-wicking) Salomon Shoes [www.salomonshoes.eu.com] was the trend of North Face Outlet [www.outletnorthface.blog.com] sporting equipment. Subsequently, Stuart Weitzman Boots [www.stuartweitzmanboots.us.com] the Nike (DRI-fit Pro series), Tory Burch Shoes [www.toryburch-outlet.us.org] Reebok (NFL equipment) Michael Kors Handbags [www.innnov8.com] will follow suit. In June 2006, Coach Outlet Online [www.innnovate.com] Under Armour released a Longchamp Outlet [www.longchampoutlet.in.net] "Click-Clack" as a slogan of Red Bottom Shoes [www.redbottomshoes.us.org] soccer cleats brand. The very successful Moncler Jackets [www.monclerdownjackets.us.com] company was founded North Face Outlet [www.outletnorthface.blog.com] in 1996, founder, Moncler Outlet [www.moncleroutletonline.in.net] is a former Maryland football Coach Factory [www.maganates.com] star Kevin Plank. Tired Coach Factory Outlet<

Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...jlgg (Ocena: 1)
przez jlgg dnia 22-09-2016 o godz. 11:56:35
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
yeezy boost 350 [www.yeezy-boost-350.us]
canada goose jacket [www.canadagooseoutlet.us]
sheepskin boots on sale [www.sheepskinboots.us]
Printed t shirts [www.joebuy.com]
coach factory outlet [www.coach-outlet-online.us]
chanel tote [www.chanel-tote.co]
TRX suspension workouts [www.trx-workouts.us]
tiffany co [www.tiffanyco.net.au"]
B Derbyshire [www.whittonlodge.co.uk]
nike shoes australia [www.nike-shoes.net.au]
cheap coach purse [www.coach--purses.us]
landing gear [www.apph.co.uk]
burberry [www.burberry-factory-outlet.com]
ray ban glasses [www.rayban-glasses.us]
coach factory outlet [www.coach-outlet-online.us]
ray ban sunglasses [www.ray-ban-sunglasses.net]
oakley frogskins sunglasses [www.oakleyfrogskins.us]
coach outlet [www.coach-outlet-online.org]
Coach Sunglasses Outlet [www.coach-sunglasses.co]
landing gears [www.apph.co.uk]
coach australia [www.coach-australia.com.au]
pandora necklaces [www.pandoranecklace.us]
michael kors purses outlet [www.michaelkorspurses.us]
longchamp backpack [www.longchamp-bag.us"]
coach purse [www.coach--purses.us]
chanel flap bag [www.chanel-flap-bag.co]
TRX Suspension Straps [www.trx-straps.us]
canada goose sale [www.canadagooseoutlet.us]
cheap trx straps [www.trxstraps.us]
burberry outlet [www.burberry--outlet.org"]
canada goose jacket [www.canadagooseoutlet.us]
TRX Training Straps [www.trx-straps.us]
Abercrombie Fitch [www.abercrombiefitch.nl]
chanel flap bag price [www.chanel-flap-bag.co]
louboutin heels [www.louboutinheels.us]
Coach Purses Outlet Online [www.coachpursesonsale.co]
Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...San Antonio Spurs Jerseys (Ocena: 1)
przez online dnia 21-12-2016 o godz. 08:25:58
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Moncler On Sale [www.monclerjacketsoutletsaleinc.com"]
Moncler Jacket Sale [www.monclerjacketsoutletsaleinc.com"]
Canada Goose Parka [www.canadagoosesaleoutletoem.com"]
Canada Goose Kensington Parka [www.canadagoosesaleoutletoem.com"]
Canada Goose Coats [www.canadagoosesaleoutletoem.com"]
Canada Goose Trillium Parka [www.canadagoosesaleoutletoem.com"]
Uggs On Sale [www.cheapuggsbootsonsale.in.net"]
Ugg Sale [www.cheapuggsbootsonsale.in.net"]
Ugg Boots Sale [www.cheapuggsbootsonsale.in.net"]
Ugg Boots On Sale [www.cheapuggsbootsonsale.in.net"]
Cheap Ugg Boots [www.cheapuggsbootsonsale.in.net"]
Ugg Slippers [www.cheapuggsbootsonsale.in.net"]
Ugg Boots [www.uggbootsoutletinc.com"]
Ugg Outlet [www.uggbootsoutletinc.com"]
Cheap Uggs [www.cheapuggsbootsonsale.in.net"]
Ugg Boots Outlet [www.uggbootsoutletinc.com"]
Ugg Australia [www.uggoutletaustraliainc.com"]
Ugg Outlet [www.uggbootsoutletinc.com"]
Ugg Store [www.uggoutletaustraliainc.com"]
Ugg Boots Outlet [www.uggbootsoutletinc.com"]
Ugg Slippers [www.cheapuggsbootsonsale.in.net"]
Ugg Boots [www.uggbootsoutletinc.com"]
Cheap Uggs [www.cheapuggsbootsonsale.in.net"]
Cheap Ugg Boots [www.cheapuggsbootsonsale.in.net"]
Uggs On Sale [www.cheapuggsbootsonsale.in.net"]
Ugg Sale [www.cheapuggsbootsonsale.in.net"]
Ugg Boots On Sale [www.cheapuggsbootsonsale.in.net"]
Ugg Boots Sale [www.cheapuggsbootsonsale.in.net"]
Cheap Ray Bans [www.sunglassshopinc.com"]
Ray Ban Sunglasses [www.sunglassshopinc.com"]
Oakley Sunglasses [www.sunglassshopinc.com"]
Ray Ban Outlet [www.sunglassshopinc.com"]
Michael Kors Sunglasses [www.sunglassshopinc.com"]
Cheap Oakley Sunglasses [www.sunglassshopinc.com"]
Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...Re: Filmując (Ocena: 1)
przez lovelin1987 dnia 24-04-2017 o godz. 03:49:20
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
NFL Jerseys [www.nfljerseys.us]

