Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#151 2006-12-28 12:29:27

Marija
U¿ytkownik

Re: Ludzkie charaktery w "Dumie"

Hm, Darcy był nieobyty?

Offline

 

#152 2006-12-28 13:39:46

Dione
U¿ytkownik

Re: Ludzkie charaktery w "Dumie"

Co się dziwić. Wychowywany w Pemberly, gdzie wokół domu same lasy i lasy i lasy. Jedyne dzieci w pobliżu to potomstwo służby, z którymi pewnie nie pozwalano mu się bawić (żeby go niewłaściwych nawyków nie uczyły). A doliczając usposobienie introwertyka i nieśmiałość, mamy Darcy'ego w postaci mrukliwego i nietowarzyskiego, choć bogatego i świetnie wykształconego (nie wspominając o inteligencji) faceta.


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#153 2006-12-28 20:11:31

pak4
U¿ytkownik

Re: Ludzkie charaktery w "Dumie"

Czytam: Kosslyna i Rosenberga.

Ja sobie cały czas w tle myślę, że przeciz to nie życie, tylko powieść, ale JA była wnikliwą obserwatorką, a pewne obserwacje są w literaturze znane od dawna (starsze, władcze rodzeństwo i najmłodsze dziecko "do rany przyłóż" --jak w "Królu Learze", akurat Lidia może jest "do rany przyłóż", ale jest kompletnie nieodpowiedzialna).

Rzeczywiście -- brak rodzeństwa może zaszkodzić 'treningowi społecznemu'. Myślę, że rodzice i otoczenie Darcy'ego dbali by spotykał tylko właściwych ludzi na swojej drodze. To mogło rodzić dystans.

BTW. Autorzy dyskutując o osobowościach rozpatrują parę w charakterach dość podobną do Lizzy i Darcy'ego, choć bez różnicy społecznego statusu. On jest pilny i uważny (ale na biurku ma bałagan wink ), ona -- niekoniecznie choć też zdolna; mają podobne przekonania i uważają, że pasują do siebie, ale on jest introwertykiem, a ona wprost przeciwnie. Tyle, że nie piszą, czy w życiu ma prawo się im udać smile Zostawiają to czytelnikom smile


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#154 2006-12-30 07:05:18

pak4
U¿ytkownik

Re: Ludzkie charaktery w "Dumie"

Przy okazji lektury -- czy Whickahm nie jest przykładem "osobowości antyspołecznej"? "Objawy zaburzenia obejmują: powierzchowny urok osobisty, egocentryzm, zachowania impulsywne, brawurowe i podstępne. Osoby z tym zaburzeniem nie liczą się z bezpieczeństwem innych ludzi, mają skłonność do obwiniania ich za wszelkie przeciwności, jakie spotykają na swojej drodze, pozbawione są sumienia, empatii i poczucia winy. Są to ludzie wymowni, umiejący manipulować innymi, niezdolni jednak rozpoznawać, co czuje inna osoba, i przejmować się tym."
Podkreśliłem to, co uważałem, za trafne w przypadku Wickhama.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#155 2006-12-30 16:20:32

Dione
U¿ytkownik

Re: Ludzkie charaktery w "Dumie"

Wiesz Pak, zaczynam się poważnie obawiać, że ta lektura psychologii może przynosić negatywne efekty. Powoli przestajesz mówić ludzkim językiem big_smile

A co do Wickhama to masz rację. Jest przykładem osoby, która doskonale potrafi grać na uczuciach innych, byle wszystko było po jej myśli. Znam taką kobiete i wprost przeraża mnie każde z nią spotkanie. A najbardziej to, że wszystkich mężczyzn owija sobie wokół palca bez najlżejszego mrugnięcia.


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#156 2006-12-30 17:01:05

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Ludzkie charaktery w "Dumie"

big_smilebig_smilebig_smilebig_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#157 2006-12-30 17:08:01

Dione
U¿ytkownik

Re: Ludzkie charaktery w "Dumie"

AineNiRigani napisa³:

big_smilebig_smilebig_smilebig_smile

Tu się nie ma z czego śmiać. Jak sobie chciała zniszczyć komuś życie, to trzy dni przed terminem zerwała zaręczyny. A salę miała zamówioną od roku lol


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#158 2006-12-31 00:06:26

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Ludzkie charaktery w "Dumie"

Mój uśmiech dotyczył raczej komentarza komentarza Paka big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#159 2007-01-09 15:03:25

Dione
U¿ytkownik

Re: Ludzkie charaktery w "Dumie"

AineNiRigani napisa³:

Mój uśmiech dotyczył raczej komentarza komentarza Paka big_smile

Ja czasem łatwo się nie zrozumieć.... wink


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB