Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2006-06-27 07:35:36

Irish
U¿ytkownik

Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

Nurtuje mnie to pytanie od dłuższego czasu. Jej książki kończą sie happy endem dla głównych bohaterek; zakochane pary żyją długo i szczęśliwie, a sama JA pozostała stanu wolnego. Czy ona nie wierzyła w miłóść, jednocześnie tak pięknie o niej pisząc :?: Czy może obserwując panujące wówczas stosunki społeczne chciała stworzyć czytelnikom nadzieję na WIELKIE uczucie. :?: chciałabym poznać Wasze opinie ne ten temat.

Offline

 

#2 2006-06-27 18:53:23

Gumisio
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

Ponieważ ze względów finansowych rozdzielono ją z mężczyzną, którego kochała i nie chciała wychodzić za mąż bez miłości.


Agnieszka

Offline

 

#3 2006-06-28 00:39:29

beju
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

a no właśnie!
i cytat do tej myśli...
Jane Austen
List do bratanicy Fanny Knight
„ Wszystko można znieść i wycierpieć, oprócz małżeÅ„stwa bez miÅ‚oÅ›ci”

Offline

 

#4 2006-06-28 05:47:54

maenka
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

Nurtuje mnie to pytanie od dłuższego czasu. Jej książki kończą sie happy endem dla głównych bohaterek; zakochane pary żyją długo i szczęśliwie, a sama JA pozostała stanu wolnego. Czy ona nie wierzyła w miłóść, jednocześnie tak pięknie o niej pisząc :?: Czy może obserwując panujące wówczas stosunki społeczne chciała stworzyć czytelnikom nadzieję na WIELKIE uczucie. :?: chciałabym poznać Wasze opinie ne ten temat.

Jane Austen odrzucila z powodu braku uczucia ze swojej strony oswiadczyny Harrisa Bigg-Withera wlasciciela Manydown Park, brata swojej przyjaciolki. Mialaby dzieki temu malzenstwu dostatnie zycie, co w jej czasach nie bylo bez znaczenia Patrz Charlotta Lucas z DU. Odrzucone zareczyny z powodu braku milosci do mezczyzny to czesty watek u JA. celuja w tym glowne bohaterki, z ktorymi mysle JA a potem szereg jej wiernych czytelniczek sie utozsamia.

Offline

 

#5 2006-08-12 15:15:35

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

chociaz to wszystko nie zmienia faktu na to, ze iala ograniczoną możliwość manewrowania wśród kandydatów.
Z jednej strony ona chciała za męża kogoś kogo kocha
z drugiej strony brak posagu decydował o tym, że dla niewielu stanowiła łąkomy kąsek.
Ot proza życia big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#6 2006-08-12 22:42:29

lemonick
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

a może poprostu tak bardzo uwieżyła w tą piękną miłość? znaczy w tą z książek jej własnego autorstwa... i może sama czekała na takiego pana Darcy'ego czy innego cudownego mężczyznę? i czekała.... i czekała... jak to ktoś powiedział? "do usranej śmierci".

albo poprostu była współczesną dla tamtych czasów feministką? i nie chciała się wiązać "z rozsądku" albo "dla pieniędzy" tylko z "prawdziwej miłości"? a tej miłości nie mogła znaleźć...


-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jesteÅ›, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

Offline

 

#7 2006-08-12 22:56:00

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

Raczej nie chce mi się wierzyć w to pierwsze. Co do drugiego, to piszesz jakoś jest dla mnie niejednolite. Co ma feminizm do tego że chciała wyjść za mąż z miłości? Nie rozumiem.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#8 2006-08-13 20:28:42

lemonick
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

zaraz, zaraz. napisałam, że może Jane była feministką itd. następne pyt.ret. było zupełnie nie związane z tym pierwszym. w każdym razie, była "niezamężna" z nieznanych powodów.
może kochała jakiegoś mężczyznę, ale ten był już żonaty?? e, nieważne smile


-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jesteÅ›, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

Offline

 