Yeezy Boost 350 V2 [www.yeezyboost350.us.com]

Longchamp Handbags [www.longchampbags.us.com]

Adidas UK [www.adidas-uk.org.uk]

Ray Ban Outlet [www.raybansoutlet.us]

Yeezys [www.yeezys.org]

Toms Outlet [www.tomsoutlet-online.us.com]

Kade Sapde [www.kade-sapde.us.com]

Adidas Outlet [www.adidasoutlets.us.com]

Nike Store [www.nike-stores.fr]

Under Armour Outlet [www.underarmouroutlet.us.com]

Timberland Boots [www.timberlanduk.org.uk]

Jordan 12 [www.jordan12.us]

Yeezy Shoes [www.yeezy-shoes.us.com]

Nike Huarache [www.nikehuarache.us]

Keds Shoes For Women [www.kedsshoesforwomen.com]

Yeezy Shoes [www.yeezy-shoes.us.com]

Nike Air Max 2017 [www.nikeairmax.us]

Toms Outlet [www.tomsoutlet-online.us.com]

Ultra Boost [www.ultraboostuncaged.us]

MLB Jerseys [www.mlb-jerseys.us]

Adidas NMD [www.adidas-nmds.com]

Oakley Outlet [www.oakleyoutlet.net.co]

Ray Ban [www.rayban-canada.ca]

Kate Spade Outlet [www.katespadeoutlets.us]

Adidas Outlet [www.adidasoutlets.us.com]

Nike Air Max 90 [www.nikeairmax-90.com]

Timberland Outlet [www.timberland-outlet.us]

Ray-Ban Sunglasses [www.rayban-sunglasses.ca]

Adidas UK [www.adidas-uk.org.uk]

Adidas EQT [www.adidaseqt.com]

Ralph Lauren UK [www.ralphlaurens.org.uk]

Jordan 4 [www.jordan4.us]

Cheap Jordan [www.cheapjordan-shoes.com]

NMD Outlet [www.adidasnmdoutlet.com]Re: Filmując (Ocena: 1)
przez wq123 dnia 09-11-2017 o godz. 08:17:19
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
hogan shoes outlet [www.hoganshoes.org.uk], true religion jeans women [www.outlet-true-religion.com], plein outlet [www.philipp-pleins.com], ray bans [www.raybans-outlet.net.co], soccer outlet online [www.soccershoes.us.com], true religion jeans outlet [www.true-religionsoutlet.com], mcm bags [www.mcm-backpacks.com.co], nike huaraches [www.air-huaracheshoes.co.uk], fidget spinner [www.fidgetspinner.us.com], birkenstock taschen outlet [www.birkenstocks.com.de], coach factory outlet online [coach.euro-us.net], michaelkors.com [www.outlet-michaelkors.com], mcm bags [www.mcm-backpacks.com.co], nfl rams [rams.nfl-jerseys.org], cheap glasses [www.outlet-oakleys.com], mia jersey [heat.nba-jersey.com], nike store [www.nike-shoesoutlet.co.uk], katespade outlet [www.katespades.com.co], jimmy choo shoes [www.jimmychoo-shoes.com], jordans for sale [www.nike-shoes.com.co], burberry handbags [www.burberry-outlets.ca], rayban [www.raybans.org.es], cheap oakley sunglasses [www.oakleys-sunglass.com.co], scarpe hogan [www.scarpe-hoganshoes.it], new balance shoes [www.new-balanceoutlet.org], coach factory outlet online [coach.euro-us.net], longchamp outlet [www.longchamp-outlet.com.co], coach outlet [www.coachfactory.cc], cheap jerseys [www.cheapnhljerseys.us.com], air jordan retro [www.airjordanshoes.com.co], new balance [www.new-balanceshoes.es], mizuno running shoes [www.mizuno-running.net], dre beats [www.beatsbydrdrephone.com], michael kors australia [www.australia-michaelkors.com], replica rolex [www.rolexwatch-outlet.com], pandora [www.pandora-charmscanada.ca], toronto raptors [raptors.nba-jersey.com], the north face outlet [www.thenorth-face.com.co], nfl falcons [falcons.nfl-jerseys.org], pandora [www.pandora-charmscanada.ca], soccer shoes [www.soccers-shoes.us.com], hermes outlet [www.hermes-birkinoutlet.com], michael kors v?skor, tommy hilfiger online shop [www.tommyhilfigers.de], coach outlet sale [coachoutlet.euro-us.net],
Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...Vs: halvalla suomesta belgiaan uudestaan ja uudestaan (Ocena: 1)
przez shi dnia 19-12-2017 o godz. 09:40:10
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
shi12.19 jimmy choo outlet [www.jimmychoo-outlet.us"]
sunglasses sm [www.sunglassessm.com"]
michael kors outlet ca [www.michaelkorsoutletca.ca"]
kate spade [www.katespade-uk.com"]
puma sneakers [www.pumasneakers.co"]
trazodone100mg [www.trazodone100mg.us"]
ray ban sunglasses outlet [www.rayban-outlet.net"]
Jared Jewelry - Official [www.jaredjewelry.us"]
kate spade purses [www.katespadepurses.org"]
Black Friday Sales [www.maturex.org"]
michael kors outlet online [www.michael-korsoutlet-online.org"]
black friday shopping [www.todosqueimadinhos.org"]
oakley sunglasses [www.oakley-sunglasses.org"]
timberland shoes [www.timberland-shoes.net"]
under armour stock [www.under-armour-stock.us"]
ray ban outlet sale [www.ray-banoutlet.org"]
pandora charms sale [www.charmspandora.org"]
sunglasses [www.rayban-wayfarer.us"]
The Retail Compliance Association [www.therca.org"]
pandora rings [www.pandora-rings.org.uk"]
Rolex Watch [www.rolex-watch.co"]
Nike Air Max 2017 [www.tolle-damenschuhe.de"]
Nike Free 3.0 [www.ourdia-medium.fr"]
michael kors outlet [www.michaelkorsoutleto.com"]
jimmy choo shoes [www.jimmychooshoes.us"]
kate spade outlet [www.katespadesoutlet.com"]
kate spade shopping [www.katespadeshopping.com"]
Air Max 180 Homme [www.orgasmatrix.fr"]
Nike Air Jordan Enfants [www.cactus-creation.fr"]
salomon sneakers [www.salomon-shoes.com"]
canada goose outlet [www.canadagooseoutlet.co"]
diesel watches [www.diesel-watches.us"]
Prada Bags [www.prada.net.co"]
hot burberry outlet [www.hotburberry-outlet.com"]
coach outlet online [www.coach-outlets.net"]
puma sneakers online [www.pumasneakers.us"]

Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...


Duma i uprzedzenie :: Emma :: Mansfield Park :: Rozważna i romantyczna :: Perswazje :: Opactwo Northanger
Pride and Prejudice :: Emma :: Mansfield Park :: Sense and Sensibility :: Persuasion :: Northanger Abbey

Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Czas generowania strony: 0.077 sekund