Jane Austen

Ogród Jane Austen

Jane Austen i Brook Edward Bridges

Jane Austen żałuje - wielebny BridgetW filmie Jane Austen żałuje, ze scenariuszem napisanym przez Gwyneth Hughes, opartym na zachowanych listach, w rolę Jane Austen wcieliła się 38-letnia Olivia Williams. Wielebny Brook Edward Bridges, grany przez Hugh Bonneville'a, jest główną figurą historii. Był szwagrem Edwarda Austena, brata Jane, który jako dziecko został adoptowany przez zamożnych krewnych, Knightów. Brat Austen poślubił Elizabeth Bridges w 1791, kiedy Austen miała 16 lat, zaś Edward Bridges 12. Jak wielu młodszych synów w rodzinie Bridgesów, Edward został duchownym, chociaż jego ojciec był baronetem.

Przed ukończeniem 26 lat, Edward zadał sobie trud, by zarekomendować się Jane Austen. W 1805 roku podczas wizyty w Godmersham, posiadłości Edwarda Austena w Kent, Austen napisała do siostry Cassandry: Obiad zaczęliśmy o godzinie szóstej. Zostaliśmy miło zaskoczeni obecnością Edwarda Bridesa. Nie sposób docenić gościnności, z jaką mnie traktuje; wyłącznie dla mnie zamówił na kolację pieczony na ruszcie ser. (27 kwietnia 1805)

Kilka lat później Austen napisała do Cassandry z Godmersham Lady Brides wygląda bardzo dobrze i jestem pewna, że mogłaby być bardzo miła, gdybyśmy tylko miały szansę porozmawiać. Jej syn Edward również miewa się bardzo dobrze, a jego maniery są równie niezmienione co jej (30 czerwca 1808). List napisany rok później do Cassandry, która przebywała w Godmersham, zawiera ważne podkreślenie: Chciałabym, żebyś przyjęła zaproszenie Lady Bridges, jako że ja nie mogę przyjąć zaproszenia jej syna Edwarda; to naprawdę miła kobieta, która zaszczyciła mnie pamięcią o mnie (7 października 1808). Cytując ten fragment w książce Jane Austen: A Family Record Deidre La Faye twierdzi, że możliwe jest, że Edward Bridges oświadczył się Austen w czasie jej wizyty w 1808 roku (...) oświadczyny te mogła z łatwością uprzejmie odrzucić.

Gdy Cassandra przebywała w Godmersham w 1808 roku, doniosła rodzinie, że Edward Bridges zaręczył się z Harriet Foote. Austen wyraziła swoje zaskoczenie i zatroskanie: Twoja nowina tycząca się E. Bridgesa jest w rzeczy samej nowiną (...) Z całego serca życzę mu szczęścia i mam nadzieję, iż wybór, jaki poczynił, potwierdzi jego własne nadzieje, przerastając te, które żywi jego rodzina - wierzę, że tak się stanie. Małżeństwo ma wielki dar naprawy - w podobnych okolicznościach Harriet może okazać się równie godna miłości jak Eleonora [siostra Harriet, pierwsza żona Brooka Williama Bridgesa, brata Edwarda]. Co do pieniędzy, będą je mieli, bądź pewna, bo przecież nie mogą się bez nich obejść. Kiedy go znów zobaczysz, przekaż, proszę, moje gratulacje i najlepsze życzenia (20 listopada 1808). List kończy się słowami: Martha [Lloyd] przesyła najserdeczniejsze ucałowania i dziękuje Ci, żeś ją dopuściła do wiedzy o zaletach i wadach Harriet Foote. Informacje o charakterze i usposobieniu Harriet nie wróżyły zbyt dobrze dla Edwarda.

Przenieśmy się do roku 1813, kiedy to zaczyna się akcja filmu Jane Austen żałuje. Jesienią, po przyjeździe do Godmersham, Austen pisze: Dziś rano przy śniadaniu nieoczekiwanie dołączył do nas Edward Bridges, będący w drodze z Ramsgate, gdzie przebywa jego żona, do Lenham, gdzie jest jego kościół. Jutro zje z nami kolację i będzie tu nocował. Całe lato spędzili z żoną w Ramsgate, ze względu na jej zdrowie, biedactwo - jest typem kobiety, która wydaje się być zdecydowana, by nigdy nie czuć się dobrze, która ponad wszystko lubi swoje spazmy, nerwowość i to, co jej przynoszą (25 września 1813). Wnikliwe spojrzenie na Harriet Bridges ma odbicie w charakterze Mary Musgrove z Perswazji oraz Susan Parker z Sanditon.

W czasie tej samej wizyty Austen napisała: Jutro możemy spodziewać się gości; na dwa dni przyjeżdża z przyjacielem Edward Bridges w drodze z Lenham do Ramsgate (11 października 1813). Kilka dni później zaś pisze: Edward Bridges i jego przyjaciel nie zapomnieli przyjechać. Przyjacielem jest pan Wigram (...) Początkowo zamierzał jechać z prosto z Gamsgate do Brigton, jednak Edward B. namówił go, by zahaczył po drodze o Lenham, co zapewniło Edwardowi wygodną jazdę gigiem pana W. oraz jego towarzystwo; jednak prawdopodobnie pomyślał, że kilka dni w Godmersham będą tańszą i przyjemniejszą rozrywką dla niego i przyjaciela, zatem zaproponował mu wizytę tu i tym sposobem zostają tu do jutra (14 października 1813)

Przed upływem dwóch tygodni Edward znowu był z wizytą w Godmersham: Mieliśmy kolejną niedzielną wizytę Edwarda Bridgesa. Sądzę, że najprzyjemniejszą częścią jego małżeńskiego życia muszą być kolacje, śniadania, obiady i bilard, które są jego udziałem, gdy odwiedza Godmersham. Biedak! (26 października 1813). Pod koniec pobytu, Austen donosi: Jutro spodziewamy się kolejnej niedzielnej wizyty Edwarda B. - ostatniej już, po czemu niejeden jest powód; wszyscy wracają do domu tegoż dnia, w którym my wyjedziemy (6 listopada 1813). To był prawdopodobnie ostatni raz, gdy Jane Austen widziała Edwarda Bridgesa.

Austen zmarła w 1817 roku wieku 41 lat. Edward Bridges zmarł w 1825, mając 46 lat. Mimo wielu problemów zdrowotnych, żona przeżyła go o prawie 40 lat. Mieli dużą rodzinę.

Akaterine

Artykuł na podstawie: Miss Austen Regrets: Brook Edward Bridges. Galeria zdjęć z filmu: tutaj.

Akaterine, 2008-07-03 14:30:23

www.JaneAusten.pl © Ogród Jane Austen, 2004-2024

Template Licence