Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2008-03-29 23:33:51

Bridget
U¿ytkownik

Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Mam ochotę przeczytać którąś z kontynuacji DiU, ale nie wiem, którą i czy w ogóle jest sens. Czy mogłabym prosić o radę i opinię? Będę baaaardzo wdzięczna:)


"Księżyc coś kracze, wrona blaskiem lśni
Zawsze znajdę milionera, co przerzuci węgiel mi..."

Offline

 

#2 2008-03-30 20:58:51

Dione
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Ja osobiście jestem przeciw. Przeczytałam "Pemberly" i ..... Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się o tej kontynuacji zapomnieć. Bingley dostał nieślubne dziecko, a Lizzy charakter Jane roll Tak mnie zniechęciło, że na inne kontynuacje nawet nie patrzę.


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#3 2008-03-31 17:11:32

Bridget
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Ojej! Właśnie tego się obawiałam - że charaktery będą wypaczone i popsuję sobie całą radochę. Biedna Jane... Moze chciała, żeby jednak coś zostało niedopowiedziane w jej powieściach tak, że kazdy czytelnik rwie sobie włosy z głowy co też mogło się tam dalej zdarzyć. Bardzo mnie to ciekawi, ale jeśli ma to być kiepska kontynuacja, to ja dziękuję.
CiÄ…gle jednak mam nadziejÄ™, ze ktoÅ› napisze coÅ›, co zaspokoi moje wymagania...


"Księżyc coś kracze, wrona blaskiem lśni
Zawsze znajdę milionera, co przerzuci węgiel mi..."

Offline

 

#4 2008-03-31 18:42:50

Tamara
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Najlepiej samemu sobie dośpiewywać wedle własnych wymagań , bo kontynuacje są takim właśnie dośpiewywaniem jak co komu w duszy zagra , a zagrywa baaardzo różniście i niekoniecznie fajnie . Ja takich książek unikam , szkoda na to czasu . Przecież i tak wiadomo , że żyli długo i szczęśliwie wink

Offline

 

#5 2008-05-21 13:39:00

sibia
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

A ja mam wielką prośbę do forumowiczek z większym stażem.
Podczytuję to forum, oraz to północnopołudniowe, no i niestety wsiąkłam i zajmuje mi to stanowczo za dużo czasu - dlatego się tam nie rejestruję, bo wpadnę zupełnie.
Ale wkręciłam się w fanfiki. Bardzo bardzo. I niestety dwa, forumowych Autorek są ucięte/ocenzurowane/nie wiem, jak to nazwać.

Widziałam, że Dione, któej dzieło bardzo mi się podobało bywa i tu, więc ja z prośbą (nie umiem tu wysłać priwa, sierotka komputerowa) - czy można by prosić, ślicznie dygając, o przesłanie pełnej wersji ff na maila? sibia<maupa>wp.pl
Będę bardzo, bardzo zobowiązana.

Offline

 

#6 2008-05-24 20:01:20

Dione
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Zaraz wysyłam. Na różowym też właśnie znalazłam nowy adresik, więc wysyłam hurtowo. A jeśli to Ty Sibio ukrywasz się też jako Gość na różówym, to dostaniesz dwa egzemplarze wink


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#7 2008-05-24 22:11:32

sibia
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Achchch, dziękuję, Dione!

Na różowym to nie ja, zakazałam sobie pisać, jak zacznę, to mnie wciągnie i będzie klops.
Jest nas fanek Waszej twórczości więcej smile.

Lecę sprawdzić pocztę. Juppi smile

Offline

 

#8 2008-05-28 17:09:20

karolinak
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Cześć!!!
Mam do was ogromną prośbę, czy jeśli macie kontynuację na kompie, to czy mogłybyście mi puścić na e-maila?
Bardzo przepraszam za tą prośbę, ale sama nigdzie nie mogę znaleźć.
Z góry dziękuję i podrawiam

Offline

 

#9 2008-05-28 19:36:09

Agnes15
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

moim zdaniem kontynuacje tej ksiazki sa zbedne. Jane Austen napisala tyle, a zakonczenie jest do wybowu, jakie sobie tylko ktos wymarzy...

Offline

 

#10 2008-05-28 20:50:17

Akaterine
Administrator

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Poza tym są kiepskie, mówiąc delikatnie wink. Mnie odrzuciło od nich pobieżne przejrzenie w bibliotece.


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#11 2008-05-29 15:56:51

elbereth
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"


Żona: Dlaczego zostawiłeś mnie samą? Widać kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
Mąż: Ależ skąd! Gdybyście oboje tonęli w rzece, ratowałbym Ciebie!
Żona: Naprawdę?
Mąż: Oczywiście! Jesteś dwa razy lżejsza! big_smile

Offline

 

#12 2008-05-29 21:33:38

karotka
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Hehe a co to? dziennik Darcego? big_smile i o czym? smile Może dlatego, że biedak taki skryty był wink

Offline

 

#13 2008-05-30 10:35:07

elbereth
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Dokładnie tak, dziennik Darcy'ego smile Nie jest to kontynuacja P&P, tylko próba ukazania tej samej historii... z drugiej strony.

Pomysł bardzo ciekawy, powszechnie wiadomo bowiem, że JA wszytskie perypetie bohaterów przedstawiała jedynie z perspektywy kobiecej - w jej powieściach nie pojawiają się np. sceny, w których braliby udział sami mężczyźni. Wyjątkiem od tej kobiecości są może nieliczne listy bohaterów płci męskiej (chociaż, bądźmy szczerzy, jaki facet naprawdę napisałby coś takiego tongue)

Cytuję z okładki Mr. Darcy's Diary:

Pride and Prejudice: It's Darcy's turn to tell his side of the story...

The only place Darcy could share his innermost feelings was in the private pages of his diary... Torn between his sense of duty to his family name and his growing passion for Elizabeth Bennet, all he can do is struggle not to fall in love. A skillful and graceful imagining of the hero's point of view in one of the most beloved and enduring love stories of all time.

Powieść Amandy Grange to w istocie rozbudowana fanfiction, całkiem nieźle, moim zdaniem, korespondująca z oryginałem. Darcy jest inteligentny, ujmujący i (podobnie do samej JA) obdarzony darem subtelnej ironii, zwłaszcza w stosuku do Bingleya, traktowanego przezeń odrobinę protekcjonalnie.

Akcja powieści rozpoczyna sie tuż przed decyzją Darcyego o wysłaniu Georgiany nad morze (lipiec), kończy zaś niespełna dwa lata później, w marcu, jakiś czas po ślubie z Elizabeth (w finale widzimy państwo Darcy'ch goszczących... państwa Collins big_smile).

Podsumowując - bardzo sympatyczna lektura, myślę że JA by się o nią nie obraziła. Niestety, z tego co mi wiadomo, książka nie jest dostępna w Polsce hmm


Żona: Dlaczego zostawiłeś mnie samą? Widać kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
Mąż: Ależ skąd! Gdybyście oboje tonęli w rzece, ratowałbym Ciebie!
Żona: Naprawdę?
Mąż: Oczywiście! Jesteś dwa razy lżejsza! big_smile

Offline

 

#14 2008-05-30 13:05:58

Dione
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Oprócz tego dziennika w podobny sposób (czyli D&U oczami Darcy'ego) jest pisana książka Pameli Aidan "A Novel of Fitzwilliam Darcy, Gentelmen". Czytałam. Jest w trzech częściach. Druga dotyczy okresu pomiędzy Netherfield a Kent, o którym JA nic nie pisała i jest to część, przez którą najtrudniej przebrnąć. Pozostałe dwie - czyta się całkiem nieźle. Muszę powiedzieć, że mi się podobała. W Polsce można ją dostać w empiku (raczej na ich stronie, ale przez sklep też można zamówić-sprowadzą). Niestety jest jeszcze nieprzetłumaczona. Tylko na różowym forum były swego czasu nieoficjalnie tłumaczone części 1 i 3 (druga w formie trzystronicowego sterszczenia). Pamela ma manię ubiorów, ale poza tym całkiem przyjemnie się to czyta.
A kontynuacji nie polecam. Czytałam "Pemberley" i .... wciąż staram się zapomnieć, że wzięłam tę książkę do ręki. Jestem po niej, najogólniej mówiąc, zniesmaczona.


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#15 2008-05-30 20:11:12

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

tiaaa, ale musisz przyznac, ze Fletcher to jest prawdziwy geniusz i cud w jednej osobie big_smile
Chociaz te opisy guziczków, kokardek, tiuli, jedwabiów powodowaly casem odruch wymiotny...


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#16 2008-05-31 00:53:11

Dione
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

A prócz Fletchera, jeszcze Dy - no chodzący ideał, przy nim to nawet Darsika nie brak. big_smile


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#17 2008-05-31 15:20:26

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

O Dy to ja nie wspomne, bo to maj hiroł namber łan. Darsik przy nim to takie ciepłe kluchy...


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#18 2008-06-01 19:51:51

Dione
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

No "ciepłe kluchy" to troszku może przesada, ale fakt że w takim Dy'u to mogłabym się z miejsca zakochać wink


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#19 2008-07-12 22:37:02

Nancy18
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Znalazłam opis innej kontynuacji D&U autorki ,,Pemberly''.
,,Niedobrana para''
Z ostatnich stron powieści Emmy Tennant "Pemberley", która stanowiła kontynuację arcydzieła Jane Austen "Duma i uprzedzenie", mogliśmy się dowiedzieć, że małżeństwo Elżbiety i pana Darcy'ego oczekuje narodzin potomka. Jednakże lata płyną i oto w "Niedobranej parze" dwoje ich dzieci wkracza już w wiek młodzieńczy. Piękna i rezolutna Miranda jest dystyngowaną młodą damą i idealną córką - niestety, to nie ona, lecz daleki od ideału jej brat Edward ma być dziedzicem rodzinnego majątku. Istnieje groźba, że Pemberley przejdzie w obce ręce...


To piękne, gdy człowiek może być dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne.

Offline

 

#20 2008-07-12 23:20:33

Ulka
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Niestety, czytałam.


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#21 2008-07-14 14:49:52

anika
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Masz racjÄ™ Ulka, niestety!


anika

Offline

 

#22 2008-07-15 20:07:41

Nancy18
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

żaluje ze nie mam jak tego zdobyc. ufam Waszemu osadowi i dobremu smaku,ale chcialabym po wlasnych doswiadczeniach zjechac z gory na dol te ksiazki


To piękne, gdy człowiek może być dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne.

Offline

 

#23 2008-07-16 09:10:11

Loana
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Czasami w bibliotekach sa, a czasami na Allegro, chociaz ceny osiagaja zwykle niewymierne do jakosci tongue.


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#24 2008-07-16 18:43:31

anchema
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Nancy18 napisa³:

żaluje ze nie mam jak tego zdobyc. ufam Waszemu osadowi i dobremu smaku,ale chcialabym po wlasnych doswiadczeniach zjechac z gory na dol te ksiazki

popieram, tez nie chcę oceniać książki której nie czytałam i w związku z tym mam propozycję
posiadam potworka "zakochana emma", chętnie się go pozbęde, może więc ktoś z was wymieniłby sie ze mną na inne dziełko pani Tennat, bo pieniędzy na to szkoda
mogę się zobowiązać, że po przeczytaniu dam znać na forum i wyślę książkę dalej, w zamian za inną itd. wcale nie chcę żeby te wypociny do mnie wróciły, więc ktoś może ja posłać dalej i tak wszyscy, którzy nie czytali a chcą sobie wyrobić zdanie i nie wydawać za dużo byli by usatysfakcjonowani
każdy poniósłby tylko koszt przesyłki, jakieś 6-7 zł (choc jak na książki tej pani to i tak za dużo)

Offline

 

#25 2009-04-23 12:58:59

Tyna
U¿ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

ja mimo wszystko chciałabym przeczytać którąś z kontynuacji. Tak dla zaspokojenia ciekawości;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB