Jane Austen

Ogród Jane Austen

Lauren Henderson "Randkowanie wg Jane Austen"

Miałam okazję kupić i przeczytać tę już wcześniej zapowiedzianą na tej stronie pozycję. Mogę ją polecić wszystkim fankom! Ta niezła książka ma charakter poradnika, ale dzieli się zasadniczo na dwie części, równolegle występujących obok siebie. Pierwsza część /zajmująca ponad połowę objętości/ to ciekawy i pouczający przegląd wszystkich związków miłosnych bohaterów powieści JA, zarówno pierwszo- jak i drugoplanowych. Autorka zwięźle i celnie opisuje poszczególne pary, m.in. Elżbiety Bennet i Darcy'ego, Elżbiety i Wickhama, a nawet Charlotty Lucas i Collinsa. Nie pominięto żadnej pary z wszystkich powieści JA /z wyjątkiem "Lady Susan"/, co daje rzeczywiście pełny obraz charakterów wszystkich bohaterów, motywy ich postępowania i ich wpływ na drugą osobę.
Autorka kolejno daje współczesne przykłady analogicznych związków z JA, ukazując, że pomimo znacznych przemian obyczajowych, zasadnicze cechy charakteru nie zmieniły się wcale. Takie porównania są w książce dosyć zajmujące. Na szczęście autorka nie przeładowuje treści, przedstawia jedynie podstawowe zasady we wzajemnych relacjach między męźczyzną a kobietą.
Osobiście wolałabym bardziej profesjonalne pozycje dotyczące twórczości JA, ale na naszym ubogim rynku i ta zasługuje na uwagę.

aga, 2005-10-05 17:58:29

www.JaneAusten.pl © Ogród Jane Austen, 2004-2024

Template Licence