Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#76 2007-10-15 19:42:16

Dione
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

Akaterine napisa³:

W sumie fakt. Była młodsza od Catherine Morland, a nad Catherine nikt się nie znęca, choć rozsądkiem też nie grzeszyła wink.

NaprawdÄ™?
A ja zawsze myślałam, że to Katarzyna była najmłodsza. Dlatego traktowałam ją z przymrużeniem oka, a Marianna wydawała mi się już dostatecznie dorosła, że można od niej wymagać odrobiny rozsądku. To chyba wizja Kate Winslet (czy jak to tam się pisze) dodawała jej lat. Bo jeśli Kate ma być 16 czy 17-sto latką, to ja muszę kupić okulary. Ale tak serio, to myślę, że Katarzyny nikt się tak nie czepia jak Marianny, bo mimo dziecięcej naiwności przynajmniej zachowywała rozsądek dobre maniery. Nie wiem jak inni, ale ja zawsze odbierałam "Opactwo..." jako swoisty pastiż, satyrę na czasy JA. Natomiast "RR" czy "DU" jako typowe powieści obyczajowe. Marianna była dla mnie dziewczyną, jaką JA mogła spotkać na balu, czy u znajomych. Katarzyna przerysowaną odrobinę zabawną postacią książkową. Dlatego od Marianny wymagałam więcej niż od Katarzyny.





Ale ja zwykle od ludzi wymagam za dużo hmm


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#77 2007-10-15 21:19:02

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

Nad kaśka sie nikt nie zneca, bo Kaśka była w porzadku. młodziutka i inteligencją nie grzeszyła. Mariannie jednak inteligencją Bozia obdarzyła, ale nie potrafiła lub nie chciała z niej zrobić użytku. Chyba dlatego bardziej sie nad nia pastwimy. Katarzyna była głupiutka z natury, Marianna z wyboru.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#78 2007-10-15 21:37:00

fanturia
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

Katarzyna zastanawiała się (czasami wink ) nad tym co robi. I starała się trzymać konwenansów. Marianna wszystko poza własną przyjemnością miała gdzieś...

Offline

 

#79 2007-10-15 21:45:31

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

przy dosc skromnych mozliwosciach Katarzyna ciagle nad soba pracowala i wykorzystywala je do maksimum.
Marianna pomimo duzo wiekszych mozliwosci, stala emocjonalnie duzo nizej. I jej płochość i płytkość są przez to podwójnie drażniące i odpychające.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#80 2007-10-15 23:17:18

Dione
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

No z ust mi to wyjęłyście tongue


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#81 2007-10-15 23:41:57

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

zauważyłyście ze my sobie w tym wąteczki wszystko z ust wyciągamy? big_smile
No niemal wszystko... wink


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#82 2007-10-15 23:46:54

Dione
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

Tak sobie myślę, że to chyba tak troszkę niezdrowo.... Czy aby nikt nas nie sklonował?


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#83 2007-10-16 08:25:06

snowdrop
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

Opactwa nie czytałam, natomiast co do Marianny to przecież pod koniec powieści się zmienia, dostrzega swoje błedy i się poprawia.
Poza tym pamiętajmy że ich matka też taka była, i popierała ją w tych jej uniesieniach. Marianna miała pozwolenie na takie zachowanie.

Offline

 

#84 2007-10-16 14:19:28

Dione
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

Pozwolenie pozwoleniem, ale mamusia nie widziała nawet połowy jej wyskoków. A z tą zmianą to jest tak, że w końcu zaczęła dorośleć (bo dorastać, to zakończyła już przed aferą z panem W.) i trochę rozumu nabierać.


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#85 2007-10-16 16:44:12

Ulka
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

Miałam taką myśl, że właśnei gdzieś coś jakieś przyzwolenie na zachowanie Marianny było, nie tylko matki ale i otoczenia. Nawet Brandon zachwyca się jej "naturalnością". Czy nie uważacie, że jakby spojrzenie współczesnych mogło być ciut inne niż do tej pory w tym wątku oceniałyśmy?


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#86 2007-10-16 18:00:00

Dione
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

Nie wiem, czy nie mieszam lat, ale JA pisała tak w okolicach romantyzmu, no parę lat wcześniej, ale pewne trnedy już chyba zaczynały się pojawiać. Takie pseudo-naturalne zachowanie zaczynało być w modzie, a moim zdaniem JA nie pochwalała takiego zachowania.


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#87 2007-10-16 18:17:33

Ulka
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

no właśnei to miałam na myśli, ale trudno mi było się wysłowić.... smile


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#88 2007-10-16 18:25:23

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

Ulenko, znam kilku gosci, ktorzy do tej pory oceniaja podobne zachowanie kobiet w ktorych sa zakochani, za świeże i naturalne. Kumpel kiedys okreslil swoja dziewczyne mianem "dziecko natury". A jej naturalnosc polegala na nieliczeniu sie z opinia innych (na swoj, czy jakikolwiek inny temat), promowanie wlasnej osoby za wszelka cene jako no 1. jej zachowanie bylo bardzo podobne do zachowania marianny (tylko brakowalo jej inteligencji i oczytania naszej panny M)


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#89 2007-10-16 19:48:20

Dione
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

Bo miłość zaślepia i każdą wadę postrzega się jako zaletę. Najpierw ekscytuje nas tajemniczość faceta, a gdy zakochanie odrobinę ostygnie drażni nas, że nic nam o sobie mówi lol


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#90 2007-10-16 22:07:03

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

Tiaaa. Nasze zalety stają się wadami. Mąż pokochał koleżankę za jej niezależność. Przy sprawie rozwodowej była argumentem do rozstania...


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#91 2007-10-17 08:16:58

snowdrop
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

Czyli co komedia pomyłek?

Offline

 

#92 2007-10-17 09:44:16

Loana
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

AineNiRigani napisa³:

Tiaaa. Nasze zalety stają się wadami. Mąż pokochał koleżankę za jej niezależność. Przy sprawie rozwodowej była argumentem do rozstania...

A nie zmienila sie z czasem? Bo co jak co, to Marianna sie troche zmienila. W sumie to i tak pozno, jesli byla taka inteligentna jak piszecie smile.


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#93 2007-10-17 11:57:02

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

Każdy się zmienia, ale w tym przypadku sytuacja była taka, ze na sprawie przywoływał sytuacje sprzed ślubu, które go wówczas zachwycały, a potem były argumentem przeciw.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB