Jane Austen

Ogród Jane Austen

Biografia - Lata spędzone w Southampton i Chawton

W 1806 r. rodzina początkowo przeprowadza się z Bath do Clifton, aby następnie osiąść w Southampton. Miejsce to nie było przypadkowe. Southampton usytuowane jest niedaleko Portsmouth, gdzie wtedy przebywali bracia Jane - Frank i Charles.Sypialnia Jane i Cassandry w Chawton Cottage

W 1809 r. pani Austen, Jane, Cassandra i Martha Lloyd przeniosły się do Chawton, niedaleko Alton i Winchester. Zamieszkały w domku ofiarowanym im przez brata Jane, Edwarda. Chawton znajdowało się w hrabstwie Hampshire, niedaleko znajomych okolic Steventon. Zanim Jane opuściła Southampton, próbowała nawiązać kontakt z wydawcą, który miał wydrukować "Opactwo Northanger". Nie uzyskała jednak żadnej odpowiedzi z jego strony.

Powrót do Hampshire skłonił Jane do wprowadzenia ostatnich poprawek do "Rozważnej i romantycznej". W 1811 r. powieść została zaakceptowana do druku na własną odpowiedzialność Jane. Wydanie jej miało miejsce w tym samym roku. Początkowo tylko najbliższa rodzina wiedziała o tym wydarzeniu. Jane pozostawała pisarką anonimową. Ostatecznie powieść doczekała się przynajmniej dwóch pozytywnych recenzji i przyniosła autorce zysk rzędu 140 funtów. Pod wpływem osiągniętego sukcesu Jane postanowiła oddać ponownie do wydawcy "Dumę i uprzedzenie". Powieść została sprzedana w listopadzie 1812 r. i opublikowana w styczniu 1813 r. Przez cały 1813 r. Austen pracowała nad kolejną powieścią - "Mansfield Park". Koniec 1813 r. był szczególnie pomyślny dla Jane jako pisarki. "Duma i uprzedzenie" zyskiwała coraz większą popularność. Autorka musiała się jednak zadowolić tylko 110 funtami, jakie otrzymała za sprzedaż praw autorskich do powieści. W maju 1814 r. pojawił się drukiem "Mansfield Park". W przeciągu 6 miesięcy sprzedano cały jego nakład. Jane odniosła wielki sukces. Rozpoczęła prace nad "Emmą".

Mieszkając w Steventon Jane pisała "Juvenilia" i szkice do powieści w niewielkim pokoiku, będącym garderobą. W Chawton natomiast dzieląc pokój z siostrą nie miała aż takiej prywatności. Po jej śmierci brat James wspominał o skrzypiących drzwiach pokoju w Chawton, dzięki którym była ostrzegana o zbliżających się gościach i natychmiast chowała wszelkie prace zanim ktoś zdążył wejść do pokoju.

Fanny Knight, już jako Lady KnatchbullJane często odwiedzała braci i ich rodziny, innych krewnych i przyjaciół. Także i oni przyjeżdżali do Southampton, a potem i do Chawton. Pośród rodziny zasłynęła z niezwykłego przywiązania do małych dzieci. Była w bardzo bliskich stosunkach z dwiema bratanicami - Anną i Fanny. W jednym z listów pisała, że Fanny jest dla niej druga siostrą; nie przypuszczała, że bratanica może tak wiele dla niej znaczyć.

W grudniu 1815 r. wydana została "Emma". Reedycja "Mansfield Park" w lutym 1816 r. nie przyniosła oczekiwanych zysków. W sierpniu 1816 r. rozpoczęła pisanie "Perswazji", które ukończyła rok później. Rok 1816 nie był pod względem finansowym dobrym okresem - brat Henry zbankrutował, Edward stracił 20 000 funtów. Jane także nie powodziło się najlepiej.

Na początku 1817 r. Jane pracowała nad nowa powieścią - "Sandition". Zdrowie nie pozwoliło jej na kontynuowanie dzieła. 27 kwietnia 1817 r. spisała ostatnia wolę, pozostawiając wszystko siostrze Cassandrze. 24 maja przeniosła się do Winchester. Lekarze wierzyli w polepszenie jej stanu zdrowia. Jednak nadaremnie. Zmarła w Winchester 18 lipca 1817 r. mając 41 lat. Dokładnie nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną śmierci. Przypuszcza się, że mogła to być choroba Addisona. 24 lipca jej ciało zostało spalone w katedrze w Winchester (w tamtych czasach nie chowano kobiet, ich ciała palono).

Po śmierci Jane brat Henry oddał "Perswazje" i ponownie "Opactwo Northanger" do druku.

źródło - Republic Pemberley
tłumaczenie - Kasia Ładyńska
zdjęcia - Valerie Grosvenor Myer, "Niezłomne serce. Biografia Jane Austen", Warszawa 1999

kazik, 2004-07-19 20:05:26

www.JaneAusten.pl © Ogród Jane Austen, 2004-2024

Template Licence