#9 2006-08-13 20:41:06

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

podobno jest fajna biografia Jane i tam przyczyny sa ujete.
A ja sie biore do czytania listow.
jak dla mnie na dzien dzisiejszy kwestia majatkowa jest dominujaca.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#10 2006-08-14 00:29:17

megg
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

Nawet swego czasu była taka teoria, że Jane była lesbijką roll roll eeeee.......idę poszukać odpowiedniego cytatu, ciekawam, co Wy na to.... :?:

Offline

 

#11 2006-08-14 00:35:05

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

Słyszałam o tym, ale ta teoria nie ma odzwierciedlenia w faktach. Gdyby staropanieństwo brac za dowód, większość kobiet w tamtych czasach byłaby lesbijkami :d


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#12 2006-08-14 00:45:28

megg
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

MAM!! Uwaga, uwaga:
Artykuł o szkicu Terry'ego Castle'a:
" Czy Jane Austen była lesbijką? Pytanie, postawione przez szacowny zazwyczaj >London Review of Books<, to tytuł szkicu Terry'ego Castle'a, profesora Uniwersytetu Stanforda, w którym autor subtelnie docieka >nieświadomego wymiaru homoerotycznego< w listach Austen do jej siostry Cassandry. Sugestia wywołała spory zamęt wśród austenian".
1995
Taki cytat.....

A tutaj inny, dla osłody:
Carol Shields
" Bohaterki Austen fascynują, ponieważ w społecznym i ekonomicznym systemie, który sprzysiągł się, żeby je upośledzić, sprawują prawdziwą władzę [...]. Wglądając w powieści Jane Austen[...], widzimy, że jej kobiety nie tylko wiedzą, czego chcą, ale wypracowały także wyrazistą strategię osiągania celu."
1996
(to tak co do ekonomii smile )

Offline

 

#13 2006-08-14 00:52:50

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

Teoria byłaby może i interesujaca do omówienia, ale ten cytat nie przedstawia żadnych konkretów. Szczerze powiedziawszy jest mi zupełnie obojętne, czy Jane była lesbijką, Żydówką, czy murzynką (zwykle idzie to w parze big_smile), bo jakoś aspekt prywatny innych ludzi mało mnie interesuje. Rzucając jakąś teorię, Terry Castle powinien ją jakoś poprzeć. Może i to zrobił, ale autorka artukułu tym sie nie zajęła, więc i ja się nie zajmę big_smile
jak dla mnie - za mało danych.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#14 2006-08-14 01:09:07

megg
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

Ja mam w ogóle wrażenie, że on się sam w tym pogubił i dlatego dostał kilka opier.... od innych profesorów i dlatego teraz jakoś nic na ten temat nie słychać. Poszukam jakiegoś echa, ale jak do tej pory nic nie znalazłam, to jakoś nie sądzę, żeby ktoś tę teorię kontynuował. Generalnie chodziło o to, że Jane mogła być lesbijką i stąd problemy z zaangażowaniem się w związek małżeński-głównie w to niedoszłe małżeństwo. W tamtych czasach panny przeważnie wychodziły za mąż bez miłości, zatem Castle sądzi, że brak miłości mógł nie być wystarczającym powodem do odrzucenia "oferty". I w ogóle te teorie na sens małżeństwa jedynie z miłości wydały mu się być może za mało przekonywujące jak na tamte czasy. A jeszcze jakby tego było mało, nie tylko Jane wg niego mogła być lesbijką, ale też miała skłonności kazirodcze-o czym już jest w tym cytacie. Heh....Nie wiem, jak dla mnie to się kupy nie trzyma, ale to w końcu profesor-może sobie pozwolić na kontrowersje, bo popiera go tytuł...hmm Czy Jane była, czy nie była lesbijką-to tylko ona wie..... :twisted:

Offline

 

#15 2006-08-14 01:12:31

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

a z jakiej dziedziny miał tą profesurę?


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#16 2006-08-14 01:16:09

megg
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

Z tego, co pamiętam, historia literatury-ale pamięć zawodna, więc jeszcze posprawdzam smile

Offline

 

#17 2006-08-14 01:27:34

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

Jesli on był historykiem literatury, to z niego jest taki psycholog jak jak z koziej rzyci puzon.
Jedynie bardzo dobry psycholog mógłby wyłuskać takie niuanse w listach. Historyk to jednak zbyt małe kwalifikacje ma do tego. I może własnie dlatego ta teoria upadła?
Wiesz, my historycy lubimy tworzyć przeróżne teorie. Potem sie z nich wycofujemy, albo i nie, natomiast nie puszczamy takich kaczek bez konsultacji z fachowcami z innych dziedzin big_smile
Na przykład wiemy na co chorował Bolesław Krzyowusty, dlaczego zmarła Jadwiga Andegaweńska, czy Tutenhamon. Ale możemy to zbadać jedynie dzieki ścisłej wspołpracy z patologami, lekarzami, mikrobiologami itd. Samodzielnie jesteśmy zbyć cieńcy w uszach.
Historyk nie jest wszechwiedzÄ…cy big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#18 2006-08-14 01:37:24

megg
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

Wiem widzisz-ja sama jestem historykiem literatury (a właściwie będę za kilka miesięcy, więc do profesora mnie daleko...). Ale też wiem z doświadczenia, że literaturoznawcy nie lubią się dzielić z psychologami swoją działką i o ile w kwestii tekstu-zgadzam się i nienawidzę po prostu, jak psycholog uprawia pożal się Boże "krytykę" literacką, ale jeśli chodzi o biografie, to tylko głupi historyk literatury nie będzie współpracował z psychologiem (mam nadzieję, że nie zostanę zdemaskowana przez jakiegoś mojego profesora wink ). W każdym razie zgadzam się z Tobą, że historycy nie są nieomylni, ale też wiem,że lubią tak o sobie myśleć-to wszystko przez strukturalizm..... :twisted:

Offline

 

#19 2006-08-14 01:53:26

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

a przecież właśnie najbardziej pasjonujące wyniki badań pochodzą ze współpracy kilku fachowców. I musze przyznać, ze tradycyjni historycy w zasadzie często korzystają z nauk pomocniczych historii big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#20 2006-08-14 02:05:21

megg
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

Właśnie! Dlatego ja też jestem za współpracą-przecież zarówno Twój, jak i mój kierunek, to dziedziny tak naprawdę w dużym stopniu interdyscyplinarne i czasem śmieszy mnie ten "kierunko-centryzm" pośród niektórych utytułowanych big_smile. A tego Castle'a nie znalazłam. Jutro ponowię próbę-może on i psycholog był? wink

Offline

 

#21 2006-08-14 02:30:23

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

A ja znałazłam Terry Castle, ale nie tego, a tą big_smile

Z tego co znalazłam, to ona jest rzeczywiście historykiem literatury. Specjalizuje sie w nowelach, twórczości Johnsona, Defoe i Fieldinga, w powieści gotyckiej i literaturze z okresu I wojny światowej, a także (UWAGA!!) twórczości literatury kobiecej w XVIII w. i lesbijek!!
http://english.stanford.edu/bio.php?name_id=36

Hmm. Sądząc po tytułach je prac wydaje mi się że popadła w schematyczność. Ale to tylko przypuszczenie.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#22 2006-08-14 07:05:35

pak4
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

Ja tylko dygresję rzucam -- trochę off-topic. Otóz z lokalnych doświadczeń (inżynierów wspópracujących z lekarzami, policjantami (mechanoskopami), itp.) wynika, że interdyscyplinarność jest nieprawdopodobnie trudna. Każda specjalność mówi swoim językiem. Najlepszym sposobem na interdyscyplinarność, jest tworzenie dwu-tematycznych kieurnków studiów i liczenie, że wychowa się w ten sposób badaczy interdyscyplinarnych smile

A co do samej JA -- pewna moja znajoma w takich przypadkach ma jedno wyjaśnienie -- że pozostając za długo w stanie panieńskim/kawalerskim, rozsmakowuje się w nim i po prostu, w głębi serca, nie chce się zmiany. Zresztą przypomina mi się jej "późna" Emma, która wyjść za mąż nie chce. Przy wszystkim co można powiedzieć na temat statusu starej panny na początku XIX wieku w Anglii, to JA mogła przestać się tego obawiać (z czasem po prostu się z tym pogodzić), a zacząć dostrzegać zalety swojego życia. Zajmowała się domem -- czego w życiu chciała; pisała swoje powieści (a czy ewentualny mąż i rodzina nie byliby przeszkodą?) -- mogła marzyć o swoim Darcy'm, a jednocześnie cieszyć się takim życiem, jakie jej przypadło w udziale.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#23 2006-08-14 11:31:22

fringilla
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

Co do interdysplinarności - owszem, jest mozliwa i przynosi ciekawe efekty, zalezy oczywiście jak głeboko w przedmiot się zagłebiamy i na ile fachowym językiem się posługujemy. Jest taka reguła, że im człowiek mądrzejszy i im większą ma wiedzę, tym prostszym językiem operuje i nawet najbardziej skomplikowane kwestie potrafi zrozumiale wyłożyć. Niestety język współczesnej humanistyki mozna scharakteryzować zdaniem: po co coś powiedzieć prosto, jak mozna skoplikować. Pokutuje przekonanie, że prawdziwe naukowy tekst, to taki, w którym jest jak najwięcej słów niezrozumiałych. Doświadczyłam tego na włąsnej skórze, a wielu moich kolegów nawet dało się na to załapać, gdy pisali włąsne prace. A przecież można rozmawiać o lietraturze nie używając tych wszystkich meta-, hiper -tekstualności, ładów aksjonormatywnych, obiektywizacji jaźn etc. Ale jeśli nie wyjdziemy poza te ramki, interdyscyplinarność nigdy nie będzie mozliwa, bo każdy będzie chciał popisać się znajomością swojej działki w słowniku wyrazów obcych i zrobic wrażenie na innych tym, ze potrafi mówic o rzeczach prostych tak, żeby nikt go nie rozumiał.

Co do JA to w jej homoseksualizm nie wierzę. Nie dlatego, ze miałabym coś przeciw, ale dlatego, że fakt, że nie wyszła za mąz, choć mogła, to nie jest dla mnie przekonujący dowód. Zgadzam się w tej materii z Aine. To nie było tak, że mogła w kandydatach przebierać jak w ulęgałkach i po prostu była wybredna albo homoseksualna.

Co do tego, że jej ten stan odpowiadał - na pewno tak. W pewnym wieku chyba rzeczywiście trudno sie przestawić (ja często porównuję jej losy z Charlottą Bronte, troche przypomina mi to podobne historie z innym finałem), niezależność jest swego rodzaju luksusem i łatwo mi zrozumieć, że ktoś moiże nie mieć ochoty z tego rezygnować, jesli nie ma wystarczająco silnej sercowej motywacji. Tyle, że sytuacja materialna niezamęznej kobiety była często niewesoła, Jane też przecież po smierci ojca znalazła się na skraju biedy, jednak najwyrażniej wolała to, niżrezygnację z niezalezności. Pozostaje tylko szanować jej wybór zamiast dopatrywać sie podtekstów, powątpiewając w siłę jej charakteru...


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#24 2006-08-14 12:11:24

megg
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

A ja znałazłam Terry Castle, ale nie tego, a tą big_smile

Z tego co znalazłam, to ona jest rzeczywiście historykiem literatury. Specjalizuje sie w nowelach, twórczości Johnsona, Defoe i Fieldinga, w powieści gotyckiej i literaturze z okresu I wojny światowej, a także (UWAGA!!) twórczości literatury kobiecej w XVIII w. i lesbijek!!
http://english.stanford.edu/bio.php?name_id=36

Hmm. Sądząc po tytułach je prac wydaje mi się że popadła w schematyczność. Ale to tylko przypuszczenie.

Tak, to ona....Dalej obstaję przy tym, że to się kupy nie trzyma wink

Offline

 

#25 2006-08-14 12:16:50

megg
U¿ytkownik

Re: Dlaczego JA nie wyszła za mąż?

Co do JA to w jej homoseksualizm nie wierzÄ™.

Chyba tutaj nikt, póki co, w to nie wierzy wink

Co do języka współczesnej humanistyki, to najbardziej lubię taki kwiatek: " Paradygmaty parabolicznych konstrukcji nie zawsze są adekwatne do ich abrewiacji".....
Znalazłyśmy z przyjaciółką, ucząc się do jakiegoś egzaminu...Do końca życia zapamiętam, choć nadal chyba nie rozumiem...... big_smile

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB