Welcome to Ogród Jane Austen!

     Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Co kupić w Amazon
· Forum (otwarte!)
· Księga Gości
· Linki
· Lista użytkowników
· Napisz do mnie
· Poleć nas znajomym
· Ściągnij sobie coś...
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
· Zamieść artykuł

     Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz konta? Załóż teraz!. Będziesz miał kilka przywilejów.

     Reklama

     Szukaj     Artykuły
· Wszystkie kategorie
· !! Konkurs!!
· Duma i uprzedzenie
· Ekranizacje
· Nowości
· O życiu Jane
· Recenzje
· Różne

     Kto jest online
Aktualnie mamy gości:
  niezalogowanych: 94
      zalogowanych: 2

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz zarejestrować się klikając tutaj

     Stara wersja
Stara wersja strony

 "Duma i uprzedzenie", czyli sukcesów ciąg dalszy     (Nadesłane przez: Akaterine)

Duma i uprzedzenie

Sense and Sensibility - strona tytułowaDuma i uprzedzenie, najbardziej znana powieść Jane Austen, została wydana w 1813, czyli dwa lata po Rozważnej i romantycznej, będącej udanym debiutem Jane jako profesjonalnej pisarki. To sukces tej książki sprawił, że publikacja kolejnej była możliwa.

Podobnie jak Rozważna i romantyczna, tak i Duma i uprzedzenie nosiła początkowo inny tytuł - Pierwsze wrażenia (First Impressions). Jane rozpoczęła pisanie powieści w wieku 21 lat, w październiku 1796 roku, a skończyła w sierpniu 1797. Fragmenty czytywała siostrze, a przysłuchiwała się temu czteroletnia bratanica Jane, Anne, która w salonie rozprawiała o bohaterach powieści, ku niezadowoleniu ciotek, które nie tylko chciały utrzymać projekt powieści w tajemnicy, ale obawiały się również reakcji otoczenia, gdyż w okolicy mieszkało wiele panien o imionach bohaterek powstającej powieści1.

Ojciec Jane wysłał powieść wydawcy już kilka miesięcy po tym, jak ta skończyła ją pisać, reklamując ją jako [powieść] w trzech tomach, mniej więcej tej objętości co "Evelina" panny Burney oraz oferując wydanie jej na własny koszt. Jednak wydawca, pan Cadell, odesłał rękopis, który musiał poczekać na lepsze czasy.

Nastąpiły one po sukcesie pierwszej powieści. W 1812 roku, gdy Rozważna i romantyczna podbijała serca czytelników, Jane zaczęła wprowadzać poprawki do Pierwszych wrażeń, zmieniając jednocześnie tytuł na Dumę i uprzedzenie, głównie ze względu na to, że w latach dzielących ukończenie powieści i jej publikację ukazała się książka niejakiej Margaret Holford zatytułowana właśnie Pierwsze wrażenia. Nowy tytuł (ang. Pride and Prejudice), który Jane zaczerpnęła prawdopodobnie z książki Cecilia swojej ulubionej pisarki, Fanny Burney, nawiązywał brzmieniem do tytułu poprzedniej powieści, a jednocześnie idealnie pasował do tematyki utworu.Pride and Prejudice - grzbiet książek"Duma i uprzedzenie" sprzedana. Egerton daje za nią sto dziesięć funtów - tak 29 listopada 1812 roku w liście do przyjaciółki Marthy Lloyd pisze Jane. Dodaje też, że domagała się stu piędziesięciu, ale i tak jest zadowolona. Kwota za Dumę była mniejsza niż za Rozważną i romantyczną, jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że Rozważna została wydana na koszt Jane, a sto czterdzieści funtów otrzymała, gdy wszystkie egzemplarze zostały wyprzedane. Sprzedaż Dumy oszczędziła Jane, a właściwie jej bratu Henry'emu, zarówno konieczności szukania innego wydawcy, jak i wydania powieści na własny koszt.

Duma wyszła na początku 1813 roku jako powieść autorki Rozważnej i romantycznej. Kosztowała 18 szylingów za trzy tomy, czyli o 3 szylingi więcej niż jej poprzedniczka. Jane była szczęśliwa - w liście z 29 stycznia pisała do Cassandry: otrzymałam z Londynu moje ukochane dziecię. Opisała również, jak wieczorem przeczytała połowę pierwszego tomu goszczącej na obiedzie sąsiadce, pani Benn, nie zdradzając oczywiście autorstwa powieści. Było to dla Jane kolejnym powodem do radości, jako że sąsiadka polubiła zarówno powieść, jak i postać Elizabeth, co jednak jej nie zdziwiło, gdyż, jak pisze: Wyznać muszę, że sama uważam ją za najrozkoszniejsze stworzenie, jakie się kiedykolwiek ukazało drukiem i nie wiem, czy potrafię tolerować ludzi, którym nawet ona się nie spodoba.

W kolejnym liście Jane, nadal podekscytowana, pozwoliła sobie na żartobliwą krytykę własnego dzieła: Utwór zdaje mi się zbyt lekki, pogodny i błyskotliwy; potrzeba mu cienia; chętnie powiększyłabym go - gdybym mogła - o długi rozdział poświęcony jeśli nawet nie sensownym, to przynajmniej solennie nonsensownym dywagacjom na jakiś temat nie powiązany z akcją: mogłaby to być rozprawka o pisaniu, artykuł krytyczny na temat Waltera Scotta lub biografia Bonapartego - cokolwiek, co wprowadziłoby kontrast i sprawiło, że czytelnik ze zdwojoną radością wraca do żartobliwego, epigramatycznego stylu głównej treści (4 lutego 1813).

Powieść cieszyła się wielką popularnością, a prasa zamieszczała pochlebne recenzje: British Critic uznał Dumę za lepszą niż inne powieści tego gatunku, podkreślając dobre zarysowanie postaci i zgrabną narrację, zaś Critical Review chwalił domowe sceny i dopasowanie postaci do wątków. Książka zachwycała, chwalili ją między innymi Richard Brinsley Sheridan czy Annabella Milbanke (przyszła lady Byron), której podobał się realizm powieści, to, że pozbawiona była topielców, pożarów, ponoszących rumaków, psów myśliwskich, papug, pokojówek, modystek, schadzek i potyczek. Jednak Duma nie wszystkim przypadła do gustu; lady Davy uznała, że obraz wulgarnych umysłów i złych manier powinien zostać zastąpiony bardziej dystyngowanymi i wytwornymi postaciami2. Również niejaka pani Mitford stwierdziła, iż: Nie sposób odczuwać w każdej linijce "Dumy i uprzedzenia", w każdym słowie wypowiadanym przez Elizabeth, zupełnego braku smaku, przez co bohaterka tak zuchwała i pospolita jest ukochaną takiego mężczyzny jak Darcy. Wickham jest równie zły. Och! Otóż oni właśnie pasują do siebie i nie mogę darować, że ów zachwycający Darcy ich rozdzielił. Darcy winien poślubić Jane3.

Powoli wychodził na jaw fakt, że to Jane jest autorką powieści, również wśród rodziny. Bratanek James Edward, syn Jamesa, który podobnie jak inni członkowie rodziny miał talent do pisania rymowanek, wysłał ciotce następujący wiersz:

Jak opisać, droga ciotko, me zdumienie,
Jakżem oczy wybałuszył z zaskoczenia
Niby wieprzak, szlachtowany u rzeźnika
(Do dziś jeszcze srogie zimno mnie przenika),
Żem jest oto spokrewniony z taką damą,
Której prace w całym kraju przeczytano.
Nie ma granic moje szczęście z tej przyczyny;
Och! Zwariuję chyba na myśl, że czyny
Pani Jennings i jej śmieszne sentymenty
Dziełem twego są umysłu i talentu;
Ty stworzyłaś Middletonów i Dashwoodów,
I to ty (nie młody Ferres, nie ma cudów)
Przekonałaś nas, że można piękne bale
W wiejskich domach też urządzać doskonale.
Choć pan Collins, wiecznie słodki, ugrzeczniony,
Lady Bourgh z wdzięczności będzie bić pokłony,
Tylko twojej, droga ciotko, twórczej wenie
Żonę swą zawdzięcza, szczęście, wręcz istnienie.
Błagam cię, wysłuchaj rady, luba damo:
Prace swe co prędzej ślij do sir Williama;
On pokaże je osobom znakomitym,
Sprawi też, że książe regent je przeczyta
I w zachwycie zechce pewnie cię ozłocić -
Tytuł lady wnet ci nada, droga ciociu.
Gdyby zaś umarła księżna, nie daj Boże,
Łacno miejsce jej ty, ciotko zająć możesz.4

W wierszu tym, choć przepełnionym sympatią i uznaniem, bratanek droczył się z ciotką, jako że Jane nie znosiła księcia regenta.

W liście z 3 lipca 1813 roku Jane donosi Henry''emu o kwocie, jaką przyniosło jej wydanie obu powieści: W ten sposób dochrapałam się dwustu piędziesięciu funtów, co tylko zaostrza mój apetyt na więcej. Mam pewną rzecz skończoną, która, jak mniemam, może się dobrze sprzedać na fali powodzenia "Dumy i uprzedzenia", choć nie jest ani w połowie tak zabawna. Mowa oczywiście o Mansfield Park.

1 Valerie Grosvenor Myer, Jane Austen. Niezłomne Serce, Warszawa 1999, s. 181
2 tamże, s. 206
3 M. Knedler, Matka wszelkich Love Stories, biblionetka.pl
4 Valerie Grosvenor Myer, Jane Austen. Niezłomne Serce, Warszawa 1999, s. 211

Akaterine


Tematy powiązane:
 
     Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.1
Głosów: 10


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły     Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


Tematy powiązane

O życiu Jane

Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

sports shoes (Ocena: 1)
przez coach008 dnia 18-02-2016 o godz. 02:25:26
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://www.nikeairmaxwebsite.net
The shoe will come constructed out of a Flyknit material covered in an array of different colors to create the stephen curry shoes for sale [www.uastephencurryshoes.com"] multicolor effect. The bold Flyknit upper is accentuated even more by air jordan 16 [www.airjordansneakerretro.com"] the contrasting hits of white placed on the leather Nike Swoosh, nike huarache damen [www.nikeairhuaracherun.com] tongue, strap and heel. Additional white can be seen on the nike free 5 0 [www.nikefreesinc.com"] sole component to complete the major features of the shoe. Is cheap air max [www.nikeairmaxwebsite.net"] this colorway on the AF1 Ultra Flyknit the best of the new balance 880 [www.newbalanceshoeswebsite.com"] bunch? If nike air flight huarache [www.nikeairhuaracherun.com] you think so, pick up your pair today for the retail price of $170.
Reebok has been on a roll this month as far as releasing packs goes basketball shoes air jordan [www.airjordansneakerretro.com"] as we've already seen the Reebok Classic Leather Bread & Butter http://www.nikeairhuaracherun.com/ [www.nikeairhuaracherun.com] Pack along with the Reebok Classic Leather Safari Pack.
The Nike nike air max 2016 [www.nikeairmaxwebsite.net"] Air Presto Shady Milkman has been out for a bit now. nike free run men [www.nikefreesinc.com"] If you're wondering whether you should pick up apair or not, http://www.newbalanceshoeswebsite.com [www.newbalanceshoeswebsite.com"] perhaps these new images will help you make up your mind. new balance 475 [www.newbalanceshoeswebsite.com"] Considered to be a classic OG colorway, let's take a look how much are stephen curry shoes [www.uastephencurryshoes.com"] at this bold Presto offering.dongdong (Ocena: 1)
przez wengdongdong dnia 02-03-2016 o godz. 07:06:21
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
sac longchamp pliage [www.sac-longchamppliage.fr"]
burberry outlet [burberry.shopgioia.com"]
michael kors [www.michaelkorsukbag.co.uk"]
coach outlet [www.coachfactory--outletonline.com"]
adidas shoes [www.adidasshoes.name"]
coach factory outlet online [www.coachoutletonlinespick.org"]
coach outlet online [coach.eshopping.us.com"]
true religion jeans [www.true-religionjeans.net.co"]
ray ban sunglasses outlet [rayban.eshopping.us.com"]
fitflops shoes [www.fitflops.us"]
gucci belt [www.guccioutlet.net.co"]
toms outlet store [www.tomsoutletstore.in.net"]
air jordan 13 [www.jordan13.org"]
micahel kors [www.michaelkorsoutletvip.in.net"]
adidas trainers [www.adidas-trainers.me.uk"]
louis vuitton handbags [www.louis-vuittonhandbags.us"]
louis vuitton outlet [www.louisvuittonoutlets.name"]
christian louboutin shoes [www.christianlouboutinoff.us"]
canada goose uk [www.canadagooseuk.me.uk"]
ralph lauren outlet [www.ralph-lauren.me.uk"]
canada goose sale [canadagoose.adsmall.us.com"]
burberry outlet online [burberry.eshopping.us.com"]
toms outlet [www.outlet-toms.cc"]
michael kors outlet [www.vipmichaelkors-outletonline.com"]
coach outlet [www.coachfactory--outletonline.com"]
adidas uk [www.adidasuk.org.uk"]
nike store [www.quality-outlet.com"]
toms shoes [www.tomsshoes.us.com"]
juicy couture [www.juicy-couture.us"]
running shoes [www.runningshoes.com.co"]
nike trainers [www.nikeuk.me.uk"]
nike outlet [www.quality-outlet.com"]
mont blanc pens [www.montblancpens.us.org"]
christian louboutin [www.christianlouboutinsell.net"]
ray ban sunglasses [www.raybansunglassesdeals.com.co"]
Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...jlgg (Ocena: 1)
przez jlgg dnia 22-09-2016 o godz. 11:56:46
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
yeezy boost 350 [www.yeezy-boost-350.us]
canada goose jacket [www.canadagooseoutlet.us]
sheepskin boots on sale [www.sheepskinboots.us]
Printed t shirts [www.joebuy.com]
coach factory outlet [www.coach-outlet-online.us]
chanel tote [www.chanel-tote.co]
TRX suspension workouts [www.trx-workouts.us]
tiffany co [www.tiffanyco.net.au"]
B Derbyshire [www.whittonlodge.co.uk]
nike shoes australia [www.nike-shoes.net.au]
cheap coach purse [www.coach--purses.us]
landing gear [www.apph.co.uk]
burberry [www.burberry-factory-outlet.com]
ray ban glasses [www.rayban-glasses.us]
coach factory outlet [www.coach-outlet-online.us]
ray ban sunglasses [www.ray-ban-sunglasses.net]
oakley frogskins sunglasses [www.oakleyfrogskins.us]
coach outlet [www.coach-outlet-online.org]
Coach Sunglasses Outlet [www.coach-sunglasses.co]
landing gears [www.apph.co.uk]
coach australia [www.coach-australia.com.au]
pandora necklaces [www.pandoranecklace.us]
michael kors purses outlet [www.michaelkorspurses.us]
longchamp backpack [www.longchamp-bag.us"]
coach purse [www.coach--purses.us]
chanel flap bag [www.chanel-flap-bag.co]
TRX Suspension Straps [www.trx-straps.us]
canada goose sale [www.canadagooseoutlet.us]
cheap trx straps [www.trxstraps.us]
burberry outlet [www.burberry--outlet.org"]
canada goose jacket [www.canadagooseoutlet.us]
TRX Training Straps [www.trx-straps.us]
Abercrombie Fitch [www.abercrombiefitch.nl]
chanel flap bag price [www.chanel-flap-bag.co]
louboutin heels [www.louboutinheels.us]
Coach Purses Outlet Online [www.coachpursesonsale.co]
Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...Re: (Ocena: 1)
przez wq123 dnia 09-11-2017 o godz. 08:18:57
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
hogan shoes outlet [www.hoganshoes.org.uk], true religion jeans women [www.outlet-true-religion.com], plein outlet [www.philipp-pleins.com], ray bans [www.raybans-outlet.net.co], soccer outlet online [www.soccershoes.us.com], true religion jeans outlet [www.true-religionsoutlet.com], mcm bags [www.mcm-backpacks.com.co], nike huaraches [www.air-huaracheshoes.co.uk], fidget spinner [www.fidgetspinner.us.com], birkenstock taschen outlet [www.birkenstocks.com.de], coach factory outlet online [coach.euro-us.net], michaelkors.com [www.outlet-michaelkors.com], mcm bags [www.mcm-backpacks.com.co], nfl rams [rams.nfl-jerseys.org], cheap glasses [www.outlet-oakleys.com], mia jersey [heat.nba-jersey.com], nike store [www.nike-shoesoutlet.co.uk], katespade outlet [www.katespades.com.co], jimmy choo shoes [www.jimmychoo-shoes.com], jordans for sale [www.nike-shoes.com.co], burberry handbags [www.burberry-outlets.ca], rayban [www.raybans.org.es], cheap oakley sunglasses [www.oakleys-sunglass.com.co], scarpe hogan [www.scarpe-hoganshoes.it], new balance shoes [www.new-balanceoutlet.org], coach factory outlet online [coach.euro-us.net], longchamp outlet [www.longchamp-outlet.com.co], coach outlet [www.coachfactory.cc], cheap jerseys [www.cheapnhljerseys.us.com], air jordan retro [www.airjordanshoes.com.co], new balance [www.new-balanceshoes.es], mizuno running shoes [www.mizuno-running.net], dre beats [www.beatsbydrdrephone.com], michael kors australia [www.australia-michaelkors.com], replica rolex [www.rolexwatch-outlet.com], pandora [www.pandora-charmscanada.ca], toronto raptors [raptors.nba-jersey.com], the north face outlet [www.thenorth-face.com.co], nfl falcons [falcons.nfl-jerseys.org], pandora [www.pandora-charmscanada.ca], soccer shoes [www.soccers-shoes.us.com], hermes outlet [www.hermes-birkinoutlet.com], michael kors v?skor, tommy hilfiger online shop [www.tommyhilfigers.de], coach outlet sale [coachoutlet.euro-us.net],
Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...Vs: halvalla suomesta belgiaan uudestaan ja uudestaan (Ocena: 1)
przez shi dnia 19-12-2017 o godz. 09:40:15
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
shi12.19 jimmy choo outlet [www.jimmychoo-outlet.us"]
sunglasses sm [www.sunglassessm.com"]
michael kors outlet ca [www.michaelkorsoutletca.ca"]
kate spade [www.katespade-uk.com"]
puma sneakers [www.pumasneakers.co"]
trazodone100mg [www.trazodone100mg.us"]
ray ban sunglasses outlet [www.rayban-outlet.net"]
Jared Jewelry - Official [www.jaredjewelry.us"]
kate spade purses [www.katespadepurses.org"]
Black Friday Sales [www.maturex.org"]
michael kors outlet online [www.michael-korsoutlet-online.org"]
black friday shopping [www.todosqueimadinhos.org"]
oakley sunglasses [www.oakley-sunglasses.org"]
timberland shoes [www.timberland-shoes.net"]
under armour stock [www.under-armour-stock.us"]
ray ban outlet sale [www.ray-banoutlet.org"]
pandora charms sale [www.charmspandora.org"]
sunglasses [www.rayban-wayfarer.us"]
The Retail Compliance Association [www.therca.org"]
pandora rings [www.pandora-rings.org.uk"]
Rolex Watch [www.rolex-watch.co"]
Nike Air Max 2017 [www.tolle-damenschuhe.de"]
Nike Free 3.0 [www.ourdia-medium.fr"]
michael kors outlet [www.michaelkorsoutleto.com"]
jimmy choo shoes [www.jimmychooshoes.us"]
kate spade outlet [www.katespadesoutlet.com"]
kate spade shopping [www.katespadeshopping.com"]
Air Max 180 Homme [www.orgasmatrix.fr"]
Nike Air Jordan Enfants [www.cactus-creation.fr"]
salomon sneakers [www.salomon-shoes.com"]
canada goose outlet [www.canadagooseoutlet.co"]
diesel watches [www.diesel-watches.us"]
Prada Bags [www.prada.net.co"]
hot burberry outlet [www.hotburberry-outlet.com"]
coach outlet online [www.coach-outlets.net"]
puma sneakers online [www.pumasneakers.us"]

Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...


Duma i uprzedzenie :: Emma :: Mansfield Park :: Rozważna i romantyczna :: Perswazje :: Opactwo Northanger
Pride and Prejudice :: Emma :: Mansfield Park :: Sense and Sensibility :: Persuasion :: Northanger Abbey

Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Czas generowania strony: 0.073 sekund