Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#76 2006-04-09 22:23:17

ewelinka
U┐ytkownik

Re: Mansfield Park

Ale to mia┼é by─ç film na podstawie ksi─ů┼╝ki a nie biografii.

#77 2006-04-10 10:32:27

Maryann
U┐ytkownik

No w┼éa┼Ťnie. Dzi─Öki, Ewelinko.

#78 2006-04-10 13:45:02

Admete
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťnie dlatego nie do ko┼äca si─Ö uda┼é - re┼╝yserka przedonrzy┼éa. szkoda, bo nie ma wsp├│┼éczesnej, dobrej wersji MP.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#79 2006-04-10 14:28:34

aga
U┐ytkownik

Poczekajmy na wydanie sze┼Ťciopaku z filmami JA, ma tam by─ç inna
wersja "MP', to wtedy por├│wnamy, kt├│ra wersja lepsza!

#80 2006-04-11 18:28:18

Jeanne
U┐ytkownik

O.O..........to była inna wersja? Oby lepsza niż ta współczesna..... wink

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#81 2006-04-11 20:10:12

Maryann
U┐ytkownik

By┼éa. Serial BBC. S┼éabo j─ů pami─Ötam, ale chyba nakr─Öcona gdzie┼Ť w po┼éowie lat 80-tych.

#82 2006-04-13 22:26:03

Admete
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťnie ta wersja z lat 80 przyczyni┼é─ů si─Ö do mojego p├│┼║niejszego uwielbienia dla tw├│rczo┼Ťci Austen. By┼éam wtedy dizeckiem, ale serial utkwi┼é mi w pami─Öci. Pami─Ötam zw┼é─ůszcza dwie rzeczy ( albo wydaje mi si─Ö, ze pami─Ötam ) - wypraw─Ö do maj─ůtku pana Rushwortha i to jak pani Norris poniewiera┼éa Fanny.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

#83 2006-04-23 17:27:06

Maryann
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťnie ta wersja z lat 80 przyczyni┼é─ů si─Ö do mojego p├│┼║niejszego uwielbienia dla tw├│rczo┼Ťci Austen. By┼éam wtedy dizeckiem, ale serial utkwi┼é mi w pami─Öci. Pami─Ötam zw┼é─ůszcza dwie rzeczy ( albo wydaje mi si─Ö, ze pami─Ötam ) - wypraw─Ö do maj─ůtku pana Rushwortha i to jak pani Norris poniewiera┼éa Fanny.

Ja mam tylko jedno skojarzenie: widok ma┼éej Fanny stoj─ůcej na dole, po┼Ťrodku wielkiej klatki schodowej, wok├│┼é kt├│rej wije si─Ö bia┼éa balustrada.

#84 2006-04-23 21:13:59

otherwaymistercollins
U┐ytkownik

Mansfield Park czyta┼éam tylko raz, i nie jest to moja ulubiona powie┼Ť─ç kt├│ra wysz┼éa spod pi├│ra Jane Austen. Film widzia┼éam kilka razy i uwa┼╝am ┼╝e znacznie odbiega od charakteru ksi─ů┼╝ki. Re┼╝yserka poruszy┼éa wiele problem├│w o kt├│rych Jane nigdy nie pisa┼éa, silnie zaakcentowa┼éa kwesti─Ö emancypacji kobiet, problem niewolnictwa itp. Po prostu czuje si─Ö ┼╝e inny klimat, mimo ┼╝e to ta sama historia to przy okazji Rozema przemyci┼éa wiele innych, wed┼éug mnie nie pasuj─ůcych element├│w

#85 2006-04-25 11:26:45

ewelinka
U┐ytkownik

Poczekajmy na wydanie sze┼Ťciopaku z filmami JA, ma tam by─ç inna
wersja "MP', to wtedy por├│wnamy, kt├│ra wersja lepsza!

Mam nadziej─Ö,┼╝e b─Ödzie lepsza bo z przyjemno┼Ťci─ů obejrza┼éabym ekranizacj─Ö tej ksi─ů┼╝ki smile

#86 2006-04-26 14:00:35

megg
U┐ytkownik

czo┼é├│wka "MP" informuje, ┼╝e film powsta┼é na podstawie powie┼Ťci, list├│w i dziennik├│w Jane Austen...czyli niezupe┼énie jest to ekranizacja tylko i wy┼é─ůcznie powie┼Ťci. a w listach i dziennikach owszem m├│wi si─Ö o niewolnictwie, o wyzyskach w koloniach na Antigui, o "skandalach" i ucieczkach itd. poza tym jest tu troch─Ö biografii Austen (Fanny pisze pseudohistorie[np. historia Anglii] i opowiadania, kt├│re mo┼╝na skojarzy─ç z wczesn─ů tw├│rczo┼Ťci─ů Jane-nota bene polecam pierwsze jej dzie┼éka, zupe┼énie inne od reszty, troch─Ö w typie Fieldinga i Sterne'a, ca┼éa masa karykatur:)
uchybie┼ä wobec epoki za bardzo tu nie ma-nie jest to po prostu tak wyidealizowany obraz jak w powie┼Ťciach. poza tym film to film, a nie ksi─ů┼╝ka, czyli zupe┼énie odr─Öbne dzie┼éo sztuki, ma prawo rz─ůdzi─ç si─Ö w┼éasnymi zasadami.
nie podobała mi się tylko Frances jako Fanny-przecież ta bohaterka miała 18 lat, a aktorka 32 o ile dobrze pamiętam.....to samo z Embeth jako Mary, choć przyznaję, że ona mi sie podobała w tej roli...
poza tym przyznaj─Ö te┼╝, ┼╝e Fanny jest tu mniej nudna, jest po prostu interesuj─ůc─ů kobiet─ů, a w ksi─ů┼╝ce to Rany Boskie.....wkurza┼éa mnie przez ca┼ée 500, czy ile tam to ma, stron...nie lubi─Ö za bardzo tej postaci-taka chodz─ůca doskona┼éo┼Ť─ç, ci─ůgle si─Ö wzrusza i musi opanowywa─ç ┼ézy cisn─ůce si─Ö do oczu, g─Öby otworzy─ç nie umie (ja rozumiem nie┼Ťmia┼éo┼Ť─ç i szacunek, ale bez przesady)- a jak nie otwiera┼éa wy┼╝ej wspomnianej g─Öby, to jak lud mia┼é si─Ö pozna─ç na jej warto┼Ťci, ja si─Ö pytam? Edmund chcia┼é, ┼╝eby j─ů doceniono, bo j─ů zna┼é i wiedzia┼é jaka jest i ci─ůgle usi┼éowa┼é j─ů wyci─ůgn─ů─ç z cienia. nieustannie si─Ö czego┼Ť boi i czym┼Ť martwi...ja mo┼╝e jestem "dla niej" okrutna, ale naprawd─Ö du┼╝o bardziej z krwi i ko┼Ťci by┼éa Mary-zepsuta, ale prawdziwy cz┼éowiek, z b┼é─Ödami, emocjami dobrymi i z┼éymi itd. nawet j─ů lubi─Ö i te┼╝ nie mog─Ö si─Ö jako┼Ť przyczepi─ç, ┼╝e nie chcia┼éa z Edmundem w "zapad┼éej" wsi mieszka─ç........okropna jestem, co?wink
tak┼╝e film mi si─Ö podoba┼é, ksi─ů┼╝ka te┼╝, cho─ç g┼é├│wni bohaterowie, Fanny i Edmund, s─ů nudni i maj─ů zbyt kryszta┼éowe charaktery, i naprawd─Ö dobrali si─Ö......oj tak!!
ps. moja mama ogl─ůdaj─ůc ze mn─ů film te┼╝ pyta┼éa, czy sir Thomas przystawia si─Ö do Fanny i czy Mary jest homo;)
pozdrawiam

#87 2006-04-26 15:43:37

Trzykrotka
U┐ytkownik

Mnie si─Ö Frances podoba┼éa w roli Fanny - Fanny ksi─ů┼╝kowa by┼éa nie do strawienia w swej nie┼Ťmia┼éo┼Ťci, ciapowato┼Ťci i niez┼éomnej cnotliwo┼Ťci. Jednak┼╝e pani rozema dosz┼éa do pewnej paranoi tworz─ůc t─Ö posta─ç na nowo na potrzeby swojego filmu: Fanny jest na ekranie dziewczyn─ů , kt├│ra pisze histori─Ö Anglii, nosi ogromne dekolty i - zapytana - ┼Ťmia┼éo wypowiada swoje zdanie. A jednocze┼Ťnie zachowuje si─Ö jak trusia ksi─ů┼╝kowa: je┼╝eli ods┼éania si─Ö po┼éow─Ö biustu w codziennej sukience, to dziwne wydaje si─Ö uciekanie przed m─Öskimi komplementami i uwag─ů. Nic w tym filmie nie gralo, cho─ç - dzi─Öki obsadzie - ogl─ůda┼éo si─Ö go bardzo mi┼éo. Serial BBC pami─Ötam jak przez mg┼é─Ö - by┼é sztampowy i troch─Ö md┼éy.

#88 2006-05-02 18:36:44

Admete
U┐ytkownik

Dlatego w┼éa┼Ťnie czekam na jakie┼Ť "normalne" ekranizacje Mansfield Park. Chyba nawet jedna powstaje i Fanny b─Ödize chyba blondynk─ů :-) Gdzie┼Ť o tym czyta┼éam.
Zajrzycie tutaj:

http://www.thestage.co.uk/news/newsstor … piper.html

#89 2006-05-10 20:27:17

Bonduelle
U┐ytkownik

Hm, to mo┼╝e by─ç ciekawe, je┼Ťli Edmund b─Ödzie przystojny, to mo┼╝e si─Ö do niego przekonam wink Ot, na przyk┼éad Sean Biggerstaff :twisted:

#90 2006-05-10 22:03:58

Caitriona
U┐ytkownik

Hm, to mo┼╝e by─ç ciekawe, je┼Ťli Edmund b─Ödzie przystojny, to mo┼╝e si─Ö do niego przekonam wink Ot, na przyk┼éad Sean Biggerstaff :twisted:

A kt├│┼╝ to?

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#91 2006-05-10 22:34:21

Bonduelle
U┐ytkownik

Takie urocze szkockie pachol─Ö, co gra┼éo w Harrym Potterze Oliviera Wooda, lat (pi razy oko) 23 czy co┼Ť ko┼éo tego tongue Takie moje ma┼ée zboczenie xD

#92 2006-05-10 22:40:54

Caitriona
U┐ytkownik

Takie urocze szkockie pachol─Ö, co gra┼éo w Harrym Potterze Oliviera Wooda, lat (pi razy oko) 23 czy co┼Ť ko┼éo tego tongue Takie moje ma┼ée zboczenie xD

Poszłam sprawdzić:
http://gfx.filmweb.pl/p/138226/po.66113.jpg
Całkiem, całkiem...

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#93 2006-05-10 23:27:33

Diana
U┐ytkownik

Dobry pomysł, Bondi! Podobał mi się w "Harrym", był taki naturalny.

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#94 2006-05-10 23:39:29

Bonduelle
U┐ytkownik

A do tego by┼é jedynym godnym uwagi uczniem Hogwartu, bo Harry, Ron etc. to smarkacze straszliwe w cz. I i II (cho─ç ju┼╝ w IV sytuacja si─Ö zmienia :twisted: :twisted: Bli┼║niacy Weasley :twisted: :twisted: - a┼╝ szkoda, ┼╝e w ┼╝adnej powie┼Ťci Ja nie ma bli┼║niak├│w, kt├│rych mogliby zagra─ç tongue)

OMG! Jak on teraz bosko wygl─ůda!

[URL=http://img123.imageshack.us/my.php?image=asbiggerstaff38ki.jpg]http://img123.imageshack.us/img123/1432/asbiggerstaff38ki.th.jpg[/URL][URL=http://img123.imageshack.us/my.php?image=asbiggerstaff23cx.jpg]http://img123.imageshack.us/img123/7453/asbiggerstaff23cx.th.jpg[/URL]

┼╗─ůdam ┼╝eby by┼é Edmundem xD

#95 2006-05-11 11:13:57

Diana
U┐ytkownik

Zn├│w musz─Ö przyzna─ç Ci racj─Ö, Bondi. Z tymi bli┼║niakami- szkoda; zw┼éaszcza, ┼╝e ostatnio mam do nich s┼éabo┼Ť─ç (od razu napisz─Ö, ┼╝e chodzi mi o urocz─ů dw├│jk─Ö- Ma─çka i Pawe┼éka z programu "Du┼╝e dzieci", ┼╝eby nikt mnie nie pos─ůdza┼é o jakie┼Ť polit. aluzje). big_smile

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#96 2006-05-11 15:19:02

Margarett
U┐ytkownik

ooo widz─Ö, ┼╝e Wood to nie tylko moje zboczenie lol ( a tak si─Ö z siebie wy┼Ťmiewa┼éam)

Marzenia prze┼╝ywane pod wp┼éywem chwili trac─ů ca┼éy urok przy ich roztrz─ůsaniu

#97 2006-05-11 17:20:52

Bonduelle
U┐ytkownik

Noo, bo filmowy Wood jest niezły :twisted: Ma szkocki akcent roll

#98 2006-05-12 16:07:58

Margarett
U┐ytkownik

a w pierwszej cz─Ö┼Ťci wyskoczy┼é w takim sexownym golfiku lol :oops:

Marzenia prze┼╝ywane pod wp┼éywem chwili trac─ů ca┼éy urok przy ich roztrz─ůsaniu

#99 2006-05-12 16:36:24

Jeanne
U┐ytkownik

Czy ja wiem.....jako┼Ť mi nie pasi na Edmunda....taki sobie.

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#100 2006-05-12 19:30:21

Bonduelle
U┐ytkownik

Hm, to by┼éa tylko taka lu┼║na propozycja... skoro ju┼╝ jeste┼Ťmy prz tym temacie, kogo widzia┼éyby┼Ťcie w obsadzie MP?

Stopka forum