Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2006-08-18 10:19:31

Marija
U¿ytkownik

Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

Ostatnio na własne oczy widziałam picie wódki z pieprzem na kłopoty z żołądkiem 8O Reakcja pijącej po wypiciu była nieco konwulsyjna, ale ponoć pomogło. No ale na grypkę jelitową? Ja nawet wody wtedy nie trawię :? (Adminie, już kończę, już). Ciekawe, jak wyglądałby pan Darcy z grypką jelitową? Czy mężczyzna cierpiący na - pardon le mot - biegunkę - dalej jest tajemniczy i pociągający??? :twisted:

Offline

 

#2 2006-08-18 10:23:49

Dione
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

Pan Darcy pewnie nawet chorowałby z wdziękiem lol
Wyobraźcie sobie zmęczony, spocony i osłabiony facet pod Waszą opieką... I to jaki facet.... A taki słaby i biedny w chorobie....
Kurczę, mam za bardzo macierzyńskie podejście do chorób roll


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#3 2006-08-18 10:23:58

NieVe
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

offtopic:)
mój brat gdy był mały i zadużo zjadł pierogów w igilie leczył sie właśnie wódką z piperzem(a miał jakieś 6 lat) do tej pory nie tyka alkoholu :twisted:
a co do darcego to zadna choroba nie sprawi ze bedzie mniej męski wink :twisted:


gg 6516634
"Dobra książa to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy" - MAGDALENA SAMOZWANIEC

Offline

 

#4 2006-08-18 10:32:17

Marija
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

nnno, chyba że to osłabiony i spocony Colin Firth roll Można by się zastanowić nad jakąś formą patronatu lol

Offline

 

#5 2006-08-18 10:34:49

Marija
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

offtopic:)
mój brat gdy był mały i zadużo zjadł pierogów w igilie leczył sie właśnie wódką z piperzem(a miał jakieś 6 lat) do tej pory nie tyka alkoholu :twisted:
a co do darcego to zadna choroba nie sprawi ze bedzie mniej męski wink :twisted:

Może każdego sześciolatka poić przymusowo wódką z pieprzem? Nie byłoby problemu z pijaną hołotą na drogach :twisted:
A wracając do tematu, są takie objawy chorobowe, że nawet pan Darcy by nie dał rady i stracił wdzięk :? Zwłaszcza przy jelitowej grypce wink

Offline

 

#6 2006-08-18 10:40:40

Dione
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

Oj chyba nie...
A przynajmniej dla swojej Lizzy z pewnością nie byłby mniej uroczy. Przeciwnie mogłaby go doglądać, opiekować się nim, dbać o niego.
......
Naprawdę jestem za bardzo opiekuńcza :?


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#7 2006-08-18 10:59:36

NieVe
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

dione nie martw sie nie tylko ty masz takie odczucia wink


gg 6516634
"Dobra książa to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy" - MAGDALENA SAMOZWANIEC

Offline

 

#8 2006-08-18 11:06:30

Dione
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

dione nie martw sie nie tylko ty masz takie odczucia wink

Ale ja w wyobraźni widzę nie tego faceta osłabionego i zdanego na mnie, a stosy bandaży, butelki leków, termometry, strzykawki i inne takie.
Chyba muszę zmienić zawód. :idea: Ostatnio mam za dużo kontaktów z lekarzami i pielęgniarkami. roll


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#9 2006-08-18 11:09:31

NieVe
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

jakbym słyszała moją mamę big_smile tragedia jak jestem chora... poprostu nic absolutnie nic nie moge robić bo mi sie pogorszy.... lekka przesada ale cóż piguły tak mają wink


gg 6516634
"Dobra książa to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy" - MAGDALENA SAMOZWANIEC

Offline

 

#10 2006-08-18 11:15:19

Marija
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

Oj chyba nie...
A przynajmniej dla swojej Lizzy z pewnością nie byłby mniej uroczy. Przeciwnie mogłaby go doglądać, opiekować się nim, dbać o niego.
......
Naprawdę jestem za bardzo opiekuńcza :?

Tylko spróbuj swoje własne cudo tak pielęgnować, to zobaczysz, co to jest wyzysk człowieka przez człowieka :twisted: Facet, który ma katar, to gorzej niż kobieta przy porodzie :twisted: Natomiast pielęgnowanie wdzięcznie spoconego pana Darcy roll , hm, spsikać najpierw antyperspirantem, żadnych nocników oczywiście pod łóżkiem lol Takie rzeczy to tylko w ERZE wink

Offline

 

#11 2006-08-18 12:17:21

Dione
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

Pielęgnowałam już takiego kiedyś Marijo. Ale cóż ja poradzę, że taki "bezbronny facet" mnie jednak "bierze" :oops:


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#12 2006-08-18 12:36:52

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

Bo taki facet na ten ułamek sekundy przestaje byc macho big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#13 2006-08-18 12:39:17

Dione
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

I robi się uroczo słodki :oops:


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#14 2006-08-18 13:48:03

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

pomiędzy atakami złego humoru (jemu utrata pozycji macho raczej nie odpowiada big_smile)


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#15 2006-08-18 16:26:47

Katarzyna
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

To co zdobyliśmy z największym trudem, najbardziej kochamy.
Seneka
Kiedy przeczytałam ten cytat od razu pomyślałam o Panu Darcy.

Ja tez bym go chętnie pielęgnowała big_smile wink

Offline

 

#16 2006-08-18 20:15:39

lemonick
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

wracając to tematu "jak wyglądałby pan Darcy z rozwolnieniem" smile... to musiałoby być cudowne, skoro załatwiano się do nocniczków... biedna służba wink jednakowóż nie miałabym nic przeciwko pielęgnacjom Darcy'ego w chorobie, jesli tylko kończyłoby się to na wycieraniu czółka i trzymaniu za rączki. biorąc pod uwagę, że w tamtych czasach jedynymi lekarstwami były ziółka i jakiś lekarz-wariat, to szczerze współczuję ludziom wtedy żyjącym i cierpiącym na różne dolegliwości typu biegunka, migrena, zaparcia, hemoroidy (o, pardon...) i różne takie. a najbardziej współczuję kobietom- miały PMS i nic nie mogły z tym zrobić, tylko leżeć i "być niedysponowanym".
chyba troszeczkę odeszłam od tematu....


-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jesteÅ›, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

Offline

 

#17 2006-08-18 20:37:46

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

biorąc pod uwagę, że w tamtych czasach jedynymi lekarstwami były ziółka i jakiś lekarz-wariat,

Niekoniecznie wyłącznie ziółka i niekoniecznie lekarz-wariat big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#18 2006-08-18 20:47:09

lemonick
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

faktycznie,jeszcze znachorzy, pustelnicy, egzorcyści, zielarze, zakonnicy i przyziemni lekarze "nowej generacji" i praktykujący szokujące jak na tamte czasy metody leczenia. zapomniałam przecież o panu Bovarym i o Gilbercie z A z ZW.. a to poważne niedopatrzenie smile smile

znowu ty, Aine... czuję, że jesteś moim "forumowym stróżem" wink


-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jesteÅ›, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

Offline

 

#19 2006-08-18 21:48:59

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

faktycznie,jeszcze znachorzy, pustelnicy, egzorcyści, zielarze, zakonnicy i przyziemni lekarze "nowej generacji" i praktykujący szokujące jak na tamte czasy metody leczenia.

A to nie wariaci? A Gilbert i mój ukochany Pasteur to jednak wiek później. big_smile Mnie chodziło o takie sławy jak Maurycy Wojde i Andrzej janikowski (Polska), czy Johna Huntera, Edwarda Jennera i kogośtam jeszcze (zapomniałam nazwiska, ale wiem że skutecznie leczył choroby serca).
A leki to nie tylko ziółka. bardzo popularne były kuracje rtęciowe, czy salwarsan. Wierzmy jednak lub łudźmy się, że naszego kochanego Darcy'ego jedynie szczepionoby przeciwko ospie. Rtęci i salwarsanowi dla Darcego mówimy stanowcze - iiii tam!!! big_smile)


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#20 2006-08-19 06:29:02

pak4
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

Podobno dzisiejsza medycyna dużo zawdzięcza wojnom napoleońskim. Bo było kogo kroić po bitwach. W każdym razie to już nie znachorzy, ale początki nowoczesnej medycyny,


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#21 2006-08-19 08:10:39

Marija
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

Podobno dzisiejsza medycyna dużo zawdzięcza wojnom napoleońskim. Bo było kogo kroić po bitwach. W każdym razie to już nie znachorzy, ale początki nowoczesnej medycyny,

Podobno wtedy chirurdzy awansowali na lekarzy, wcześniej to byli bliżej fryzjerów-golibrodów. Po ostatnim odcinku "Napoleona" - amputacje nóg po bitwie bez znieczulenia...... :? Ehhh, i tak nigdy nie lubiłam Napoleona, a ta cała nieszczęsna rewolucja francuska i jej następstwa to czarna dziura i klęska ludzkości, a nie żaden postęp. :twisted: Doła mam dzisiaj, wczoraj czytałam list siostry JA napisany po jej śmierci: jak bardzo cierpiała, ile trwało to jej umieranie (na chorobę nerek)...Przecież ona miała zaledwie 42 lata!!! Teraz kobiety zaczynają żyć w takim wieku, dzieci rodzą spokojnie, zmieniają mężów na nowsze model, a wtedy to już był wiek podeszły niemalże, a dla panny w tym wieku to już nie było żadnej alternatywy, jak tylko godnie dożywać swojej starości :cry: Smutno mi dzisiaj 8O

Offline

 

#22 2006-08-19 14:59:12

Marija
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

JA w "Listach" o śmierci swojego ojca, Georga Austena (r. 1805): "Zaniemógł w sobotę rano, [...] ucisk w głowie, gorączka, gwałtowne drgawki i najwyższego stopnia osłabienie. Natychmiast postawiono bańki, które poprzednim razem tak dobrze podziałały - niestety, nie odniosły zbawiennego skutku [...]" . Dalej jest tylko o wizycie lekarza, który ograniczył się chyba tylko do obejrzenia chorego, bo o żadnych działaniach czy konretnych lekach cisza. :cry: Trzeba przyznać, że George Austen dożył podeszłego wieku jak na swoje czasy, bo 74 lat (Jane - 42).

Offline

 

#23 2006-08-19 18:36:58

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

Ja chwilowo nie jestem w nikim i nie byłam w nikim tak zakoichana żebyym nawet w wyobraźni zgodziła się na jąkąś zaawansowaną opieke ocieranie czółka i trzymanie za rączkę ok ale, nawet obserwowanie jak ktoś ma chociaż wymioty zdecydowanie NIE


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#24 2006-08-19 18:55:32

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

Tak naprawdę nie była chyba nigdy zmuszona do takiej opieki. Gdyby zaistniała taka ewentualnośc bardzo szybko byś się przyzwyczaiła i mogłoby to sprawiać Ci satysfakcje i radość. To się nazywa "dojrzewaniem do uczuć".


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#25 2006-08-19 19:01:44

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Grypy i inne przypadłości w epoce ;-)

Możliwe że masz rację. Aine.

Pożyjemy zobaczymy.
Ale jak na razie męża pielęgnowac nie będę bo starą panną zostanmę big_smile


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB