Welcome to Ogród Jane Austen!

     Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Co kupić w Amazon
· Forum (otwarte!)
· Księga Gości
· Linki
· Lista użytkowników
· Napisz do mnie
· Poleć nas znajomym
· Ściągnij sobie coś...
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
· Zamieść artykuł

     Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz konta? Załóż teraz!. Będziesz miał kilka przywilejów.

     Reklama

     Szukaj     Artykuły
· Wszystkie kategorie
· !! Konkurs!!
· Duma i uprzedzenie
· Ekranizacje
· Nowości
· O życiu Jane
· Recenzje
· Różne

     Kto jest online
Aktualnie mamy gości:
  niezalogowanych: 83
      zalogowanych: 3

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz zarejestrować się klikając tutaj

     Stara wersja
Stara wersja strony

 O życiu Jane: Konkurencja, inspiracja, czy koledzy po fachu - pisarze w czasach J.A.     (Nadesłane przez: AineNiRigani)

O życiu Jane Cz. I. SAMUEL RICHARDSON
XIX-wieczne wymagania "rynku czytelniczego" sprzyjały powstawaniu powieści kobiecych. To właśnie wówczas - w dobie kryzysu teatru, zaistniała potrzeba relaksu, oderwania się od garów, pieluch i prozy życia. Chęć wejścia w krainę miłości romantycznej (i często tragicznej) prowadziła kobiety do sklepów z książkami. A jednocześnie mąż, postawiony przed faktem dokonanym, zastawszy w domu książkę, sięgał po nią "aby pieniądze się nie zmarnowały".

W ten sposób warstwa mieszczańska stała się najaktywniejszymi i najpoważniejszymi mecenasami literatury klasycystycznej.
Wymagania rynku czytelniczego sprzyjały powstaniu powieści kobiecych. Ta "potrzeba" odcisnęła piętno na twórczości jednego z pierwszych pisarzy XVIII-wiecznego klasycyzmu – Samuela Richardsona (1689 – 1757). Nazywany był "ladies man" i był w posiadaniu tego niezwykłego daru – umiejętności rozmowy z kobietami i rozumienia ich natury. Umiejętność ta wynikała najprawdopodobniej stąd, że od najwcześniejszych lat pełnił funkcję towarzysza rozmów kobiecych, powiernika wszystkich problemów sercowych i umiejętnego sekretarza. Te niezwykłe umiejętności i doświadczenie epistolograficzne zaowocowały napisaniem poradnika dla chcących pisywać listy, z szablonami i przykładami listów na każdą okazję, radami praktycznymi i moralnymi.
Jeden z takich przykładowych listów dotyczący przypadku ładnej służącej, posłużył za kanwę pierwszej powieści epistolograficznej "Pamela, czyli cnota nagrodzona" ("Pamela: Or Virtue Rewarded"). Opowiada ona o losach pięknej służącej, która została wystawiona na pokusy przez przystojnego panicza. Z wszystkich wychodzi jednak zwycięsko i zachowując cnotę wychodzi za tegoż panicza.
Powieść cieszyła się olbrzymim sukcesem (1) , ale wyłącznie wśród mniej wymagających czytelników. Krytycy zarzucali przede wszystkim wyidealizowanie, a samej bohaterce przypisywano nie tyle moralność, co materializm i interesowność.
Richardson wszystkie te uwagi wziął sobie do serca i zaowocowało to powstaniem kolejnego dzieła "Historia Clarissy Harlowe" ("Clarissa: Or the History of a Young Lady"). Główna bohaterka – panienka z dobrego domu, wbrew rozsądkowi, uwierzyła sercu. Za ten błąd płaci zbyt wysoką cenę – zgwałcona umiera w wyniku szoku (2).
"Clarissa..."wycisnęła wiele łez, z wielu oczu, a sama powieść cieszyła się wielkim powodzeniem. Nawet wielcy – Diderot i Voltaire wyrażali się o niej z uznaniem.


(1) W jednym z prowincjonalnych kościołów „ludność uderzyła radośnie w dzwony gdy wyczytano, że ciężkie terminy Pameli skończyły się pomyślnie” - Przemysław Mroczkowski "Historia literatury angielskiej"; Ossolineum 1981 r., s. 327
(2) Powieść ta dostarczyła stereotyp bawidamka, światowca bez zasad, nazywanego od tej pory lovelasem, od nazwiska głównego bohatera męskiego "Clarissy..."
BIBLIOGRAFIA:
1. Wojciech Lipoński "Dzieje kultury brytyjskiej"; Warszawa 2004
2. Przemysław Mroczkowski "Historia literatury angielskiej"; Ossolineum 1981 r.,
3. Henryk Zins "Historia Anglii" Ossolineum 2001 r. 
     Oceny artykułu
Wynik głosowania: 3.88
Głosów: 17


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły     Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Re: Konkurencja, inspiracja, czy koledzy po fachu - pisarze w czasach J.A. (Ocena: 1)
przez caroline (annie_a@poczta.onet.pl) dnia 16-10-2005 o godz. 16:48:47
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
:-) Świetny tekst, dzięki Aine. Rozumiem, że ciąg dalszy nastąpi? Byłoby super.Re: Konkurencja, inspiracja, czy koledzy po fachu - pisarze w czasach J.A. (Ocena: 1)
przez AineNiRigani dnia 25-10-2005 o godz. 22:24:32
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
A jednak nie mogę się oprzeć :D:D:D
W dziele-bazie, z którego korzystam "Historia literatury angielskiej" Mroczkiewskiego, uderzyło mnie pewne zdanie, które uważam za REWELACYJNE :D:D:D
Chodzi o Clarissę, główną boheterkę drugiego dzieła Richarsona. Zdanie to brzmi:
"Inaczej niż Pamela (...) zawierza Lovelace'owym zapewnieniom uczciwych zamiarów i ucieka do niego od presji rodziny (...) [UWAGA!!]Płaci za to straszliwie, zgwałcona umiera od szoku (ZARAZEM NIEZWYKLE DOJRZEWAJĄC DUCHOWO)"

Czyż to nie jest piękne? :DRe: Konkurencja, inspiracja, czy koledzy po fachu - pisarze w czasach J.A. (Ocena: 1)
przez pak4 (przemek@iitis.gliwice.pl) dnia 06-09-2006 o godz. 09:44:10
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Mój poradnik na wszelkie pytania, to Kopaliński :) W Słowniku Mitów i Tradycji Kultury pisze on tak (a że nie pokrywa się to zupełnie z przedstawionym streszczeniem to załączam): [i]"CLARISSA HARLOWE (wym. kla... ha:lou) postać tytułowa powieści (1747-48) Samuela Richardsona, młoda dama z dobrej rodziny, czysta, skromna i pełna zalet, do której umizga się Robert Lovelace, (wym. lawlejs), przystojny i uzdolniony, ale bez skrupułów. Jej rodzina sprzeciwia się związkowi z powodu dwuznacznej reputacji Lovelace'a. Clarissa opiera się wprawdzie przez pewien czas jego zalotom, ale oczarowana nim, zmuszana przy tym przez rodziców do małżeństwa z nie kochanym człowiekiem, zgadza się na ucieczkę z Lovelace'em. Przekonawszy się jednak, że on pragnie ją tylko uwieść, zgwałcona przez niego, umiera ze wstydu i zgrozy, a Lovelace'a zabija w pojedynku kuzyn jej, płk Morden. Jest to najdłuższa powieść w języku angielskim, zawierająca około miliona słów, napisana w formie listów Klarysy do jej przyjaciółki, panny Howe i listów Lovelace'a do przyjaciela, Johna Bedforda; por. Lowelas."[/i]


Duma i uprzedzenie :: Emma :: Mansfield Park :: Rozważna i romantyczna :: Perswazje :: Opactwo Northanger
Pride and Prejudice :: Emma :: Mansfield Park :: Sense and Sensibility :: Persuasion :: Northanger Abbey

Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Czas generowania strony: 0.070 sekund