Ekranizacje słynnych powieści Jane Austen w Gazecie Wyborczej (1/9)
Kategoria: Ekranizacje powieści

Ekranizacje słynnych powieści Jane AustenOd piątku, 14 maja z Gazetą Wyborczą będą ukazywać się płyty DVD z ekranizacjami słynnych powieści Jane Austen. Kolekcja liczy 9 części - są wśród nich adaptacje filmowe najbardziej popularnych dzieł angielskiej pisarki, m.in. powieści Duma i uprzedzenie, Mansfield Park oraz Rozważna i romantyczna.

Jane Austen to znana autorka powieści opisujących życie angielskiej klasy wyższej z początku XIX wieku. Mimo że sama wiodła stosunkowo odosobnione życie na prowincji w hrabstwie Hampshire, nie pozbawiło ją to zmysłu obserwacji i nie zubożyło dramaturgii jej utworów. Ich fabuła najczęściej dotyczy zamążpójścia i związanych z tym problemów społecznych - jednak celna obserwacja i żywe opisy kobiet czynią z powieści Austen coś więcej niż romanse.

Jako pierwsza z Gazetą ukaże się ekranizacja powieści Duma i uprzedzenie. DVD z poszczególnymi częściami serialowej adaptacji będą ukazywały się w dniach: 14 maja - płyta 1. z cz. 1 i 2, 21 maja - płyta 2. z cz. 3 i 4, a 28 maja - płyta 3. z cz. 5 i 6.

Do malowniczego Netherfield przybywa przystojny i bogaty Charles Bingley z zamiarem osiedlenia się tam na stałe. Przybysz wzbudza żywe zainteresowanie lokalnej społeczności, zwłaszcza niezamożnych panien na wydaniu. Na zawarciu bliższej znajomości z nowym sąsiadem zależy szczególnie pani Bennet, matce pięciu dorosłych córek, których jedyną szansą na dostatnie życie jest bogate zamążpójście. Bingley zakochuje się w jej najstarszej i najładniejszej córce, Jane. Tymczasem jego najlepszy przyjaciel, ponury i wyniosły pan Darcy, obdarza zainteresowaniem jej młodsza siostrę, Elżbietę.

Język: angielski, polski lektor
Napisy: polskie
Rok produkcji: 1995

Ekranizacje słynnych powieści Jane AustenW następnych tygodniach, co piątek czytelnicy Gazety będą mogli kupić kolejne płyty:

  • Mansfield Park - 4 czerwca - cz. 1 i 11 czerwca - cz. 2,
  • Emma - 18 czerwca,
  • Rozważna i romantyczna - 25 czerwca,
  • Perswazje - 2 lipca,
  • Opactwo Northanger - 9 lipca.

Cena Gazety i pierwszej płyty DVD, która ukaże się w etui do zbierania całej kolekcji - 8,99 zł. Kolejne części będą dostępne w cenie 7,99 zł.Artykuł pochodzi ze strony "Ogród Jane Austen"
http://www.janeausten.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.janeausten.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=322