Welcome to Ogród Jane Austen!

     Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Co kupić w Amazon
· Forum (otwarte!)
· Księga Gości
· Linki
· Lista użytkowników
· Napisz do mnie
· Poleć nas znajomym
· Ściągnij sobie coś...
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
· Zamieść artykuł

     Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz konta? Załóż teraz!. Będziesz miał kilka przywilejów.

     Reklama

     Szukaj     Artykuły
· Wszystkie kategorie
· !! Konkurs!!
· Duma i uprzedzenie
· Ekranizacje
· Nowości
· O życiu Jane
· Recenzje
· Różne

     Kto jest online
Aktualnie mamy gości:
  niezalogowanych: 85
      zalogowanych: 4

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz zarejestrować się klikając tutaj

     Stara wersja
Stara wersja strony

Ogród Jane Austen: O życiu Jane

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Ostatnia publikacja - "Perswazje" i "Opactwo Northanger"     (Nadesłane przez: Akaterine)

O życiu Jane

Opactwo Northanger i Perswazje - strona tytyłowaNa początku 1816 roku rodzinę Austenów dotknęło wiele nieszczęść. Henry zbankrutował, statek Charles'a rozbił się u wybrzeży Smyrny w pościgu za piratami, Edward, pogrążony w procesie o spadek, stał na skraju bankructwa, zaś Jane powoli dopadała choroba, która ponad rok później doprowadziła do jej śmierci. Odbiło się to na Perswazjach, które zaczęła pisać w tym czasie i które można uznać za najbardziej dojrzałe, ale też najsmutniejsze dzieło Jane, mimo zwykłego u niej szczęśliwego zakończenia i szczypty ironii. Zmęczenie spowodowane chorobą sprawiło, że nie była zadowolona ze swojej nowej powieści. Ukończyła ją w lipcu, jednak zakończenie wydało jej się płaskie i nieciekawe; sądziła, że talent ją opuszcza. Jednak pewnego dnia na początku sierpnia obudziła się z nowymi siłami i zmieniła zakończenie. Omówiła też z rodziną tytuł (pierwotnie miał brzmieć Elliotowie ), który, prawdopodobnie za namową Henry'ego, zmieniła na Perswazje.1

23 marca 1817 roku pisała do Fanny: stryj Henry wie o najnowszym [utworze], gotowym do wydania (...) Tobie się nie spodoba, więc nie musisz się niecierpliwić. Może najwyżej polubisz heroinę, gdyż jest prawie za dobra na mój gust. Krytyka głównej bohaterki może trochę dziwić, gdyż niejaka pani Barett, znajoma rodziny, stwierdziła, że Anne Elliot to ona (Jane) we własnej osobie, a jej entuzjazm dla marynarki i wielkoduszność są tu dokładnie odzwierciedlone.2


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 09-09-2008 o godz. 17:04:36

 Fanny, "Emma" i książę regent     (Nadesłane przez: Akaterine)

O życiu Jane

Mansfield Park - strona tytyłowaLata 1812-1814 były dla Jane radosne, ale też pracowite. Po wydaniu pierwszej powieści wprowadzała poprawki do drugiej, jednocześnie pisząc kolejną, wydaną jako Mansfield Park, która, wedle jej własnych słów, nie jest ani w połowie tak zabawna jak "Duma i uprzedzenie" (list do Henry'ego z 3 lipca 1813 roku). Wiadomo również, że w tym czasie Jane przeszła na ewangelizm, co również odbiło się na powieści - można w niej dostrzec nowy, poważniejszy ton w kwestiach obowiązków duszpasterskich i domowej produkcji teatralnej1.

W trakcie pisania Jane zdobywała informacje o kwestiach, które chciała poruszyć w powieści. W liście z 29 stycznia 1813 roku pisze: Święcenia - ucieszyłaś mnie wiadomością, iż Twe dociekania przyniosły tak owocny skutek. Gdybyś mogła się jeszcze dowiedzieć, czy Northamptonshire słynie z licznych żywopłotów, uradowałabyś mnie ponownie2. Jane dbała również o prawdopodobieństwo powieści - w liście z 24 stycznia 1813 roku pisze Cassandrze o pomyłce w Mansfield Park: Z książki sir Johna Carra dowiedziałam się, iż w Gibraltarze nie ma Domu Gubernatora. Muszę zamienić go na Dom Komisarza (pisząc o Sir Johnie miała na myśli jego książkę Descriptive Travels in the Southern and Eastern Parts of Spain wydaną w 1811 roku).

Jednym z pierwszych krytyków Mansfield Park był Henry, ukochany brat Jane. Dzięki listom Jane do Cassandry możemy poznać wrażenia Henry'ego: Jak dotąd aprobata Henry'ego spełnia moje oczekiwania. Henry jest zdania, że ta [powieść] bardzo różni się od dwóch poprzednich, lecz nie sądzę, aby z tego powodu miał ją za gorszą. Zdążył zaledwie wydać za mąż panią R. Obawiam się, że najzabawniejszą część ma już za sobą. Z łaskawą sympatią wypowiada się o lady B. i pani N.; bardzo chwali rysunek postaci. Rozumie je wszystkie, bardzo lubi Fanny i chyba zgaduje, jak się skończy cała historia (2 marca 1814). Dalej w tym samym liście Jane pisze: Podziwia pana H. Crawforda, rzecz jasna z rezerwą, jako człowieka mądrego i miłego w obejściu. Kilka dni później donosi: Henry właśnie stwierdził, iż mój MP podoba mu się coraz bardziej: czyta trzeci tom. Zdaje mi się, że wreszcie zmienił zdanie co do łatwości odgadnięcia zakończenia: wczoraj przynajmniej był gotów iść o zakład, iż nikt nie zgadnie, czy H.C. się poprawi, czy też zapomni o Fanny, nim miną dwa tygodnie (5 marca 1814).


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 26-08-2008 o godz. 18:49:40

 Kulisy debiutu, czyli jak to było z "Rozważną i romantyczną"     (Nadesłane przez: Akaterine)

O życiu Jane

Sense and Sensibility - strona tytułowaRozważna i romantyczna, pierwsza wydana drukiem powieść Jane Austen, została napisana pod koniec XVIII wieku, gdy Jane miała około 20 lat. Jednak dokładna data nie jest znana - źródła podają zarówno rok 1795, jak i lata 1797-98. Drugą datę podaje m.in. Valerie Grosvenor Myer w biografii Niezłomne serce, sugerując, że postawa Elinor ma związek z pełnym godności i stoicyzmu zachowaniem siostry Jane Cassandry, której narzeczony zmarł w lutym 1797 roku.1

Pierwsze nieudane próby wydania innych powieści, Pierwszych wrażeń (późniejszej Dumy i uprzedzenia) oraz Susan (Opactwa Northanger), jak i przeprowadzka z ukochanej wsi do Bath prawdopodobnie zahamowały u Jane chęć pisania. Dopiero ostateczne osiedlenie się w Chawton w 1809 roku sprawiły, że jej pisarstwo rozkwitło.

Powieść nosiła początkowo tytuł Elinor i Marianne i miała prawdopodobnie formę powieści epistolarnej. Słowa rozważna i romantyczna (ang. Sense and sensibility) mogła Jane zauważyć w miesięczniku The Lady's Monthly Museum w 1799 roku2. Nowy tytuł nie tylko bardziej wpadał w ucho niż poprzedni, ale również nawiązywał do przeciwstawnych charakterów bohaterek powieści, a ponadto oparty był na lubianej przez Anglików aliteracji (powtórzeniu na początku wyrazów tych samych głosek)3.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 10-08-2008 o godz. 16:16:03

 Jane Austen i Charles Haden     (Nadesłane przez: Akaterine)

O życiu Jane

Jane Austen żałuje - Charles Thomas HadenFilm Jane Austen żałuje kreśli obraz Jane Austen zazdrosnej o młodego doktora, okazującego uwagę 22-letniej bratanicy Jane, Fanny Knight. Doktor, Charles Thomas Haden, grany jest przez Jacka Hustona, a partnerują mu Olivia Williams jako Jane i Imogen Poots jako Fanny. W listach pisanych z Londynu 1815 roku do siostry Cassandry Austen często wspomina o Hadenie, jednak brak w nich dowodu na istnienie miłosnego trójkąta pokazanego w filmie. Wręcz przeciwnie - sugerują, że Jane była zadowolona zarówno ze znajomości z Hadenem, jak i tym, że flirtował z Fanny.

W październiku 1815 roku Jane Austen, wówczas 39-letnia, przebywała u brata Henry'ego w Londynie, negocjując z Johnem Murray'em publikację Emmy. Henry poważnie zachorował, wezwano zatem Charlesa Hadena, 28-letniego lekarza, będącego sąsiadem Henry'ego. Austen napisała do Cassandry (błędnie określając Hadena jako aptekarza): Pan H. to aptekarz mieszkający na rogu Sloane St-successor i Mr Smith, jest młodym człowiekiem, o którym mówi się, że jest bystry, a z pewnością jest bardzo uczynny i póki co wydaje się rozumieć, co dolega Henry'emu (17 października 1815).


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 10-07-2008 o godz. 19:43:51

 Jane Austen i Brook Edward Bridges     (Nadesłane przez: Akaterine)

O życiu Jane

Jane Austen żałuje - wielebny BridgetW filmie Jane Austen żałuje, ze scenariuszem napisanym przez Gwyneth Hughes, opartym na zachowanych listach, w rolę Jane Austen wcieliła się 38-letnia Olivia Williams. Wielebny Brook Edward Bridges, grany przez Hugh Bonneville'a, jest główną figurą historii. Był szwagrem Edwarda Austena, brata Jane, który jako dziecko został adoptowany przez zamożnych krewnych, Knightów. Brat Austen poślubił Elizabeth Bridges w 1791, kiedy Austen miała 16 lat, zaś Edward Bridges 12. Jak wielu młodszych synów w rodzinie Bridgesów, Edward został duchownym, chociaż jego ojciec był baronetem.

Przed ukończeniem 26 lat, Edward zadał sobie trud, by zarekomendować się Jane Austen. W 1805 roku podczas wizyty w Godmersham, posiadłości Edwarda Austena w Kent, Austen napisała do siostry Cassandry: Obiad zaczęliśmy o godzinie szóstej. Zostaliśmy miło zaskoczeni obecnością Edwarda Bridesa. Nie sposób docenić gościnności, z jaką mnie traktuje; wyłącznie dla mnie zamówił na kolację pieczony na ruszcie ser. (27 kwietnia 1805)


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 03-07-2008 o godz. 14:30:23

 'Jane Austen żałuje' w TVN Style     (Nadesłane przez: Wiosenka)

O życiu Jane

Miss Austen żałuje w TVN StyleFilm biograficzny; Wielka Brytania, 2008

Film ukazuje ostatnie lata życia Jane Austen (Olivia Williams). Pełen pasji rozdział z romantycznego życia pisarki powstał na podstawie listów literatki. Kiedy Jane dobiega czterdziestki, jej sukces pisarski jest już pewny. Dowcipne i pełne trafnych obserwacji romantyczne powieści są szeroko podziwiane. Dla swojej bratanicy Fanny Knight (Imogen Poots) - młodej, ładnej i szaleńczo zakochanej dziewczyny, Austen jest ulubioną ciotką, która oferuje swoją mądrość i wiedzę, pomagając w poszukiwaniu szczęśliwego mariażu. Kiedy jednak Fanny prosi ją o pomoc w wyborze i ocenie potencjalnego męża, Jane traci pewność siebie. Okazuje się, że podobnie jak bohaterki jej powieści, autorka doświadczana trudnymi przeżyciami, nie potrafi pozytywnie myśleć o miłości, małżeństwie i założeniu rodziny. Tymczasem przypadkowe odnowienie znajomości z dawnym amantem oraz spotkanie z młodym i przystojnym lekarzem sprawia, że spokój Jane zostaje zachwiany. Gdy jej rodzina popada w finansową ruinę, staje się jasne, że Austen mogła wszystkiemu zapobiec, gdyby tylko przyjęła ofertę małżeństwa od zamożnego właściciela ziemskiego...


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 19-03-2008 o godz. 15:31:53

 Miss Austen Regrets - wkrótce na DVD     (Nadesłane przez: Vasco)

O życiu Jane

Żale panny AustenMiss Austen Regrets - najnowsza biografia Jane Austen będzie dostępna na DVD od 24 marca. Sprzedaż zapowiedział już sklep internetowy amazon.co.uk. Poniżej możecie przeczytać przetłumaczoną zapowiedź. A później proponuję obejrzeć galerię zdjęć z filmu.

Olivia Williams, Greta Scacchi i Hugh Bonneville wśród pełnej gwiazd obsady w pełnometrażowym dramacie BBC One: Miss Austen Regrets (Żale panny Austen).

Ten przepięknie nakręcony, z ozdobą w postaci rewelacyjnego aktorstwa Olivii Williams, biografic`zny film o Jane Austen skupia się na stosunkowo wąskim okresie życia autorki, będąc czymś w rodzaju uzupełnienia do Becoming Jane, filmu z 2007 roku o młodej Austen (z Anne Hathaway w roli głównej).

Dramat przedstawia pełen pasji i emocji rozdział z romantycznego życia Jane Austen inspirowany własnymi powieściami, listami i wspomnieniami wielkiej pisarki.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 19-02-2008 o godz. 23:20:00

 Miss Austen Regrets - pierwszy fragment     (Nadesłane przez: Akaterine)

O życiu Jane

Miss Austen RegretsPojawił się pierwszy fragment z nowej biografii Jane Austen zatytułowanej Miss Austen Regrets

W rolę Jane Austen wciela się Olivia Williams, Hugh Bonneville gra wielebnego Brooka Bridgesa, zaś Imogen Poots - Fanny Austen-Knight.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 14-01-2008 o godz. 17:31:48

 Muzykowanie Jane Austen (i jej bohaterek)     (Nadesłane przez: pak4)

O życiu Jane

Duma i uprzedzenie (2005)Z powieści Jane Austen nie dowiadujemy się dokładnie co grały jej bohaterki – a przecież muzyka była bardzo istotna w ich życiu, tak jak w życiu samej autorki. Pewną podpowiedź stanowią muzyczne notatniki z Chawton ukazując repertuar grywany przez Jane Austen.


Popularne "księgi postępowania" z osiemnastowiecznej Anglii, jak "Pytania o obowiązki płci niewieściej" Thomasa Gisborne’a wskazują, że dla młodej kobiety szlachetnego pochodzenia, takiej jak Austen [...] nauka powinna obejmować takie przedmioty jak muzyka, taniec, rysowanie, włoski i francuski, przedmioty, które pozwalają na "niewinne i zabawne zajęcia" dla niej i rodziny, jednocześnie przydającej jej wartości na rynku matrymonialnym.1


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 27-12-2007 o godz. 13:04:02

 Historia Jane Austen i Toma Lefroy     (Nadesłane przez: Snowdrop)

O życiu Jane

Podczas czterotygodniowych wakacji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, 1795-1796, Jane Austen i Tom Lefroy, oboje dwudziestoletni, spotkali się, rozmawiali, śmiali się, tańczyli a potem rozdzielili się. Czy był to tylko młodzieńczy flirt czy może zakochali się w sobie? Biografowie opierają się na dwóch źródłach informacji – listach które w tym czasie napisała Jane do swojej siostry Cassandry i wydarzeniach które nastąpiły później i dotyczyły Jane i Toma. Jeśli opieralibyśmy się tylko na listach moglibyśmy dojść do wniosku – z uwagi na użyty przez Austen nonszalancki i młodzieńczy język miłości – że było to tylko krótkie zauroczenie (Cecil 70). Ale ostatnio odkryto że parę łączył dłuższy związek i że Jane była naprawdę zaangażowana (Radovici 8-10, Spence 98-99). W świetlne nowych dowodów na temat intensywności więzi, ton listów może wydawać się trudnym do zrozumienia, dopóki nie uświadomimy sobie, że Austen wykorzystywała wiele fraz i sytuacji które wymyśliła w 1792 kiedy miała 16 lat i pisała Cathrine, or the Bower. Aby chronić swoje wrażliwe uczucia, wydaje się że Jane zagłębiła się w tej opowieści, aby napisać listy w swoim języku który tylko Cassandra mogła zrozumieć.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 24-09-2007 o godz. 17:46:21

Duma i uprzedzenie :: Emma :: Mansfield Park :: Rozważna i romantyczna :: Perswazje :: Opactwo Northanger
Pride and Prejudice :: Emma :: Mansfield Park :: Sense and Sensibility :: Persuasion :: Northanger Abbey
Becoming Jane :: Lost in Austen
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Czas generowania strony: 0.043 sekund