Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2008-04-13 22:42:19

Dione
U¿ytkownik

Jane Austen w naszych czasach

Nie wiem, czy ten wątek pasuje tutaj, czy może lepiej go gdzieś przekleić. Oceńcie sami róbcie z nim co tylko chcecie.

Tak mnie naszła pewna refleksja (a owszem zdarza się to od czasu od czasu) i pomyślałam, że się nią z wami podzielę. Zastanawia mnie kim byłaby, co by robiła i jak sobie radziła JA, gdyby żyła w naszych czasach. Czy pozostałaby samotna, czy może jednak wyszłaby za mąż? Teraz samodzielność kobiet jest na porządku dziennym, pogardliwe określenie "stara panna" już nie ma takiego znaczenia. Czy jej książi wciąż byłyby tak ciepłe, czy może sięgnęła by do zupełnie innych tematów? Jaka byłaby, gdyby była tu i teraz, a nie te dwieście lat temu?
Takie pytania ostatnio przychodzą mi do głowy. No i oczywiście jeszcze jedno: co JA powiedziałaby na obecną modę?


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#2 2008-04-13 23:09:58

Ulka
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Teoretycznie temat ciekawy, ale zaraz nasuwa mi się inna myśl. Mianowicie, nie potrafię sobie wyobrazić JA w oderwaniu od jej czasów. I nie chodzi tu tylko o ubóstwo mojej wyobraźni ;P Po prostu Jane była taka jaka była, bo żyła w tym miejscu i czasie. Jak zatem możemy gdybać jak dziś by funkcjonowała. Nie ma osoby w oderwaniu od otoczenia, od kontekstu w którym żyje, który ją kształtuje. Jeśli zaś pomyślimy o przeniesieniu w czasie to chyba byłby za duży szok... dla niej ;P zbyt duży by ją na to narażać... big_smile


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#3 2008-04-14 13:28:59

Tamara
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Nie musiałaby pisać , bo miałaby inny zawód wyuczony... i o czym wtedy byśmy dyskutowali :cry: :cry: :cry:

Offline

 

#4 2008-04-14 14:55:37

pak4
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Akurat pisać by mimo wszystko mogła. O ile miałaby czas. Czyli za pewne o ile nie wyszłaby za mąż... Chociaż kto wie?
Ale zasadniczo zgadzam się z Ulką -- JA zbytnio tkwi w swojej epoce. Równie trudno ją sobie wyobrazić w XXI wieku ne., jak i w XXI pne. smile


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#5 2008-04-14 18:18:29

Dione
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Mnie cały czas zastanawia jak reagowałaby na spódniczki mini i odkryte brzuchy. W jej czasach pokazać publicznie łydkę to już prawie, że nie skandal. Tak się zastanawiam, czy umiałaby przejść do porządku nad tą tzw. "wolnością".


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#6 2008-04-14 18:39:33

Akaterine
Administrator

Re: Jane Austen w naszych czasach

I tu znowu zależy, jak na to spojrzeć - czy tak, jakby JA przeniosła się z XIX wieku do naszych czasów, czy jakby się w naszych czasach urodziła. W obu przypadkach odpowiedź jest raczej znana wink.


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#7 2008-04-15 18:17:40

Tamara
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Chciałabym usłyszeć jej zjadliwe komentarze dotyczące współczesnej mody , miałaby na czym sobie poużywać...

Offline

 

#8 2008-04-15 19:20:17

pak4
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Zjadliwe?
Na mnie nie licz -- na modzie się nie znam. I nie wiem, czy ten produkt kobietopodobny, w żółtych rajstopach i z kolczykami w wargach był zgodny z modą, czy nie... Więc nie komentuję...


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#9 2008-04-15 23:22:39

Dione
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

pak4 napisa³:

Zjadliwe?
Na mnie nie licz -- na modzie się nie znam. I nie wiem, czy ten produkt kobietopodobny, w żółtych rajstopach i z kolczykami w wargach był zgodny z modą, czy nie... Więc nie komentuję...

Jak na amatora w komentowaniu mody, idzie Ci świetnie. Prosim dalej...



Ciekawe, czy JA bardziej ubolewałaby nad gołymi pępkami (szczególnie gdy brzuszek się ze spodni wylewa), czy nad maniami piercingu itp?


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#10 2008-04-16 19:47:56

Dorfi
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Hmm, a może sama by się tak ubierała?

Offline

 

#11 2008-04-16 20:10:44

Dione
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

yikes O mamo! Teraz to mnie wystraszyłaś, Dorfi...


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#12 2008-04-16 20:29:15

Dorfi
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Przecież nie chodziłaby po ulicach w XIX-wiecznej sukni smile
Pewnie chodziłaby do przedszkola, szkoły. Na jej gust wpływałyby również reklamy i telewizja. No i przede wszystkim normy obyczajowe. Skoro byłaby wychowana w obecnych czsach, to truno, żeby miała w głowie przekonania z tamtejszych czasów

Offline

 

#13 2008-04-16 20:35:29

Dione
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

W tym momencie zastanawiam się, jak ja się w tych czasach uchować zdołałam i jakoś uniknęłam wpływu reklam na noszenie pępka przed sobą (szczególnie do pracy).


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#14 2008-04-16 20:37:14

Akaterine
Administrator

Re: Jane Austen w naszych czasach

Dlatego trudno powiedzieć, jaka byłaby Jane dziś. Już więcej sensu miałoby zastanawianie się w drugą stronę - jak musiałoby wyglądać jej życie w naszych czasach, że miała taki a nie inny charakter i pisała tak a nie inaczej.


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#15 2008-04-17 06:57:19

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Mysle, ze bylaby podobna do nas - zaczytywałaby się Sapkiem i Tolkienem, szydełkowałaby i haftowała i z cała pewności ą byłaby tutaj z nami big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#17 2008-04-17 16:04:34

Dione
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Albo N&S wink


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#18 2008-04-18 15:16:43

karotka
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

No wiecie co-wchodze na bronte.pl a a tam wymiana plików erotycznych yikes

Offline

 

#19 2008-04-18 17:22:17

Bridget
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Osz, w mordę jeża, rzeczywiście!! yikes


"Księżyc coś kracze, wrona blaskiem lśni
Zawsze znajdę milionera, co przerzuci węgiel mi..."

Offline

 

#20 2008-06-07 14:05:55

anchema
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

A słyszeliście, że J.A. uznano za prekursorkę tzw. chic lit ("literarury dla laseczek")
to cytacik z artykułu:


Do sporu włączono XIX-wieczną pisarkę angielską Jane Austen. W Anglii jej dzieła, takie jak 'Duma i uprzedzenie' czy 'Rozważna i romantyczna', ukazały się w pastelowych, typowych dla chick lit okładkach. Ich wydawca oskarżył prestiżowe, stateczne wydawnictwa, że w tradycyjnych okładkach książki Austen odstraszają potencjalne czytelniczki, które sądzą, że Austen to "autorka prozy akademickiej". W nowej szacie graficznej Austen ma wrócić do swych romansowych korzeni. Pisarki chick lit podchwyciły ten wątek, uznając Austen za prababkę gatunku. Opisywała ona bowiem uprzywilejowane kobiety z klasy wyższej, obracające się w najlepszym towarzystwie na najmodniejszych salonach, desperacko poszukujące męża, a wraz z nim dóbr materialnych. Wtedy odezwała się zdegustowana Elizabeth Merrick: - Rzeczywiście, w czasach Jane Austen kobiety potrzebowały męża, żeby przetrwać ekonomicznie. Bez rozsądnego i sprytnego małżeństwa łatwo było skończyć na ulicy. Ale dziś? Ograniczanie narracji do poszukiwania męża w wielkim mieście to bzdura zakłamująca nasz świat i do tego nudna, bo odpowiedniego męża nie tak trudno dziś znaleźć. Dziś dziewczyna nie stoi pod latarnią albo nie pierze ręcznie ubrań 14 godzin w piwnicy tylko dlatego, że jest panną.


a to link do całości

http://kobieta.gazeta.pl/wysokie-obcasy … 24511.html

Ostatnio edytowany przez anchema (2008-06-07 14:06:18)

Offline

 

#21 2008-06-08 11:07:35

Tamara
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Jakoś nie przypominam sobie , żeby któraś z bohaterek JA - no, może oprócz Lidii wink - DESPERACKO poszukiwała męża . Czy autor tego stwierdzenia w ogóle czytał JA? Ja wątpię . Dla mnie to są opowieści o ludzkich charakterach i obyczajach , a nie polowanie na facetów yikes

Offline

 

#22 2008-06-08 17:58:11

Dione
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Z przeproszeniem naszych panów, ale takie stwierdzenie mogło wyjć tylko z ust faceta, który nie zajrzał do powieści JA, bo wydaje mu się, że to takie "niemęskie"... I już nic więcej nie mówię, bo się za bardzo irytuję......


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#23 2008-06-08 18:09:12

Marija
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Czyż to trzeba czytać, żeby "streścić"? :-/
Nie zapomnę gazetowego streszczenia "Emmy" z Gwyneth Paltrow, w którym panu Woodhouse kazano przemieszkiwać w PRZYTUłKU 8-(

Offline

 

#24 2008-06-08 19:57:25

anchema
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Mnie bardziej rozwaliło zdanie "wydawca oskarżył prestiżowe, stateczne wydawnictwa, że w tradycyjnych okładkach książki Austen odstraszają potencjalne czytelniczki, które sądzą, że Austen to "autorka prozy akademickiej"."
bo u nas odwrotnie, uważana (zwłaszcza przez tych co nie czytali) za romansidła
z mojego doświadczenia wynika, że zwłaszcza poloniści mają takie zdanie

Offline

 

#25 2008-06-08 20:05:32

Tamara
U¿ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Jeżeli okładka odstrasza czytelniczkę od zajrzenia do środka to co to za czytelniczka , się ja pytam???

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB