Jane Austen

Ogród Jane Austen

Perswazje

Jane Austen dla dorosłych ze znakomitym aktorskim popisem Sally Hawkins

Persuasion ITVPerswazje to trzecia i zdecydowanie najlepsza ekranizacja powieści Jane Austen wyprodukowana przez stację ITV - najlepsza w dużej mierze dzięki wspaniałej, wyważonej grze aktorskiej Sally Hawkins. Możemy oglądać ją w roli Anne Eliot, młodej kobiety zmuszonej do zrezygnowania z osobistego szczęścia u boku ukochanego mężczyzny, ponieważ ten nie może jej zaoferować fortuny.

W adaptacji Simona Burke'a Anne dzieli z odbiorcą swe sekrety - pisze pamiętnik i raz po raz znacząco spogląda w obiektyw kamery. Podobne rozwiązanie często okazuje się nieskuteczne, jednak tutaj sprawdza się doskonale, jako że zwierzenia głównej bohaterki pozwalają z jednostkowego punktu widzenia oddać złożoność, skomplikowanie świata scharakteryzowanego w jednej z najlepszych powieści Jane Austen. Dialogi uzupełniają ten monolog, stając się również odbiciem cennych obserwacji dotyczących wszelkich subtelności, ale też wszechobecnej w ukazanej rzeczywistości hipokryzji.

Znakomici aktorzy są dla reżysera, Adriana Shergolda, doskonałym wsparciem. Anthony Head jest zachwycający jako chytry, zadufany w sobie wdowiec, sir Walter, którego rozrzutność zmusza rodzinę do opuszczenia eleganckiej rezydencji, Kellynch Hall. Bohater zabiera swą rozpuszczoną córkę Elizabeth (Julia Davis) i jej towarzyszkę, wdowę Clay (Mary Stockley) do modnego Bath, Anne zaś wysyła na pewien czas do siostry, znerwicowanej Mary (Amanda Hale) i jej męża Charlesa Musgrove'a (Sam Hezeldine). Nieopodal ich skromnego domu mieszkają również pozostali członkowie rodziny Musgrovów, w tym dwie siostry Charlesa - Henrietta (Rosamund Stephen) i ładna, choć roztrzepana, Louisa (Jennifer Higham).

Jak to zwykle bywa u Austen, każdy stara się zaaranżować dla swych młodych podopiecznych odpowiednie małżeństwa, zatem przyjazd przystojnego kapitana Wentwortha (Rupert Penry-Jones) do Kellynch Hall staje się źródłem nie lada zamieszania. Podczas gdy Louisa dosłownie rzuca się w objęcia nowo przybyłego, zamożnego oficera Royal Navy, Anne przeżywa rozterki, ponieważ osiem lat wcześniej zmuszona została do zerwania zaręczyn z tym samym człowiekiem - wtedy ubogim marynarzem, zbyt mało znaczącym w świecie, by mógł być zaakceptowany przez jej snobistycznego ojca.

Anne, która gorzko żałuje podjętej przed laty decyzji, zbyt wiele uwagi poświęca swej przyjaciółce i matce chrzestnej, lady Russel (Alice Krige), troskliwej wprawdzie, lecz nadmiernie przywiązującej wagę do pozycji społecznej, jaką jednostka zajmuje w zhierarchizowanym społeczeństwie angielskim. Anne ukrywa swe prawdziwe uczucia, dając ujście emocjom jedynie podczas pisania pamiętnika - zwłaszcza, kiedy Wentworth zachowuje się wobec niej z chłodem i rezerwą, a powszechnie dyskutować zaczyna się o jego rychłych zaręczynach z Louisą. Bohaterka musi również stawić czoła kuzynowi, Williamowi Eliotowi (Tobias Menzies), który okazywać zaczyna dziewczynie coraz więcej uwagi, a w końcu otwarcie się do niej zalecać.

U Jane Austen nic nigdy nie idzie gładko. Pełno tutaj pomyłek, niefortunnych zbiegów okoliczności, nieporozumień, zanim miłość w końcu zatriumfuje...

Operator David Odd pięknie filmuje okolice Bath i Lyme Regis, a wnętrza zaprojektowane przez Davida Rogera i kostiumy Andrei Galer są równie urocze. Rola Anthony' ego Heada jako sir Waltera jest niewątpliwie godna zapamiętania, podobnie, jak wkład wniesiony przez innych aktorów - Mary Stockley jako niegrzeszącą intelektem panią Clay, Alice Krige jako nieco zarozumiałą i pewną siebie lady Russel, a także Amandą Hale jako płaczliwą Mary. Rupert Penry-Jones, gwiazda serialu Spooks, przeistoczył się w pociągającego, ale też godnego współczucia Wentwortha.

Film jednak należy do Sally Hawkins, którą już wkrótce zobaczymy w roli dziewczyny Colina Farrela w Śnie Cassandry Woody'ego Allena i prawdopodobnie w najnowszym filmie Mike'a Leigh. Jej Anne jest nie tylko inteligentna i mądra, lecz również piękna. Niemożliwością jest nie kibicować jej, gdy pędzi ulicami Bath, by wygrać swoją miłość...

Tekst oryginalny: Ray Bennet "Persuasion. Jane Austen for grown-ups with a terrific starring performance by Sally Hawkins" (The Hollywood Reporter)

Tłumaczenie: Magdalena Knedler / megg

megg, 2007-06-25 21:28:27


Komentarze:

www.JaneAusten.pl © Ogród Jane Austen, 2004-2024

Template Licence