Jane Austen

Ogród Jane Austen

Włosy Jane Austen na aukcji

Pukiel włosów Jane AustenRarytas zawierający włosy, które - jak się uważa - należały do pisarki Jane Austen według oczekiwań osiągnie na aukcji cenę 5 tys. funtów.

Niezwykły przedmiot pozwala zobaczyć pukiel brązowych włosów, które zostały wkomponowane w płaczącą wierzbę jako gałęzie ocieniające nagrobek Jane Austen. Zespół katalogujący Domu Aukcyjnego Dominica Wintera sądzi, że prawda na temat domniemanego pukla włosów pisarki może nigdy nie zostać wyjaśniona. Umieszczanie włosów w medalionach i broszach było powszechne w czasach wiktoriańskich.

Dobrze udokumentowano, że siostra Jane - Cassandra Austen obcięła kilka pukli włosów jako pamiątkę, zanim trumna jej siostry została zamknięta. Nie wiadomo, co się z nimi później stało, ale jedna możliwych teorii głosi, że zostały podarowane jednemu z jej sześciu braci i przerobione na przedmioty dekoracyjne. Dominic Winter z domu aukcyjnego powiedział: najbardziej prawdopodobne jest, że był to jej brat Edward, ale to jedynie domysł i prawdy być może nigdy nie poznamy. Wszystko co wiemy to to, że posiadacz pozbył się przedmiotu w sklepie z antykami w Worcestershire ponad 20 lat temu.

Licytujący Chris Albury mówi: Jest dostępna nowa technologia DNA, która pozwoliłaby zidentyfikować właściciela włosów, ale jest zbyt droga.

Pukiel pójdzie pod młotek 18 czerwca w domu aukcyjnym w Cirencester.

Źródło: BBC

Tłumaczenie: Jurgi

Vasco, 2008-06-05 19:28:36

www.JaneAusten.pl © Ogród Jane Austen, 2004-2024

Template Licence