Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2008-02-28 13:41:22

worldsapart1775
U¿ytkownik

Samotne a jednak tak piekne życie Jane Austen

Jestem nowa na tym forum, wiec przepraszam jesli tematem mojego wpisu, nie wpasuje sie w przyjete zwyczaje i normy tego forum. Chce jednak napisac o tym jak wspaniale mimo, ze tak bardzo samotne zycie wiodla Jane Austen. Mysle, ze wiem sporo ze jej zyciu, zarowno uczuciowym jak i tym ktore miedzy wierszami opisywala w swoich ksiazkach. Pewnie wiele osob pisalo juz tutaj o tym jak wiele sytuacji ze swojego prawdziwego zycia Jane przelala na papier i umiescila w swoich ksiazkach. I choc po dzis dzien jej zwiazek z Tomem Lefroyem nie jest calkiem jasny mozna przypuszczac, ze bylo to cos wiecej niz tylko przelotne zauroczenie. Czytajac wszystkie jej ksiazki mozna bardzo latwo dostrzec z jaka wielka pasja i uczuciem traktowala swoich bohaterow. Kazdy z nich pod koniec otrzymuje to czego pragnal przez cale zycie. Jane nigdy nie wyszla za maz, ale sadze ze byl na swiecie czlowiek ktoremu juz dawno oddala swoje serce, ale przez jej rozwazna i nieco nie zrozumiala dla niektorych nature postanowila nie uwywnetrzniac tego co naprawde czula(spekulacje). Jedyna osoba ktora, mysle wiedziala o przemysleniach i uczuciach Jane byla jej siostra Casandra, do ktorych Jane pisala tyle listow. Pare razy wspominala w nich o Tomie, chociaz jak mogloby sie wydawac bez wiekszego entuzjazmu czy tez uczucia. Jednak jako jej najwieksza fanka wierze, ze w glebi swojego wspanialego serca Jane odczuwala do niego wielka sympatie, a moze nawet cos wiecej. W swoich ksiazkach ukazuje ona jak wielka sile ma milosc i szczescie, ale tez jak dluga moze byc droga aby te szczescie uzyskac. Nidgy nie doznala uczucia szczescia malzenskiego w prawdziwym swiecie, mysle jednak, ze fakt iz wlasciwie kazda jej ksiazka zawierala watek milosci, malzenstwa i wielkiego uczucia pokazuje nam, czytelnika jak wielka wage przywiazywala ona do tych aspektow i jak bardzo pragnela osiagnac prawdziwe szczescie w tych dziedzinach zycia. Mimo to sadze, ze jej zycie bylo wspaniale, pelne nieposkromionych i glebokich uczuc, i choc nigdy nie wyszla za maz, ani za Toma LEfroya ani za nikogo innego odnalazla swoja droge i swoj cel zyciowy, sprawila ze jej zycie stalo sie wzorem dla wielu wspolczesnych ludzi. Bo kto nie marzylby o tak wspanialym i nieopisanie pasjonujacym zysiu, jakie prowadzila najwybitniejsza pisarka angielska, Jane Austen?

Offline

 

#2 2008-02-29 09:03:14

pak4
U¿ytkownik

Re: Samotne a jednak tak piekne życie Jane Austen

Zacznę od nowości na forum -- wszystkich nowych miło witamy! Jeśli więc zgłoszę dwie uwagi, to są to uwagi drobne (uprasza się o wyobrażenie ich wypowiedzianych życzliwym, ciepłym głosem, z lekkim uśmiechem):
1) Piszesz o życiu Jane Austen. Mamy na to specjalny dział. (Już przeniosłem - Vasco)
2) Wiem z autopsji, że na forum się wchodzi z jakimś tematem, który ciąży na duszy i czasem próbuje się go zrzucić gdzie popadnie. To zrozumiałe, ale lepiej jest najpierw poczytać, znaleźć właściwy wątek i się włączyć. No i przywitać się w Powitalni smile

Co do samej Jane Austen -- nie wiem, co przeżywała. 'Życzę jej' jak najlepiej, o ile czegoś można życzyć osobom zmarłym, a co dotyczy ich własnego życia.

Nie sądze by można było być życiowo spełnionym, gdy pragnie się miłości i małżeństwa, nie znajdując go. To nie musi oznaczać, że Jane Austen była nieszczęśliwa. Pięknie pisze Michał Anił w sonecie (pierwszym, o ile pamiętam), że chętnie poświęciłby własne życie, aby stworzyć wielką sztukę (odnosi się tu do ciężarów i nieszczęść w życiu Dantego). Myślę, że Jane Austen mogła być dumna ze swojej twórczości, skoro jeszcze za życia ją dostrzeżono; i skoro pisarstwa nie porzuciła. To mogła być dla niej wielka nagroda.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB