Welcome to Ogród Jane Austen!

     Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Co kupić w Amazon
· Forum (otwarte!)
· Księga Gości
· Linki
· Lista użytkowników
· Napisz do mnie
· Poleć nas znajomym
· Ściągnij sobie coś...
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
· Zamieść artykuł

     Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz konta? Załóż teraz!. Będziesz miał kilka przywilejów.

     Reklama

     Szukaj     Artykuły
· Wszystkie kategorie
· !! Konkurs!!
· Duma i uprzedzenie
· Ekranizacje
· Nowości
· O życiu Jane
· Recenzje
· Różne

     Kto jest online
Aktualnie mamy gości:
  niezalogowanych: 287
      zalogowanych: 0

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz zarejestrować się klikając tutaj

     Stara wersja
Stara wersja strony

 Recenzje: Wyjątowy romans     (Nadesłane przez: Gitka)

Recenzje"Duma i uprzedzenie" to znakomita refleksja nad znaczeniem pozycji społecznej, decydującej o życiu młodej panny. I choć można zaryzykować tezę, że film Wrighta powstał tylko na potrzeby promocji Keiry Knightley, to jednak, a może właśnie dlatego, jest to obraz przyjemny dla oka.

Klasyczna opowieść o miłości i wynikających z niej nieporozumieniach rozgrywa się w podzielonej klasowo Anglii XVIII wieku. Pięć sióstr Bennet - Elizabeth, Lizzie (Keira Knightley), Jane (Rosamund Pike), Lydia (Jena Malone), Mary (Talulah Riley), i Kitty (Carey Mulligan) – zostało wychowanych przez matkę (Brenda Blethyn), która za swój cel postawiła sobie znalezienie im mężów i zabezpieczenie przyszłości. Jednak uduchowiona i inteligentna Elizabeth, zachęcana przez ojca (Donald Sutherland), spogląda na życie z nieco szerszej perspektywy. Kiedy bogaty kawaler pan Bingley (Simon Woods) wprowadza się do pobliskiej rezydencji, w rodzinie Bennetów zaczyna wrzeć. Wśród londyńskich przyjaciół Bingleya, a także zaprzyjaźnionych z nim młodych oficerów, na pewno nie zabraknie kandydatów do rąk sióstr Bennet. Serce Bingleya szybko zdobywa najstarsza z sióstr, piękna Jane. Lizzie natomiast coraz częściej "wpada" na przystojnego - i na pierwszy rzut oka - bardzo snobistycznego pana Darcy (Matthew Macfadyen). Rozpoczyna się wojna płci...

Wersja Joe Wrighta jest bardzo nowoczesna; reżyser odszedł od tendencji idealizowania angielskiego dziedzictwa i postawił na emocje towarzyszące młodym ludziom, którzy zakochują się po raz pierwszy. Studium charakterów pewnej grupy społecznej to świetny materiał na film – nie przypadkiem więc jest to kolejna już adaptacja powieści Jane Austen (znamienny jest jednak fakt, iż to pierwsza wersja od 1940 roku). Opowieść o tym, jak starać się zrozumieć drugiego człowieka, dzięki udziałowi Donalda Sutehrlanda, Brendy Blethyn, Judi Dench czy Keiry Knightley emanuje prawdą zrozumiałą dla każdego. Dialogów Austen nie zachowano w całości, ale wykorzystano je w sposób najlepszy z możliwych.

Prócz dobrego aktorstwa najnowsza "Duma i uprzedzenie" to także doskonała praca Romana Osina ("Wojownik"), który swoimi zdjęciami subtelnie podreślił stany emocjonalne naszych bohaterów. Opowieść o tym, jak starać się zrozumieć drugiego człowieka dzięki aktorskiej elicie i świetnym zdjęciom emanuje prawdą zrozumiałą dla każdego.

autor: Jarek Sobociński

źródło: http://relaz.o2.pl/film-art.php?id=512 
     Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4
Głosów: 16


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły     Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Duma i uprzedzenie :: Emma :: Mansfield Park :: Rozważna i romantyczna :: Perswazje :: Opactwo Northanger
Pride and Prejudice :: Emma :: Mansfield Park :: Sense and Sensibility :: Persuasion :: Northanger Abbey

Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Czas generowania strony: 0.040 sekund