Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#51 2006-08-04 10:22:47

Katarzyna
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

:evil: Dione chyba nikt z tobÄ… nie wygra!
Dziękuję big_smile Pierwszy raz ktoś pochwalił moje imię. Znacznie bardziej lubię Katarzyna niż takie zwykłe Kasia.

Offline

 

#52 2006-08-04 10:27:29

Dione
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

:evil: Dione chyba nikt z tobÄ… nie wygra!
Dziękuję big_smile Pierwszy raz ktoś pochwalił moje imię. Znacznie bardziej lubię Katarzyna niż takie zwykłe Kasia.

Niezmiernie serdecznie dziękuję za uznanie big_smile
Ale czekam na dyskusjÄ™ :twisted: :twisted:


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#53 2006-08-04 10:47:08

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Darcy jest szczery jest oddanymkumplem i wpsaniałym bratem a to też ważne często jest tak że obecni bracia to wredniaki

Tylko czy lubimy każdego, kto nas intryguje?

Jest tajemniczy a to pociÄ…ga

A jeśli chodzi o poświęcenie: więcej poświęcenia pokazał Edward wyrzekając się majątku (i Eleonory) dla dziewczyny, której nawet nie kochał

On jest w tym wypadku glupi nie tylko rujnuje swoje szczęscie ale i Eleonory tylko dlatego bo brakuje mu odwagi żeby powalczyć o swoje szczęście o kobietę która kocha. To darcy chce walczyć o swoje szczeście z rodziną z opinią ba nawet z samym sobą

A pomoc Liddi? Każdy przyzwoity człowiek umiejący pomóc, by to zrobił. Brandon pomógł Edwardowi i nikt o tym nie pamięta.

pamięta,. Ale to co innego bardzo lubię Barndonka big_smile ale to inna sytuacja Brandon nie miał chętnego na pastora i wyświadczył przysługe Elinor Musial i tak znaleźć proboszcza. Darcy musiał stanąc twarzą w twarz zczłowiekiem który go oczerniał chcial skrzywdzić jego siostrę i którego chciałby nie widzieć już nigdy. Pobawił się w sponsora dedektywa i jeszcze załatwił sobie fajnego zięcia

Miłość i przemiana: przemiany nie widzę, a miłość powoduje tylko, że zaczyna się starać. Bingley stara się od początku.

Darcy ma inny charakter sam to przyznaje jego nauczono od małego egoizmu walka z tym co w nas wpojono od małego dziecka jest ciężka i chwali się Darcemu że próbuje z tym zerwac że widzi że to jest niewłaściwe

A w okresie gdy Darcy wyjechał, a Lizzy spędza czas z Wickhamem i w czasie poszukiwań Lidii, gdyby nie wspomnienia Lizzy, Darcy zniknął by zupełnie z tych fragmentów.

O nie on się caly czas gdzieś plata może nie jest to bardzo wyraźne ale on Nie znika :twisted:


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#54 2006-08-04 11:12:42

Dione
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Szczery oddany kumpel i wspaniały brat - o ile dobrze sobie przypominam, to Knithley jest starszym bratem szwagra Emmy. I nie zauważyłam, by ktoś oceniał go jako złego brata. A lubiany jest wszędzie. Bingley też jest doskonałym przyjacielem Darcy'ego. A jeśli chodzi o jego uczucia braterskie, to przecież mieszka nawet ze swoimi siostrami (a ich charakterki nie są najłagodniejsze). Ogromną przyjaźń widac też w "Perswazjach". Nie pamiętam dokładnie nazwisk, ale chodzi mi o rodzinę, u której chorowała chyba Luiza po upadku i mieszkającego z nimi kapitana, zaręczonego ze zmarłą siostrą pana domu. Mam nadzieję, ze nie nakręciłam za bardzo.
Tajemniczość intryguje, ale na końcu ksiązki Darcy wogóle nie jest tajemniczy. JA opowiada nam o wszystkim co było dla niego ważne. Bardziej tajemniczy, moim skromnym zdaniem, jest Knithley, albo Wenthworth (o nim wiemy tylko, że przez osiem lat był na morzu i zdobył majątek, ale co robił i gdzie?).
Mówisz, że Edwardowi brakuje odwagi. Wręcz przeciwnie. Odwagę ma , w końcu przeciwstawił się strasznej mamuśce. I nie mógł dla Eleonory zerwać zaręczyn z Lucy. Bo honor i zasady na pierwszym miejscu. Za taką postawę Lizzy doceniła Darcy'ego. Obowiązek, jest najważniejszy dla dżentelmena. Dlatego tak podkreślam poświęcenie Edwarda. Darcy nie walczy wcale z rodziną. Siostra jest zachwycona, już więcej problemów z najbliższymi miał nawet Bingley. Przeciw Lizzy jest tylko ciotka. A ja nie zauważyłam, żeby ciocię wyjątkowo kochał czy poważał. Odwiedzał ją raczej z obowiązku niż z chęci.
Zięcia sobie nie załatwił lol Najwyżej szwagra... Jednak nie powiem, zeby robił to zupełnie bezinteresownie. Gdyby Wickham porzucił Lidię, to rodzina okryłaby się hańbą i ślub z Lizzy byłby faktycznie dla niego dyshonorem. Już wolał się pomęczyć przez kilka dni, niż przez całe życie słyszeć, że poślubił zhańbioną kobietę.
Dlatego właśnie, ze Darcy sam przyznaje, ze zmienił się, ja w to nie wierzę. Poza tym jak na lepsze ma zmienić się ktoś absolutnie wspaniały? Od początku był człowiekiem dobrym, honorowym. Dumny pozostał, choć dzieki Elżbiecie zdał sobie z tego sprawę i próbuje z tym walczyć. Jednak duma siedzi w każdym z nas, więc nawet nasz ideał jej zupełnie nie wykorzeni. I Darcy nigdy nie był egoistą. Pamietasz jak mówi o nim jego gospodyni? To jest właśnie najlepsze świadectwo jego zalet.
Nie znika. Owszem. Ale pląta się daleko. Henry Tilney w "Opactwie" jest przy Katarzynie cały czas. A ona zakochuje się w nim od razu i cały czas o nim myśli.
:twisted: :twisted:


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#55 2006-08-04 11:15:48

elbereth
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Dione :!: Czy Ty za wszelką cenę próbujesz nas przekonać, że Darcy nie zasługuje na to, by go lubić :?: :!:

:twisted: :twisted: :twisted:


Żona: Dlaczego zostawiłeś mnie samą? Widać kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
Mąż: Ależ skąd! Gdybyście oboje tonęli w rzece, ratowałbym Ciebie!
Żona: Naprawdę?
Mąż: Oczywiście! Jesteś dwa razy lżejsza! big_smile

Offline

 

#56 2006-08-04 11:29:57

Dione
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Ależ ja nic takiego nie powiedziałam smile
Ja chcę tylko ustalić, czemu on a nie inny bohater JA zyskał taką popularność, zwłaszcza u kobiet wink
W detektywa siÄ™ bawiÄ™ 8)
:twisted: :twisted: :twisted:


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#57 2006-08-04 12:13:40

Marija
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Ja będę swoje powtarzała: że popularność pana Darcy choćby na naszym forum jest skutkiem udanych ekranizacji i przystojnych aktorów odtwarzających tę postać. Poza tym, jest to prawdopodobnie najlepsza (najdowcipniejsza, najżywsza itp.) powieść JA, i stąd popularność jej głównego amanta pozytywnego przed ekranizacjami. Na nic więc Wasze, kochane moje, filologiczne analizy (bardzo interesujące skądinąd), bo w głowie macie serial/film (do wyboru). Gdyby pana Darcy odstawił aktor, który zagrał kapitana Wentwortha :? , wcale by tu tyle zachwyconych panem Darcy pań i panienek nie było. Ot co lol Co Ty na to, Dione?

Offline

 

#58 2006-08-04 12:33:38

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Oczywiście że szwagra. Ale ze mnie gapa.

Edward jest homorowy fakt ale czy jest fair w stosunku Do Eleonory/
Nie jest bo w trosce o swój honor nie umie postarać się o kobietę którą kocha.

Brandona to ja bardzo lubiÄ™ smilesmile

A darcy fakt to że go lubimy tak bardzo to zasługa aktorów. ale nie tylko JA stwrzyla go tak że ma on cechy które cenimy u innych bohaterów. U niegi jest magiczna kumulacja dużego lotka wink big_smile


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#59 2006-08-04 17:21:19

fringilla
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

A ja zawsze twierdziłam i będę się upierać, że mamy tu do czynienia z działającym na większość kobiet syndromem bad boya. Darcy na poczatku jest wyniosły i raczej antypatyczny i to wystarcza, żeby zaitrygować czytelniczki. A zmiana, jaką przechodzi pod wpływaem miłości do Lizzy działa tylko na jego korzyśc - bo która z nas nigdy nie marzyła, zeby drania przemienić w łagodnego jak baranek amanta? To działa na wyobraźnię - facet, który zmienia się dla kobiety, do którego tylko ta jedna jedyna ma "klucz"... wink


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#60 2006-08-04 17:38:41

elbereth
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Z Mariją i lady_kasią się nie zgodzę - ja uwielbiam Darcy'ego książkowego, a gdyby w ekranizacji miał końską twarz kapitana Wentwortha, to po prostu film spocząłby na dnie szafy. :twisted:

Syndrom bad boy'a już prędzej, ale co zmiany - z tego co pamiętam pewna osoba dość przekonująco poddała w wątpliwość jej istnienie. :twisted:

Ale za to...

Droga Pani Detektyw big_smile ,

wreszcie mnie olśniło! Dostrzegłam niewłaściwość całego naszego postępowania dedukcyjnego! big_smile A mianowicie: rozłożyłyśmy osobę delikwenta (zw. panem Darcy'm) na czynniki pierwsze, tj. przyjemną powierzchowność, duże zasoby materialne, inteligencję, wykształcenie, intrygujący sposób bycia, żywe uczucia, itp. itd. Porównując te cechy - każdą z osobna - z cechami innych obywateli uzyskałyśmy nastpujący wniosek: "wymienione właściwości są wśród społeczeństwa na tyle powszechne, że żadna z nich nie kwalifukuje delikwenta do przyznania mu pierwszeństwa przed innymi mężczyznami". I tu właśnie tkwi nasz błąd: ŻADNA z cech Darcy'ego nie jest oryginalna, ale WSZYSTKIE razem tworzą niepowtarzalny ideał kobiecych marzeń. big_smile big_smile big_smile

PS. Jeśli i na to Dione znajdzie ripostę, to znaczy, że Darcy jest nic niewart, a nasze uwielbienie dla niego to jedynie ciężki i nieuleczalny przypadek choroby umysłowej. :twisted: :twisted: :twisted:


Żona: Dlaczego zostawiłeś mnie samą? Widać kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
Mąż: Ależ skąd! Gdybyście oboje tonęli w rzece, ratowałbym Ciebie!
Żona: Naprawdę?
Mąż: Oczywiście! Jesteś dwa razy lżejsza! big_smile

Offline

 

#61 2006-08-04 17:41:56

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Toż mówiłam magiczna kumulacja.

Ja do końca za tym że to tylko zasłuuga ekranizacji nie jestem bo wpierw przeczytaólam książkę a później film 05 a kawałek później 95 big_smile


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#62 2006-08-04 17:47:22

elbereth
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Toż mówiłam magiczna kumulacja.

Musiałam przeoczyć wink Ale innego wyjaśnienia po prostu nie ma!!!


Żona: Dlaczego zostawiłeś mnie samą? Widać kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
Mąż: Ależ skąd! Gdybyście oboje tonęli w rzece, ratowałbym Ciebie!
Żona: Naprawdę?
Mąż: Oczywiście! Jesteś dwa razy lżejsza! big_smile

Offline

 

#63 2006-08-04 17:59:16

NieVe
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

wniosek: "wymienione właściwości są wśród społeczeństwa na tyle powszechne, że żadna z nich nie kwalifukuje delikwenta do przyznania mu pierwszeństwa przed innymi mężczyznami". I tu właśnie tkwi nasz błąd: ŻADNA z cech Darcy'ego nie jest oryginalna, ale WSZYSTKIE razem tworzą niepowtarzalny ideał kobiecych marzeń. big_smile big_smile big_smile

jak ty to ślicznie ujełaś :twisted: nio poprostu bingo big_smile


gg 6516634
"Dobra książa to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy" - MAGDALENA SAMOZWANIEC

Offline

 

#64 2006-08-04 18:03:45

NieVe
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Gdyby Wickham porzucił Lidię, to rodzina okryłaby się hańbą i ślub z Lizzy byłby faktycznie dla niego dyshonorem. Już wolał się pomęczyć przez kilka dni, niż przez całe życie słyszeć, że poślubił zhańbioną kobietę.

ja mysle ze to nie było tak
przecież on to zrobił dla niej dła Lizzy żeby nie musiał widzieć jesj smutku i łez a po to aby była szczęśliwa... i nie każdy"porządny" mężczyzna rzucił by sie na pomoc tylko dlatego bo tak nakazuje dobre wychowanie
poza tym wątpie by Darcy byłby tak pyszny i myślał wyłącznie o sobie i swoim honorze.... co faktycznie było dla niego ważne ale nie najwazniejsze....


gg 6516634
"Dobra książa to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy" - MAGDALENA SAMOZWANIEC

Offline

 

#65 2006-08-04 18:43:27

fringilla
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego


Syndrom bad boy'a już prędzej, ale co zmiany - z tego co pamiętam pewna osoba dość przekonująco poddała w wątpliwość jej istnienie. :twisted:

Nie wazne - rzeczywista, czy nie, działa na wyobraźnię


Droga Pani Detektyw big_smile ,

wreszcie mnie olśniło! Dostrzegłam niewłaściwość całego naszego postępowania dedukcyjnego! big_smile A mianowicie: rozłożyłyśmy osobę delikwenta (zw. panem Darcy'm) na czynniki pierwsze, tj. przyjemną powierzchowność, duże zasoby materialne, inteligencję, wykształcenie, intrygujący sposób bycia, żywe uczucia, itp. itd. Porównując te cechy - każdą z osobna - z cechami innych obywateli uzyskałyśmy nastpujący wniosek: "wymienione właściwości są wśród społeczeństwa na tyle powszechne, że żadna z nich nie kwalifukuje delikwenta do przyznania mu pierwszeństwa przed innymi mężczyznami". I tu właśnie tkwi nasz błąd: ŻADNA z cech Darcy'ego nie jest oryginalna, ale WSZYSTKIE razem tworzą niepowtarzalny ideał kobiecych marzeń. big_smile big_smile big_smile
:twisted: :twisted: :twisted:

To siła naszych ulubionych książek i filmów - zazwyczaj poakzuja nasze ideały i możemy sobie wzdychać do woli, pod warunkiem, że pogodzimy sie z tym, że w zyciu takich nie ma, bo w przeciwnym razie, może byc to przyczyna kłopotów... wink Zreszta chyba nie zawsze chciałaybyśmy zyć z tymi, których uwielbiamy w ksiązkach czy filmach...


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#66 2006-08-05 11:32:26

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Oj to ja już przepadłam.
Albo będzie wcieleniem romantycznego kochanka albo wyzwę gościa od troglodytów


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#67 2006-08-07 00:33:48

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

W książce mogę do Darcyego wzdychać jako do bohatera idealnego, ale w życiu by mnie zanudził na śmierć. Raczej preferuje tych normalnych urwisów big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#68 2006-08-07 08:35:59

pak4
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Najpierw czytałem, potem oglądałem. A na dokładkę uroda aktorów nie robi na mnie wrażenia (raczej aktorek). I muszę przyznać, że od początku lektury było dla mnie jasne, że Lizzy i Darcy staną na ślubnym kobiercu, choć autorka musi wymyślić parę przeszkód na poczekaniu. I że to będzie bardzo szczęśliwe rozwiązanie dla Lizzy.

Trudniej by mi było jednak wyjaśnić dlaczego. Jest osobowością -- to już napisałem. Trzeba go zdobyć -- nie, oczywiście, Lizzy się nie stara, wręcz przeciwnie (co okazuje się najlepszym sposobem na Darcy'ego) -- w każdym razie wraz z trudnościami podnosi się ocena. Warto też pamiętać, że Darcy to jedyny duży, pozytywny męski bohater u JA, który jest romantycznie namiętny, nawet jeśli zachowuje się wzorowo.

Bo "Duma i uprzedzenie" to najbardziej klasyczny romans w znanej mi twórczości JA. Zerknijmy, prosze, na inne dzieła -- "Rozważna i romantyczna" -- historia Marianny praktycznie w ogóle nie toczy się według schematu romansowego, a na końcu ma się wątpliwości, czy ona nie wychodzi za mąż z szacunku i wdzięczności. Elinor i Edward to przypadek bliski klasycznemu romansowi, ale jakiś wyciszony. Nie ma tak dramatycznych akcentów jak odmowa własnej ręki, jedynie oni oboje w ciszy żałują swojej miłości. W "Mansfield Park" sytuacja jest podobna -- Fanny jest na tyle nieśmiała, że o Edmunda nie zabiega, ten zaś celuje Mary. Uczucia może i są mocne, ale głęboko skryte -- nie to co w "Dumie", gdzie poznajemy namiętność Darcy'ego przy jego pierwszej prośbie o rękę Lizzy. "Emma" to historia pomyłek głównej bohaterki, a ostateczne jej zamążpójście, to tyleż miły, co sztuczny koniec, a pan Kinghtly to raczej archetypowy starszy brat, niż kochanek. Najbliższe klasycznego romansu, gdzie dwoje się namiętnie kocha (no... może Lizzy nie od razu kocha Darcy'ego, ale jest przynajmniej namiętna w swojej odmowie) są "Perswazje", ale tam znowu mamy wyciszenie akcji, skromniutką bohaterkę (odmowa oddania swej ręki jest tam tylko wspominana) i miłość narastającą bez wybuchów namiętności.[/url]


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#69 2006-08-07 08:36:12

NieVe
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

a gdzie ty znalazłaś jakiegoś normalnego big_smile wink??
bo ja nigdzie takeigo nie widziałam :evil:


gg 6516634
"Dobra książa to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy" - MAGDALENA SAMOZWANIEC

Offline

 

#70 2006-08-07 08:39:15

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Ja nie znajduję ani Darcych ani normalnych urwisów same jakiś półprodukty


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#71 2006-08-07 08:41:53

NieVe
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Ja nie znajduję ani Darcych ani normalnych urwisów same jakiś półprodukty

to tak jak ja wink


gg 6516634
"Dobra książa to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy" - MAGDALENA SAMOZWANIEC

Offline

 

#72 2006-08-07 08:44:19

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

A ja się boję że to moja wiona, że się naczytałam anoglądałam męskich ideałów i teraz będzie lypa na resorach;/;/


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#73 2006-08-07 08:54:14

NieVe
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

eej a co masz sie rozdrabniać na drobne;)
trzeba znac swoją wartość :twisted:
i uważnie patrzeć
bomoże jak w dumie najpierw bedziesz kogoś nienawidzic... a później :twisted:


gg 6516634
"Dobra książa to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy" - MAGDALENA SAMOZWANIEC

Offline

 

#74 2006-08-07 09:08:56

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

No ja włąśnie nie wiem czy przypadkiem tak nie pogrzebałam psa tutaj ;/w podobny sposób.


Ehhh człowiek to jednak błądzące stworzenie jest

Wlaśnie to jest plus Darcego on jest skłonny na nią czekac i nie hołdowac zawodowi jakiemu doznał. Czeka na nią


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#75 2006-08-07 09:30:57

Marija
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Ja nie znajduję ani Darcych ani normalnych urwisów same jakiś półprodukty

Jak patrzę na pryszczatych z piwem w łapach, to w zasadzie robi mi się niedobrze. :? Mężczyźni dojrzewają po czterdziestce. "Srebro na skroniach, złoto w kieszeniach, żelazo w.. . :oops: lol Najwyraźniej pan Darcy był przedwcześnie dojrzały, że mi się podoba roll :?:

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB